İDA MADRA ULUSAL JEOPARK İLAN EDİLDİ

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
İDA MADRA ULUSAL JEOPARK İLAN EDİLDİ

İda Madra Jeoparkı, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu tarafından “Ulusal Jeopark” olarak kabul ve ilan edildi. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, İda Madra Jeoparkı’nın şehrin kalkınmasında kilit bir rol oynayacağını söyledi.

Balıkesir’in tamamını, Çanakkale’nin Ayvacık ve Ezine ilçeleri ile İzmir’in ise Bergama ilçesini kapsayan İda Madra Jeoparkı; Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde gerçekleştirilen girişimler sonucunda “Ulusal Jeopark” olarak ilan edildi. Doğayı olduğu gibi koruyarak bölgesel ekonomik kalkınmayı güçlendirecek olan İda Madra Jeoparkı sayesinde, Balıkesir’in birçok noktası yeni birer turizm destinasyonu haline gelecek.

KALKINMADA KİLİT ROL OYNAYACAK

İda Madra Jeoparkı’nın ekonomi ve turizme katkı sağlayarak Balıkesir’in kalkınmasında kilit rol oynayacağını ve şehrin dünyaca tanınır hale gelmesine katkı sağlayacağını söyleyen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Bu çalışma, 10 yıl sonrasının Balıkesir’i için temel bir taş. 46 ülke ile 177 jeopark alanının bulunduğu UNESCO Küresel Jeopark Ağına girme yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. İnanıyorum ki İda Madra Jeoparkı hem şehrimize hem de ülkemize büyük katkılar sağlayacak” dedi.

İDA MADRA JEOPARKI MEKANSAL ODAKLARI   

Balya Madencilik Endüstriyel Mirası

Hisaralan Jeotermal Sahası ve Traverten Bacaları

Simav Grabeni Hidrotermal Maden Cevherleşmesi

Ayvalık Adaları Kıyı Jeomorfolojisi

Şahinderesi Kanyonu Karst ve Jeo-Arkeolojisi

Kazdağı (Ida) Jeoloji, Mitoloji, Kültür

Kapıdağ Yarımadası Granit Tor Topoğrafyası

Çataldağ (Susurluk) Granit Duvarı

Kozak (Madra) Granit Tor Topoğrafyası ve Yörük Kültürü

Kestanbol (Alexandra Troas) Antik Granit Taş Ocakları

Marmara Adası Mermeri Endüstriyel Mirası (balikesir24saat.com)

 

YORUM YAP