Yayınlanma Tarihi :

İLERİ GÖRÜŞLÜ VE HAYVANSEVER BELEDİYE !.. Tahsin EREL

İLERİ GÖRÜŞLÜ VE HAYVANSEVER BELEDİYE !.. Tahsin EREL

Yerel seçimler yaklaştıkça belediyeler sosyal konulara daha çok eğilirken, internet sayfalarını güçlendirip, güncellerken Gömeç Belediyesi çok ileri görüşlü bir davranış sergiliyor.

Gömeç belediyesi  http://www.gomec.bel.tr/ internet sitesinde , Ramazan, Kurban bayramları ile olası kutlamaları peşinen yapmış !.. Uzun süredir ellenmeyen  bir internet sitesine sahip Gömeç Belediyesi.  Sitenin içeriğinde oluşturulan bir çok bilgi edinme bölümü de ellenmemiş bile…

Tüm gelişmeleri  Facebook sayfasına taşıyan belediye ve belediye başkanı Kazım Arslan haberleşmesini sosyal medya sayfasındaki  arkadaşları ile sınırlandırmış.

2017 yılından öte ellenmemiş bir  internet sayfası ve tweetler…

Nasıl olsa her sene tekrarlanan bayramlar ve özel günler !…

Gömeç Belediyesi bir çok konuda olduğu gibi çevre ilçeler içinde tek ve özel !..

Gömeç Belediyesinin ciddiyetinin göstergesi olan bu internet sayfası gibi içeriği boş ve şehrin en büyük tanıtımını yapacak işlevsiz ve önemsenmeyen bir internet sayfasına bırakın Balıkesir’in başka bir ilçesinde, bir çok köyün tanıtım sayfalarında rastlamak mümkün değil…

Boşvermişliğin ilk göstergesi…

Geçtiğimiz yılın sonlarında yapılan Gömeç deve güreşleri öncesi, 28 Aralık 2018  tarihinde belediyeyi arayarak mahallede bir kedinin yaralı olduğunu belirttim. Verdikleri cevap , güreşler ile uğraşıyoruz birkaç gün sonra gelir alırız” oldu. Gömeç belediyesinde hiç bir işin ciddiyetle takip edilmediğini bildiğim için, bu birkaç gün sonra alırız sözünü birkaç bölümden daha teyit ettirdim.

Tahmin edileceği üzere, ne gelen ve tekrar ne soran oldu.

Ben veterinere götürdüm ve tedavisini yaptırdım.

Bundan 3 hafta önce gene bir kedinin bir evin penceresine sıkıştığını  gördük, çabalayıp çıkarttık. Ayağı çok fena yaralanmıştı. Gece imkanımızla tedavisine başladık ama elimizdek ilaç ve imkanla çok da başarılı olamadık. Veterinere götürmek üzere hazırlanırken, şansımı bir kere daha denemek üzere Gömeç Belediyesini aradım.  Çıkan şahısın cevabı şöyle oldu; “ Biz her yaralı hayvana baksak zaten maddi olarak yetişemeyiz ve belediye de başka bir iş yapamayız. Uğraşamayız onlarla…”

Ardından da üst perdeden konuşan bir zabıtaya ilettim durumu. Tabii ki aldığım  cevap ilkinin benzeri oldu.

Onlara cevaben şu konuşmayı yaptım; “ Bırakın insani durumunuzu, sizin belediyenizin bağlı olduğu Ak Partinin sloganlarından biri de  ‘sokaklarda yaşayan hayvanlara sahip olabilmişsen başkansındır’  bunu hatırlayın. Kuran-ı Kerim’de bile bu tür hayvanlar için ‘onlar sessiz  meleklerdir’  ibaresi geçer. Sizin belediyenizin haricindeki neredeyse tüm belediyeler, sahipsiz sokak  hayvanları konusunda hassastır. Tedavisi bir yana onları beslerler de. Sizler ne belediye olarak ne de meziyet olan insani duygularla böyle bir çalışma içinde değilsiniz.  Bu yörede yaşayan biri olarak ve bir çok arkadaşınızın bildiği gibi, eşim ve ben her gün onlarca kedi ve köpeğin mamalarını veriyor ve tedavileri ile ilgileniyoruz. Bizim gibi birkaç aile daha var. Her birimiz epey  para da harcıyoruz onlar için. Hiç birimiz belediyeden daha zengin değiliz ama insanız. Bu yörede 4 veya 5 ay süren kışın haricinde dönen yazlıkçılar  bakıyorlar zaten onlara. Eğer belediye insani  değerlere önem vermiyorsa, o belediye insana hizmeti de doğru yapamaz.”

Bu konuşmanın ardından yaklaşık 15 dakika sonra Belediyeden bir zabıta geldi ve kediyi aldı. Bir gün sonra bir hanım arayarak, kedinin tedavi için hayvan barınağına gönderildiğini bakımı yapıldıktan sonra geri getirileceğini belirtti. 3 hafta önce gelişen bu olay sonrası hala ses seda yok !..

Kedi öldü mü, tedavi edildi mi bilen de yok, bu konuyu takip eden de yok, Gömeç Belediyesinde !.. Kedinin akıbeti belli değil ama Gömeç Belediyesinde insanlık sizlere ömür gibi !..

Gömeç’ın büyük alana sahip Karaağaç mahallesi için Belediye Başkanı, yardımcısı olan  bir Meclis üyesini görevlendirmiş . Sorunların yerinde takibi için kurulduğunu düşünüyor ilkten insan.

Epey önceleri arayıp bazı konuları konuşmuştuk ama teknik konulara vakıf olmadığı için bilgilenmesi gerekiyordu.  Aradan iki ay geçtikten sonra ne yaptıklarını sordum. İlgilenmişler ama algılama yanlışlığı olmuş. Cevapları, o alanı gördükleri inceleme yaptıkları ve o alanın park yeri olmasının doğru olacağı şeklindeydi.

Zaten öyle olduğunu , o çevrede yaşayanların da öyle olmasını istediğini, problemin o park alanının tek bir araç tarafından kapatılmasının önüne geçilmesi isteği olduğunu anlattım tekrar .

At gözlüğü ile bakılan gelişmeler ve algılar sürüyor Gömeç Belediyesinin hemen her biriminde.

Genel olarak siyasi konular hemen her gün işlenebilir. Bir tarafı tutan, diğer tarafı yeren ve taraf olmak kolaydır yazılarımızla. Önemli olan hangi partiden olursa olsun, seçtiklerimizi insani değerlere yönlendirmek  veya yönlendirmeye çabalamak. Geneli düzeltmek için yerele öncelik vermek her geçen gün daha da önem kazanıyor..

 

 

Kaynak : Tahsin EREL

YORUM YAP

Gulay Kaptan 10 Ağustos 2021 / 12:06 Yanıtla

Sokağımızfa bulunan kediler için kedi evine ihtiyacımız var. Gömeç belediyesinden temin edebilir miyiz veya nasıl, lütfen bilgi rica ediyorum. Teşekkürler