DOLAR28,9202% 0.15
EURO31,5437% 0.14
STERLIN36,6183% 0.25
FRANG33,0895% 0.34
ALTIN1.898,73% 0,48
BITCOIN1.117.3532.178

İKİ MİLLETVEKİLİ AYRI DÜŞTÜ!

Yayınlanma Tarihi :
İKİ MİLLETVEKİLİ AYRI DÜŞTÜ!

CHP’nin 38. Balıkesir İl kongresinde partideki değişimin savunucuları arasında yer alan  Ensar Aytekin ile genel merkezden yana tavır alan Serkan Sarı arasında “değişim” polemiği yaşandı.

CHP’den ikinci dönem için milletvekili seçilen veTBMM İdare Amirliğine getirilen Ensar Aytekin, kongrede “değişim” isteyen isimler arasında yer aldı. Son seçimlerin ardından genel başkan adaylarından Özgür Özel‘e verdiği destekle dikkat çeken Aytekin şunları söyledi:

“Partimizin 100’ncü yılındayız. 100. yılında 38’nci olağan kongrelerimizi yapıyoruz. CHP bir kongre partisidir ve 4 Eylül 1919 Sivas Kongresi ile temeli atılmıştır. Biz kongrelerde sadece başkan adaylarını yarıştırıp, yöneticileri seçmeyiz. Cumhuriyet Halk Partisi kongrelerde konuşur, tartışır, hesap sorar, hesap verir, geçmişin muhasebesini yapar, geleceğin de yol haritasını belirler. 100’ncü yıldaki kongrelerde değişim kavramı damgasını vurmuştur. Peki, nedir bu değişim? Neyi değiştireceğiz? Neden değişim? Değişime olan ihtiyaç nedendir? Her şeyden önce partimizin altı oklu bayrağı, ismi ve kurucu başkanı hariç her şey tartışılabilir, değiştirilebilir. CHP, 100 yıldır ayakta durmasını da günü, zamanı, koşulları doğduğunda kendini yenilemeye borçludur. CHP geçmişte yaptığı değişimi bugün de yapacaktır.”  

1972’de Bülent Ecevit’in öncülüğünde gerçekleştirilen değişime dikkat çeken Aytekin, “Demek ki CHP koşullar uygun olduğunda, o gün geldiğinde, örgüt ve halk istediğinde gerekli değişimi geçmişte yaptı, bugün de yapacak. Hiç kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.

“SAĞCI DANIŞMANLARIN YÖNETTİĞİ PARTİDE SOLCULUK OYNUYORUZ “

Aytekin sözlerini şöyle sürdürdü:

“Değişim isteyenlerden tuhaf bir beklenti var. Bir mucit çıksın istiyorlar. Yeni bir icat, yeni bir söylem, yeni bir ideoloji ortaya koyacak beklentisi var. Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir mucide de bir icada da yeni bir ideolojiye de bir paradigmaya da ihtiyacı yoktur. CHP’nin 6 oklu bayrağı var. Tüzüğünde yazan sol değerlere inancı var. Eksik ne? Son 3,5 yılım Türkiye’nin tam 71 şehrinde onurla gururla sayın genel başkanımızın programlarını yapmakla geçirdim. Bu seçimin kaybının faturasının tamamının O’na yüklenilmesi de büyük bir haksızlıktır, hatadır, yanlıştır. Bu seçimi Sayın Kılıçdaroğlu kaybetmedi. Aslında Türkiye halkı, toplumu, bizler, ülkemiz Kemal Kılıçdaroğlu’nu kaybetti. Çünkü adaletli, demokrat, uzlaştırmacı, Türkiye’yi barıştıracak bir liderdi. Partimizi 100’ncü yılda iktidar yapma sözü verdik ve bu sözü tutamadık. Peki neden? Partimiz iyi yönetilmiyor, doğru yönetilmiyor. Yakın zamanda pandemi yaşadık. Dünya, sağlığı konuştu, bizim parlamentoda doktor arkadaşlarımız vardı her biri bireysel çalışma yaptı. Dünya sağlığa odaklanırken CHP’de sağlıktan sorumlu genel başkan yardımcısı yoktu. Bu normal mi? Bir tarım ülkesiyiz. Gıda krizine koşmakta olduğumuzu bütün uzmanlar söylüyor. CHP 100 yıllık parti ama tarımdan sorumlu genel başkan yardımcısı yok. Bu normal mi? 38’nci kongrelerimizi yapıyoruz değil mi. Örgütten sorumlu genel başkan yardımcısı örgütlerin en çok ihtiyaç duyduğu kurumdur. Şu an 4 aydır örgütlerden sorumlu genel başkan yardımcımız yok. Bu normal mi? Peki, kim yönetiyor? Çok üzülerek söylüyorum ki sağcı danışmanlar, sağcı danışmanların yönettiği partide solculuk oynuyoruz. Değişmek, değiştirmek zorundayız. Değişim istemek, CHP’nin daha iyi yönetilmesini istemektir. Değişim istemek CHP’li bu partinin evlatlarının yönetmesini istemektir. Bir solcu bir devrimci değişim kavramına direnemez. Değişmek o kurumu yeniler, besler, geliştirir, büyütür, iktidara hazır hale getirir”

