Yayınlanma Tarihi :

İDA DAĞI / KAZ DAĞI

İDA DAĞI / KAZ DAĞI

Cem Seymen diyor ki “Bir Kanadalı şirket gelecek, içme suyu bölgesinde çıkaracağı altını işlemek için siyanür kullanacak. Atikhisar barajı da zehire bulanacak. Üstelik 45 bin söz verip 195 bin ağacı kesecek  Benim yazarken ellerim titriyor, içim sızlıyor. Çanakkale 250 bin şehidimizin yattığı toprak.”

O bir çevre dostu.

Duyarlı bir baba..

Muhteşem bir televizyoncu.

Doğaya aşık bir insan. 

Kaz Dağlarını, oyuk oyuk oyan, siyanür çukurları açan, 200 bin ağacımızı katleden, vatanımızın  düşmanlarını kalemimizle oyma sırası bizde… Bugünleri not edenlere teşekkürler. Durmadan Kaz Dağları ihanetini yazacağım. İhaneti yapanları not ettik.  Neden mi ? Anlatayım. Ahde vefa için. Çanakkale / Alçıtepe şehidi olan büyük dedemiz , Balıkesir Şamlı beldesi doğumlu , Bulgaristan Tırnava  / Şumlu  eşrafından Hacı Haşim Oğlu Osman için. Verdiği can ile bize cennet gibi bir vatan bıraktığı için.

Adı Osman. Rütbesi : Nefer. Şehit düştüğü yer: Çanakkale / Alçıtepe ( Kirte ) . Şehit düştüğü tarih : 15 Eylül 1915.

Kaz Dağları Sarıkız zirvesinden ibaret değildir,bir eko sistemdir. Hem de ulu bir eko sistemdir. Milyonlarca yılda oluşan bir hafızası vardır. Ayvacık , Bayramiç , Yenice , Biga , Çan , Edremit hatta Dumanlı dağ bu eko sisteme dahildir.   Çanakkaleyi geçemeyeler , Geliboludan , Conk Bayırıdan  kovduğumuz emperyal kapitalistlerin borazanlığını yapanlar, el vicdan. Geliboluda yatan dedelerimizin ruhlarını taciz de etmeyin.57. Alay şehitlerinin kemiklerini sızlatmayın. Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün kurduğu bu ülkeye ahde vefa ile bağlı kalın. Unutmayın ,  KAZDAĞLARIMIZ yüzlerce yıl siyanür içecek. Burada hayatını sürenler kanser olup ölecek. Doğamız yok olacak. Kaz Dağımız , İdamız ağlayacak. Bin pınarlı , endemik bitkileri ile dolu , kekik kokulu dağımızda , alan maydanozumuz , kuzu kulağımız, zeytinimiz yok olacak. Börtü böceğimizin kökü kazınacak.Yapmayın beyler. Vicdanlı olun hanımlar. Milletvekillerimiz bu işin partisi olamaz. Sözkonusu vatandır, gerisi teferruattır.

Tarihi bildiğini sananlar önce Coğrafya, Milli Güvenlik, biraz da Kimya çalışmalılar. Bunca yıldır dokunulamayan Kaz Dağlarını koruyan insanımızın geleceğini karartmayın.

Yabancılar ülkemizde maden çıkaramaz diye kanun yapan Atatürk’ümün ” maden yasasını” neden kaldırdınız ?  Ey yetkililer,  Kaz Dağlarına kıymayın. İkiyüz bin ağaç kesildi !. Geriye kalanları kurtaralım. Bedeli kan ve can ile ödenen Çanakkale ve Kaz Dağları’nın ahını almayın !.

” Su ve vicdan nöbeti komitesi”  bir haftadır sürdürdükleri nöbetin 5 Ağustos günü yapılacak olanı  için  halkımıza çağrıda bulunarak  basın açıklamasını yaptılar.Dediler ki.

 “ Kentimizin tek içme ve kullanma suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı ile Çan ve Bayramiç ilçelerimizin su kaynaklarını besleyen havzalarda Kanadalı Alamos Gold Şirketi’nin (Doğu Biga) Kirazlı Balaban’da doğal yaşam alanlarımız üzerindeki saldırısı tüm hızıyla sürüyor. Afrika ve Amerika kıtasını çöle çeviren ardında kan, gözyaşı, yoksulluk ve doğa felaketi dışında hiçbir şey bırakmayan bu emperyalist şirket ve yerli görünümlü taşeronlarının ormanlarımız topraklarımız su kaynaklarımız üzerindeki katliamlarına dur demek ve yaşam hakkımızı savunmak için 26 Temmuz’da başlattığımız “Su ve Vicdan Nöbeti”mizin altıncı günündeyiz. Çanakkale halkının ve Türkiye’nin her geçen gün nöbetimize desteği büyürken ve halkın sesi giderek yükselirken metalik madencilik faaliyetleri adı altında işgal ve katliam yapan Kanadalı şirketin yerli ve milli maskeli destekçileri Alamos’un kalemşörleri yine sahneye çıkmaya başladı. İç ve dış güçler söylemiyle vatanın toprağını, suyunu, ormanlarını savunan bu yurtsever direnişi itibarsızlaştırmaya hiç kimsenin gücü yetmeyecektir. “Su ve Vicdan” nöbetimizi lekeleme çalışmaları sonuç vermeyecektir. Çanakkale’de Alamos Gold’un sözcüsü gibi davranan bu gazetelerin asıl olarak dış güçlerin değirmenine su taşıdıklarını bilmeleri gerekir.

 Su ve Vicdan nöbetimiz çeşmemizden akmasını istediğimiz su gibi duru ve berraktır. Haklı mücadelemize destek veren tüm yaşam savunucularımıza Bin Pınarlı İda’dan selam gönderiyor Su ve Vicdan Nöbeti koordinasyon kurulu olarak; hiçbir siyasi düşünce, sivil toplum kuruluşu, kurum ayırt etmeksizin 5 Ağustos’ta gerçekleştireceğimiz Büyük Su ve Vicdan Nöbeti buluşmasına davet ediyoruz ”

Kaz Dağları  ve Çanakkale bizleri bekliyor.

Haydi memleketimin topuklu efeleri , yiğit kızanları , delikanlıları nöbete..

Kaynak : Fatma Zehra KÖSELEY

YORUM YAP