DOLAR28,9202% 0.15
EURO31,5437% 0.14
STERLIN36,6183% 0.25
FRANG33,0895% 0.34
ALTIN1.898,73% 0,48
BITCOIN1.117.3532.178

HERKESİN GÜNDEMİNDE SEÇİM VAR- Ümit BABACAN

Yayınlanma Tarihi :

Milletçe,  yaklaşan 2019 Yerel Seçimleri ile yatıp kalkmaya başladık bile. Bugünlerde seçimlerden önceki aşama olan partilerin aday belirleme sürecini hep birlikte yaşıyoruz. Ve partiler adaylarını bir bir açıklamaya devam ediyorlar. Açıklanan adaylar kimi seçmeni tatmin ederken, kimilerini de hayal kırıklığına uğratabiliyor. Gazeteci olmam hasebiyle bulunduğum her ortamda benimde muhatap olduğum soruların başını yerel seçimler ve adaylar konusu çekiyor.  İnsanlar, adaylar ve partiler hakkındaki görüşlerini de benimle paylaşıyorlar. Bazen o kadar ilginç, isabetli görüş ve düşüncelerle karşılaşıyorum ki, diyorum kendi kendime ‘sanki bu sefer insanlar daha bilinçli sandığa gidecekler’, yani duygularını, partililiklerini bir tarafa bırakıp, yaşadıkları bölge menfaati neyi gerektiriyorsa ona yönelecekler ve oylarını da ona göre kullanacaklar. Aslında her seçime milletçe bu duygu ve düşüncelerle gitmemiz gerekiyor. Takım tutar gibi parti tutmaktansa; ülke menfaatleri neyi gerektiriyorsa onu tercih etmek gerekiyor. Bu değerlendirmeleri her görüşten insanın yapması  ve iradesini o şekilde sandığa yansıtması lazım…

Gelelim ‘Balıkesir’de seçimler nasıl geçecek’ sorusunun cevabını aramaya,

Partiler, Balıkesir’e yerel seçimlerde ne kadar çok önemli gösterdiklerini belirledikleri güçlü adaylarla gösterdiler. Balıkesir yıllardan beri oluşan ve seçimlere yansıyan sonuçlara göre yıllardan beri CHP’nin kıyı kentlerde gösterdiği başarıyı daha az göstererek belediyeciliği kazanamadığı illerden biri. Bu sebeple CHP, Balıkesir’de en önemli milletvekillerinden olan Ahmet Akın’ı, Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday göstererek seçimdeki iddiasını ortaya koydu.

CHP’nin bu hamlesinden sonra kıyı kentleri içerisinde elinde tutuğu sayılı belediyelerden olan Balıkesir’i kaybetmemek için (çünkü buraları kıyı kentleri açısından son kaleler olarak görüyor) Ak Parti’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aday tanıtım toplantısında belirttiği üzere; ‘çalışmayan, kapısını halka kapatan başkanlarla yollarımızı ayırdık’ diyerek değişimi ortaya koydu. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ı aday gösterdi. Ardından İyi Parti de bence stratejik bir hamle yaparak daha önce MHP’den Balıkesir Belediye Başkanlığı yapmış ve halen İyi Parti Balıkesir milletvekili olan İsmail Ok’u aday gösterdi ve bir anda Balıkesir neredeyse ülke gündemine oturdu. Bu üç partinin adayını açıklamasından sonra diğer partilerin kimi aday gösterip göstermeyeceği çokta merak konusu değil çünkü, adayını açıklayan partilerin adayları Balıkesir’de  gösterilebilecek en güçlü adaylar. Kaldı ki, zaten MHP’de Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adaylığı için müracaat yapmış olanlar olsa bile, Cumhur İttifakı çerçevesinde Ak Parti’yle birlikte hareket edeceğini açıklamıştı. Bu nedenle Balıkesir’de gösterilen adaylar bu ittifak nedeniyle Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday gösterilmeyebilirler bile.

Ayrıca, CHP ve İyi Parti’deki ittifak görüşmeleri sonucunda Balıkesir noktasında bu iki parti arasında anlaşma sağlanırsa partilerin adaylarından biri anlaşma sağlanan partiyi adres göstererek adaylıktan çekilebilir. Böyle bir durum da olursa sürpriz olmaz. Anlaşılan o ki, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için hangi partilerin hangi adaylarla seçime gideceği, hangi partinin hangi diğer partiye destek çıkarak aday göstermeyeceği ve lehine çekileceği konusu bir müddet daha belirsizliğini koruyacak ve gündemi tutmaya devam edecek gibi gözüküyor.

Bandırma’da ise tam bir belirsizlik hâkim, partiler adına ortada ismi geçen bir çok kişi var ama henüz aday olarak açıklanan kimse yok. Ancak, Bandırma’da da partilerin Balıkesir’in seçim için önemli illerden olması nedeniyle adaylarını halkın kabulünü görmüş güçlü isimler arasından belirleyecekleri aşikâr…

Bandırma’da CHP’den aday adayı olarak ortaya çıkan isimler, Ak Parti’de dahil diğer partilerin aday adaylarından daha tanınmış kişiler olmakla birlikte çalışmalarını da henüz aday olmamalarına rağmen diğer partilere göre adaymışçasına daha sıkı tutuyor ve aktif halde sürdürüyorlar.

CHP’de dört aday adayından özellikle ikisinin daha şanslı olduğu gözleniyor. Her iki adaydan birinin 6 Aralık’ta aday olarak açıklanması bekleniyor. Ayrıca aldığım kulis bilgisine göre, öne çıkan adayın ismini öğrenmiş olsam bile buradan şimdi paylaşmayı etik bulmadığımdan sizlerle paylaşmayacağım.

Ak Parti’de ise aday adayları bulunmasına rağmen,  parti merkezince yapılan çalışmalar bize gösteriyor ki, partinin; mevcut aday adaylarının dışında başka güçlü isimlere de teklif götürdüğü biliniyor. Hatta Ak Parti Genel Merkezi’nce, Bandırma Ak Parti İlçe Başkanına da hazır olması, gerektiğinde kendisinin istifa ettirilerek aday gösterilebileceği bilgisi kesin ve konuşulmaya devam etmekte. Benim bu konudaki düşüncem; Ak Partinin, CHP’nin Bandırma adayını açıklamasından sonra adaya göre kendi adayını açıklayacağı yönündedir.

İyi Parti ve MHP’de de şu ana kadar Bandırma’dan birer aday adayı adaylık için müracaatlarını yaptılar. Ancak, bu iki partinin aday gösterip, göstermeyeceği ittifak görüşmelerinin sonucuna göre belli olacaktır.

Tüm bu bilgiler ışığında şunu söyleyebilirim. Balıkesir’de olduğu gibi Bandırma’da da adayların çok güçlü isimler arasından belirleneceği kesin. 2019 Mart Yerel Seçimleri Balıkesir ve ilçelerinde çok büyük çekişmeyle geçecektir. Her zaman dediğimiz gibi, seçimler kazasız, belasız, kavgasız, gürültüsüz geçsin. Allah; başta ülkemiz olmak üzere Balıkesir’imiz için de en hayırlısı ne ise onu nasip etsin ve yaşatsın.

YORUM YAP