Aytekin, Balıkesir’de 3. sıranın Deva Partisine verilmesini, Ankara Çankaya’da Sadullah Ergin‘in birinci sıradan aday gösterilmesini de eleştirdi. Aytekin, il başkan adaylarının değişim hakkında ki görüşlerini de açıklamasını ve değişimden yana olup olmadıklarını örgüte anlatmalarını istedi.

“FATURAYI GENEL BAŞKANIMIZA KESMEK KADAR AĞIR BİR TAVIR OLAMAZ”

14 Mayıs’ta Balıkesir milletvekili seçilen ve genel merkeze yakınlığıyla dikkat çeken Serkan Sarı da konuşmasında değişim isteyen diğer konuşmacılarla birlikte Ensar Aytekin’e de yanıt verdi. Milletvekili Sarı şöyle konuştu:  “Geçmişimize, değerlerimize, emeğe saygı duymadan geleceğe hayal kuramayız. Bugün birçok eleştiri yapıldı. Evet, partimiz değişiyor, sürekli değişiyor. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu partimizi Türkiye’ye açtı, sokaklara çıkardı, partimizi adım adım, ilmek ilmek ileriye götürdü. Değişmeyen bir gerçek var, kişilerin beklentileri. Değişmeyen bir gerçek var, ben değişmeyeyim sen değiş, ben oturayım sen git. Emek vermeden değişim olmak. Faturayı genel başkanımıza kesmek kadar ağır bir tavır olamaz. Bugün genel başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun yazdığı listelerden memnun olanlar yazıldıkları listeleri eleştirenler oldu. Peki, tutan mı vardı istifa etmelerini? Listeler yazıldığında cümle alem duydu niye bırakmadınız, niye tepkinizi o zaman koymadınız? Şimdi mi aklımıza geldi, şimdi mi gördünüz gerçekleri? Seçilirken iyi, yazılırken iyi, pusulalarla makamlar dağıtılırken herkes alkışlıyor ama velakin itiraz eden yok, hayır diyen yok. Makamını kaybedenler bugün partimizde yaptığı tek görev milletvekilliği olanlar, partimizin geleneklerini eleştiriyor, geçmişini eleştiriyor, emekten bahsediyor. Ne emeği arkadaşlar? Emek bu salonda, bu sokaktadır. Yok öyle yaygara yaparak, umutları yıkarak, çamları devirerek meydan okumak. Meydanı burada okumayın, meydanı sokakta okuyacağız. Örgütümüzün, partimizin umudunu yıkmaya, umutsuzluğu bu örgütü yaymaya hiç kimsenin yüreği yetmez. Umut da burada, emek de burada, gelecek de burada, iktidar da bu salonda. Niye birbirimiz kırıyor, küçültüyor, parçalıyor, ötekileştiriyoruz. Var mı böyle bir şey. Neymiş, kazanacağız, kazanacağız naralarıyla kazanılmıyormuş. Ben inanıyorum, inanmayan gelmesin arkadaş çıkmasın sokağa.. Tek suçlu Kemal Kılıçdaroğlu öyle mi “

Aytekin’in “Şu an 4 aydır örgütlerden sorumlu genel başkan yardımcımız yok.” açıklamasını da eleştiren Sarı, bu görevi Engin Özkoç‘un üstlendiğini sözlerine ekledi. Sarı, son dönemde Balıkesir’in parti üst yönetiminde etkin görevler aldığına dikkat çekti. (balikesir24saat.com)

YORUM YAP

Özay Demirayak25 Eylül 2023 / 12:25Cevapla

Konu CHP içersinde Ensar Aytekin ve onun gibiler sürekli parti içersinde hiç ayrilmayacakmis gibi kalma emelleri olanlar bunlar bölgesel milliyetçi örgütlenme ile CHP yi kuşatan kriptolar