İKİ İŞÇİNİN ÖLDÜĞÜ İŞ KAZASI İLE İLGİLİ SORULAR YANIT BEKLİYOR

Yayınlanma Tarihi :
İKİ İŞÇİNİN ÖLDÜĞÜ İŞ KAZASI İLE İLGİLİ SORULAR YANIT BEKLİYOR

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, su terfi istasyonunu temizlemek için kuyuya giren BASKİ çalışanları Ceyhun Balcı ile Mustafa Karakoç’un gazdan zehirlenerek ölmelerine yol açan kazayı Meclis gündemine taşıdı. Serkan Sarı, ihmal, denetim, iş güvenliği ve alınan önlemler ile ilgili kamuoyunun aydınlatılmasını istedi.

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yanıtlamasını istediği soru önergesinde BASKİ’nin ait Ovaköy Merkez Atıksu Arıtma Tesisinde meydana gelen gaz kaçağı nedeniyle yaşamını yitiren işçileri kazadan korumak için alınan önlemleri sordu. BASKİ’nin ihmali olup olmadığını da soran CHP’li Sarı Bakan Yerlikaya’dan şu soruların cevabını istedi:

BASKİ çalışanları işin yapılması sırasında kullandıkları malzemenin kimyasal, fiziksel, atomistik özelliklerini biliyorlar mıydı? Bu konuda BASKİ’nin ihmali olup olmadığı araştırılmış mıdır?

İş öncesi BASKİ çalışanlarının, gaz maskesi gibi kullanılacak malzeme, ekipman ve teçhizatların yeterli olup olmadığı, bu ekipmanların kullanılabilir olup olmadığı kim ya kimler tarafından denetlenmiştir?

İşin yapılışı sırasında yeterli koruyucu tedbirlerin alınmaması, işe uygun olmayan araç gereç seçimi ya da yanlış seçimi söz konusu olmuş mudur? Yeterli koruyucu tedbirlerin alınmaması, işe uygun olmayan araç gereç seçimi ya da yanlış seçimi sorumlusu ya da sorumluları kimlerdir?

İşin yapımı ile ilgili eğitim konusunda BASKİ’nin yükümlülükleri ve sorumlulukları yeteri düzeyde yerine getirilmiş midir?

Çalışanlar güvenliği ile ilgili kuralları ve uyarıları dikkate alarak çalışması gerekirken BASKİ çalışanları için bu iş öncesinde gerekli uyarıları yapmış mıdır?

Yönetimin olduğu, planlamanın olduğu her yerde denetim olmalıdır. BASKİ’de bu iş kolunda ve benzeri iş kollarında yeterli ve doğru denetimin en son ne zaman yapılmıştır?

Kazada ihmal olup olmadığı konusunda inceleme, soruşturma ve araştırma sonuçları nelerdir?

YORUM YAP