Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

“HİÇBİR YERE GİTMİYORUZ… BURADAYDIK, BURADAYIZ, BURADA KALACAĞIZ”

“HİÇBİR YERE GİTMİYORUZ… BURADAYDIK, BURADAYIZ, BURADA KALACAĞIZ”

Balıkesir Tabip Odası Yönetim Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Varsın gidiyorlarsa gitsinler, bizler de üniversiteleri yeni bitiren doktorlarımızı istihdam ederiz. Gerekirse yurt dışından ülkemize dönmek isteyenleri davet eder, istihdam ederiz” sözlerine tüm hekimler adına yanıt verdi. Yapılan açıklamada, “Hiç bir yere çekip gitmiyoruz, buradaydık, buradayız, burada kalacağız” denildi.  

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi’nin hazırladığı açıklamayı Balıkesir Tabip Odası Yönetim Kurulu da kamuoyuyla paylaştı. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:“Öncelikle belirtmek isteriz ki; Cumhurbaşkanı’nın bu sözleri başından sonuna kadar yönetememe krizinin göstergesidir. Türk Tabipleri Birliği ve Balıkesir Tabip Odası olarak “Karanlığa Karşı Önlüğümüzün Beyazına, Özlük Haklarımıza, Halkın Sağlık Hakkına Sahip Çıkıyoruz” diyerek başlattığımız mücadele programında yaşanan tüm sorunları, hak kayıplarını teşhir ettik. İktidar eliyle çökertilen sağlık sistemini, sağlıksızlık üreten hastaneleri, başa çıkamadığı kışkırttıkları sağlık talebine, beş dakika muayene dayatmasını, sağlığa da yansıttıkları şiddeti teşhir eden ve beyaz eylemler ile mücadeleyi büyüten hekimlere yönelik bu açıklama başarısızlığın itirafıdır. Sağlığa yönelik acil taleplerimizi görmezden gelen, insanca yaşanabilir ücret talebimizi hedefe koyan bu açıklama toplumu yanıltma, topluma Hekimlerin tek istekleri paraymış gibi göstererek sağlıkta yaşanan krizin üstünü örtme çabasıdır.Hekimlerin yurtdışına göç nedeni uygun olmayan çalışma koşullar, şiddete uğramaları, ekonomik olarak zor durumda olmaları, Covid-19’un meslek hastalığı kabul edilmemesi, ceza yönetmelikleri ile hekimlerin susturulmak istenmesi, uzun süreli çalışmalar, asistanların nöbet sonrası çalıştırılmaları ve zaten daha çok genç hekimlerin yurtdışına gitmeleridir.2012 yılında yıllık 59 hekim yurtdışına giderken şimdi 1.400 leri bulmuştur.Bu da uygulanan yanlış sağlık politikalarının sonucudur.

Kendisine bütün hekimler adına cevap veriyoruz:Biz hekimiz.Tıbbın tarihinden M.Ö.460’ta Modern Tıbbın kurucuları olan İstanköylü Hipokrat ve Bergamalı Galenos’tan beri burada, bu topraklardaydık.Bugün de buradayız.Biz, topluma adanmış bir mesleğin onurlu üyeleri olarak emeğimizle, bilgimizle, uzun yıllar süren eğitim ve mesleki deneyimlerimize dayanan birikimimizle insanlara hizmet için çalışıyoruz.Biz, yıllar içinde,“Doktorları ağaca bağlayın da kaçmasınlar” diyen devlet başkanlarını da,“Doktorların gözü doymaz” diyen kasaba siyasetçilerini de,“Paracı doktorlar gürültü yapıyor” diyen sağlık yöneticilerini de gördük/görüyoruz.Hepsi gitti, biz kaldık; mesleğimiz ve meslek onurumuz kaldı.Bugün de hiçbir yere çekip gitmiyoruz.Güçsüzlerin gücü, çaresizlerin çaresi olmak, ölümle ve hastalıklarla mücadele etmek, sağlık ve şifa dağıtmak, meslektaşlarının haklarını ve halkın sağlığını korumak,  için,Dün, bugün olduğu gibi yarın da burada, bu topraklarda kalacağız.Vatanını en çok sevenin, görevini  en iyi yapanın bilincinde,Atatürk’ün kendisini emanet ettiği  Türk Hekimleri olarak;Ne ülkemizden ne mesleğimizden ne hakkımız olanı istemekten vazgeçeceğiz.”

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP