DOLAR 32,3008 % -0.03
EURO 35,0677 % 0.35
STERLIN 41,5301 % 0.23
FRANG 36,0418 % -0.26
ALTIN 2.398,40 % -0,69
BITCOIN 67.796,00 0.001
Yayınlanma Tarihi :

İMAMOĞLU MU…? MANSUR YAVAŞ MI…? Saffet NAYİR

İMAMOĞLU MU…? MANSUR YAVAŞ MI…? Saffet NAYİR

Tamam bende biliyorum aynı partili olduklarını. Karşılaştırma için farklı partilerden olması gerektiğini söylediğinizi duyar gibiyim.
Ama önemli olan aynı partili aynı siyasi görüşlü ve iki büyük metropolde başkanlık yapan bu iki şahsiyeti karşılaştırmak.
Şimdi artıları ve eksilere göz atalım.
İMAMOĞLU…
İstanbul Türkiye ise Türkiye’yi kazanarak koltuğa oturdu diyebiliriz. Yani yerini ezici bir çoğunlukla sağlamlaştırdı diyebiliriz.
Zaten gelecek dönemin başkanlık için en çok yakıştırılan isim olduğu gerçektir. Bu ise ona fazladan sorumluluk yüklemiştir.
Ama en önemli eksisi muhalefet gibi görünen ama çoğunluğu elinde bulunduran hükümet ittifakının bütün oklarını üzerine çevirdiğidir.
Yani neredeyse 7/24 gözetim ve denetim altındadır. Her yaptığı her hareketi izlenmekte ve sürekli açığı aranmaktadır. Son Bodrum gezileri en büyük eksisidir. Rakipleri bu durumu dibine kadar kullanılmıştır. İşçi çıkarma olayı da aynı şekilde. Halk ekmek ürünlerine yaptığı zamların getirdiği negatiflik peşindedir. Önümüz kış hem coğrafik hep politik açıdan çok sert geçeceği muhakkak.
En büyük avantajı olaylara pozitif yaklaşımı ve sürekli olumlu mesajlar vermesi. En çok üstünde durduğu İSRAF konusunda ki icraatları ve araç şovu epey sükse yapmıştır. İstanbulluların da açmış oldukları sonsuz kredi henüz tamdır.
Seçim öncesi verdiği vaadleri tutacağına dair ipuçları vermekte. Eğer bu davranışını sürekli haline getirebilirse önünün açık olduğu kesindir.
Son kabuldeki sandalye olayı toplumda karşılığını mağduriyet olarak bulmuş ve kendisine tuzak kurulduğu havası yaratmıştır.
Mansur Yavaş’a göre gençliği ve enerjisi artısıdır.
Bana göre ilk 100 günde on üzerinden 8’dir.
MANSUR YAVAŞ.
Mansur Başkan da İmamoğlu gibi mağduriyet yaşamış , şaibeli bir seçimle kaybederek 5 yıl daha beklemek zorunda kalmıştır. En büyük artısı tecrübesi, sağlam kişiliği, yarışa rakipleri ile birlikte başlamasıdır. Diğer yandan Ankara’nın başkent oluşu, halkınında kısmen Orta Anadolulu olması kendisine daha fazla kredi açmaktadır. Bunun anlamı kısmen halkın İstanbul’a göre daha muhafazakar oluşudur.
5.5 aylık sürede göstermiştir ki Mansur Başkan halkın manevi duygularına daha çok hitap etmektedir. TC ibarelerinin geri dönmesi
Atatürkçülük çizgisi artı puandır.
İmamoğlu’na göre meclis çalışmaların da daha rahat görünmekte, rakip muhalif grupları anında susturabilmektedir. Ankaralılara verdiği sözleri tutacağına dair kuvvetli ipuçları vermektedir.
Bana göre Mansur Yavaş, İmamoğlu’na göre bir adım öndedir. Henüz Ankaralı, Mansur Başkan ile kışı görmedi. Ankara’nın ayazı pek meşhurdur. Bu kışı sorunsuz atlatabilirse önü açıktır.
Değerlendirme puanı 10 üzerinden 9’dur.
Her ikisinin’de Türkiye’de şimdiye kadar hiç uygulanmayan meclis çalışmalarını canlı yayınlamaları en büyük artılarıdır. Çünkü halk kimin ne yaptığını şaibeye bırakmayacak şekilde izlemektedir.
Seçimlerin üzerinden daha çok kısa süre geçmiştir. Kesin değerlendirmeler yapabilmek için daha çok erken ise de adam olacak başkan insana verdiği değerden bellidir.

Kaynak : Saffet Nayir

YORUM YAP