DOLAR27,5707% 0.47
EURO29,0040% 0.76
STERLIN33,4701% 0.72
FRANG30,0498% 0.83
ALTIN1.616,53% 0,28
BITCOIN762.6630.143

İBRAHİMCE

Yayınlanma Tarihi :
İBRAHİMCE

Edremit Romanlar Göçebeler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Tevfik Görgün, geçtiğimiz günlerde kendi mahallesi olan İbrahimce’nin Çardaktepe mevkiinde aşure hayrı düzenledi. Birlik ve beraberliğin pekiştiği bu anlamlı günde, Çardaktepe Edremit’in her köşesinden gelen misafirlerini en güzel şekilde ağırladı. Başkan Tevfik Bey başta olmak üzere, aşure hayrında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Sevgili dostlarımız; birliğiniz daim, güzel yarınlar sizlerin olsun.

Aşure kazanlarının etrafında genci yaşlısı herkes toplandı. Aşure duasının okunması beklendi. Ve artık zamanı geldi. ‘’Tanrının esirgeyen, bağışlayan adıyla’’ sözleri ile başlayan aşure duası okundu. Rengârenk kıyafetleri ile en az Kazdağları eteklerinde açan çiçekler kadar güzel olan kadınlar, aşureyi kendi elleriyle dağıttı. Dumanı üstünde tüten aşureler afiyetle yendi. Hayra katılım sağlayanlar bir süre sonra Çardaktepe’den ayrıldı.

Sevgili okurlarım, aşure hayrının yapıldığı gün Çardaktepe’de bulunduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Çünkü Edremit’in en eski ve özel mahallerinden biri olan İbrahimce’nin güzelim insanları ile yakından tanışma fırsatım oldu. Aşureler hoş sohbet eşliğinde yenilirken bir eve konuk oldum. Özellikle kadınlarımız ve gençlerimiz ile dostane ilişkilerimiz oldu. Böylelikle onların yaşadığı sorunlardan haberim oldu.. Kısaca bunlara değinmem gerekirse, gençlerimizin okumak ve geleceğe umutla bakmak istediklerine tanık oldum. Mahallemizin birbirinden güzel genç kızlarımızın başlıca isteği ise; iş sahibi olmak ve kendi ayakları üstünde durmak.

Aşure hayrı sona erdikten sonra, mahallenin gençleri sandalyeleri topladı. Kadınlar, kazanları yıkadı. İbrahimce’nin oldukça cana yakın insanlarından ve çam ağaçları ile çevrili o güzel atmosferinden ayrılmak istemeyen konuklar da mahallede kısa bir tura çıktı. Çardaktepe’den başlayan bu yürüyüş İbrahimce’nin seyrine doyum olmayan en güzel tepelerinin birinde son buldu.

Sevgili okurlarım, isterseniz gelin hep birlikte İbrahimce Mahallesi’ne konuk olalım. Bakalım, burada gördüklerimiz de yediğimiz aşure kadar tatlı mı? Yoksa tadımızı bozan, hepimizi düşündüren bir durum mu söz konusu? Buna siz karar verin. Sağlıklı bir görüş bildirmeniz için gerçekleştirmiş olduğumuz bu geziyi sizlere tarafsız bir gözle, dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Belki de bundan sonra bazı şeylerin değişmesi için sizler de harekete geçeceksiniz. Gençlerimiz ve kadınlarımız olmak üzere İbrahimce’nin bütün sakinleri adına ne de güzel olur.

Çardaktepe’de gözlemlediğim kadarı ile başlıca sorun alt yapı ve çöp. Nereden sızdığını anlayamadığım kirli sular, orada bulunduğumuz sürece akıp durdu. Kim bilir ne zamandan beri akıyor? Etrafımızda yeteri kadarı çöp konteyneri yoktu. Çevrenin göze hitap etmesi için de birtakım çalışmaların yapılması gerektiğini anlamak hiç kolay olmadı.

İbrahimce’nin diğer sokak, cadde ve mevkilerinde de ne yazık ki aynı durum söz konusu. Çok önceden yıkılmış olan binaların kalıntıları nedense olduğu yerden kaldırılmamış. Sadece birkaç yerdeki moloz ve inşaat atıkları mahalle sakinlerinin ısrarla yetkililere ulaşması sonucunda alınmış. Oysaki buna benzer sorunlar ortadan kalksa, mahallede gençlik merkezi, kütüphane, kadınların üretime geçebileceği atölyeler gibi birçok sosyal mekân için yer açılacak.

Usta yazar Sabahattin Ali’nin, Kuzey Ege’nin tarihin her döneminde en önemli yerleşim merkezlerinden biri olan Edremit’i tasvir ederken, okurlarına tanıtmış olduğu İbramcaköy, Çamtepe ve diğer bir cennetten köşe olan Ağatepe öylesine güzel ki. Bu güzelliği de üzerinde yaşayan insanların varlığına borçludur.

O nedenle ne bu birbirinden harika yerler ne de Edremit’in bir parçası olan insanlar bu ilgisizliği hak ediyor. Biz Kazdağları hepimizin derken, neden bütün ilgili kurum ve kuruluşlar Edremit’in her köşesi ve her insanı da bizim demez ki? (İbrahimce Mahallesi yazıları devam devam edecek.)

 

YORUM YAP