DOLAR27,5707% 0.47
EURO29,0040% 0.76
STERLIN33,4701% 0.72
FRANG30,0498% 0.83
ALTIN1.616,53% 0,28
BITCOIN762.6630.143

İDA MADRA JEOPARKI’NA BİR DESTEK DE JEOLOJİ MÜHENDİSLERİNDEN

Yayınlanma Tarihi :
İDA MADRA JEOPARKI’NA BİR DESTEK DE JEOLOJİ MÜHENDİSLERİNDEN

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Balıkesir İl Temsilcisi Aysun Aykan ve İda Madra Jeoparkı Koordinatörü Prof.Dr.Recep Efe, İda Madra Jeoparkı için işbirliği protokolü imzaladı. Aykan, “İda Madra Jeoparkı Projesi hayata geçirilmesi ile birlikte  başta Balıkesir olmak üzere ülkemize büyük fırsatlar sunacaktır. Türkiye’nin UNESCO Tescilli Jeoparkı olması için Jeoloji Mühendisleri Odası olarak elimizden gelen çalışmaları yapacağız.” dedi. 

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Balıkesir İl Temsilcisi Aysun Aykan ve İda Madra Jeoparkı Koordinatörü Prof.Dr.Recep Efe işbirliği protokolü imzaladı. Bu protokolle İda Madra Jeoparkı’nın önce yerelde olmak üzere ülkemizde farkındalığının artırılması sağlanacak.  2020 Kasım’ında Türkiye UNESCO Milli Komisyonu aracılığı ile UNESCO Global Jeoparklar Ağına (Paris – Fransa) dahil olmak için başvurusu yapılan İda Madra Jeoparkı 2021 Nisan ayında “aday jeopark” olarak UNESCO’nun resmi sitesinde yer aldı. UNESCO tarafından görevlendirilen iki uzman tarafından da 23-26 Haziran 2022 tarihleri arasında jeoparkın değerlendirme süreci tamamlandı. Kula-Salihli Jeoparkından sonra sonra Türkiye’den UNESCO’ya yapılan 2. Jeopark başvurusu olan İda Madra Jeoparkı İle yöre halkının jeoturizm yolu ile sosyal ve kültürel kalkınması hedefleniyor.

“ÇOK ZENGİN BİR JEOPARK”

Jeoloji Mühendisleri Odası Balıkesir İl Temsilcisi Aysun Aykan, “Balıkesir’in tamamını, Çanakkale’nin Ezine ve Ayvacık, İzmir’in de Bergama ilçelerini kapsayan İda Madra Jeoparkı yerel kalkınmaya destek olmak amacıyla başlatılmış bir projedir. 17 Bin km² lik alana sahip, 11 mekansal odak noktası olan ve her biri kendine özgü jeolojik, jeomorfolojik, doğal ve kültürel özelliklere sahip 45 jeositin bulunduğu, Madra, Çataldağ, Erdek ve Ezine’deki granitler, torlar, sahadaki travertenler, kanyonlar, mağaralar, falezler, bazalt sütunları, kaya kemerler ve diğer doğal ve kültürel değerler jeoparkımızın zenginliğini göstermektedir.” dedi.

“JEOTURİZM’LE DAHA İSTİKRARLI TURİZM GELİRİ SAĞLANABİLİR”

Aykan açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
“Jeoloji Mühendisleri Odası Balıkesir İl Temsilciliğimiz ve İda Madra Jeoparkı Koordinatörlüğü ile iş birliği yapılması İda Madra Jeoparkı’nın yerelde farkındalığının artmasını sağlayacaktır. Yaptığımız bu işbirliği protokolü ile jeopark alanındaki bilimsel çalışmalar ve eğitim faaliyetlerimiz daha da yaygınlaşacaktır. UNESCO listesine girme yolunda başarıyla ilerleyen İda Madra Jeoparkı Projesi’nin hayata geçirilmesi ile başta Balıkesir olmak üzere ülkemize büyük fırsatlar sunacaktır. Jeoparklar aracılığıyla gelen Jeoturizm, yılın tamamına yayılan bir turizm tipi olduğu için ülkemiz, daha istikrarlı bir turizm geliri sağlama imkanına da sahip olacaktır ve kuşkusuz ki prestijli bölge kimliği, itibar, uluslararası tanınırlık, UNESCO tescili ve markası ile turizmde rekabetçilik, uluslararası entegrasyon, ekonomiye katkı sağlayacaktır. Türkiye’nin UNESCO Tescilli Jeoparkı olması için Jeoloji Mühendisleri Odası olarak elimizden gelen çalışmaları yapacağız. UNESCO listesine girme yolunda özverili çalışmalar yapan İda Madra Jeoparkı Koordinatörü Prof. Dr. Recep Efe ve Koordinatör Yardımcısı Prof. Dr. Abdullah Soykan’a ve de bu sürece doğrudan destek veren Belediyeler Birliği Başkanı Sayın Yücel Yılmaz’a çok teşekkür ediyoruz..

Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com)

YORUM YAP