Yayınlanma Tarihi :

“HERKES İŞARET DİLİNİ ÖĞRENMELİ”

“HERKES İŞARET DİLİNİ ÖĞRENMELİ”

Burhaniye Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nün düzenlediği  işaret dili kursları yoğun ilgi görürken, kursiyerler sayesinde işitme engelli vatandaşların iletişimde zorluk çekmeyecekleri  açıklandı. İşitme engellilere yardımcı olmanın mutluluğunu yaşayan kursiyerler, “Herkes işaret dilini öğrenmeli” dedi.

Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nde Şermin Taşpınar’ın öğretmenliğini yaptığı 1,5 aylık kursa katılan vatandaşlar, işitme engellilere yardımcı olabilmek için kursa geldiklerini söyledi. Kursiyerlerin işitme engellilerde iletişim kurabilecek kadar bilgiye sahip olduklarını anlatan Kurs  Eğitmeni Şermin Taşpınar, normale 3 ay devam eden kursların yaz ayında 1,5 ayda tamamlandığını anlattı. Kursa katılan işitme engelli Mert İlker de, kursiyerlerin pratik yapmalarına yardımcı oldu. Kursiyerlerin kısa zamanda önemli bilgiler edindiklerini anlatan İşaret Dili Eğitmeni Şermin Taşpınar, “Kurslarımız 3 ay devam etmektedir. Yaz kursu olduğu için hızlandırarak 1,5 ayda tamamladık. Kursiyerler, işitme engellilere yardımcı olabilecek bilgiye sahip oldular. Kurs sonunda bir işitme engelli derneğine giderek öğrendiklerimizi tekrar edip, pratik yapacağız” dedi.

KURSİYERLER ÇOK MEMNUN

Öğretmen olduğunu anlatan Medine İmren de, “Ben sınıf öğretmeniyim. Sınıfımda işitme engelli yok. Ancak, 23 Nisan törenlerinde  işitme engelli öğrenciler için şarkılar çevirmek istiyorum. İşaret dilini öğrenmek lazım. Hangimizin ilerde işitme engelli olup olmayacağı belli değil. İşitme engellilere yardımcı olmak istiyorum. Herkes işaret dilini öğrenmeli” dedi. Gizem Yıldırım, “ Burada öğrendiklerimi başkalarına öğretmek istiyorum. Ben bu kursu çok sevdim. İşitme engellilerin dünyasını öğrenmek istiyorum” diye konuştu.

 Sinem Yıldırım, “ Merak ettiğim için bu kursa geldim. Sonra kıymetli bilgiler öğrendiğimizi gördüm. İşitme engellilere yardımcı olmak çok güzel bir şey” dedi.

Öte yandan kursu ziyaret eden Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Bülent Dükancı, kursiyerlere başarı dilerken, kursu bitirenlerin işitme engellilere yardımcı olacaklarını söyledi.  Sefer TALAY/ BURHANİYE (balikesir24saat)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP