Yayınlanma Tarihi :

HER ŞEY AYDINLIK BİR GELECEK İÇİN

HER ŞEY AYDINLIK BİR GELECEK İÇİN

1 Mayıs, Ayvalık Cumhuriyet Meydanı’nda coşkuyla kutlandı. Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, “Emeğin sömürülmediği aydınlık bir gelecek umuduyla işçi ve kamu emekçilerimizle alanlardayız” dedi.

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Belediye Meclis üyeleri, Belediye-İş Balıkesir Şube Başkanı Yüksel Özden, Belediye-İş Ayvalık Baş Temsilciliği, KESK’e bağlı Eğitim-Sen, Büro Emekçileri Sendikası, Eğitim-İş, Belediye-İş, DİSK’e bağlı Emekli Sen, CHP, EMEP, HDP, DSP, Yeşil Sol Parti, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Ayvalık Bağımsız Kadın İnisiyatifi, Haziran Hareketi, Ayvalık Tabiat Platformu, Öğrenci Fikir Topluluğu vatandaşların katıldıkları kutlama, saat 11.00’de Öğretmen Evi önünden yürüyüşle başladı. Yürüyüşün ardından Cumhuriyet Meydanı’nda miting düzenlendi.

“AYDINLIK BİR GELECEK UMUDUYLA, İŞÇİLER VE EMEKÇİLERLE ALANLARDAYIZ”
Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, “Emeğin sömürülmediği, haksızlık, adaletsizliğin olmadığı, aydınlık bir gelecek umuduyla, yerel yönetim olarak işçilerin hak arayışlarına, iş güvenliği konusundaki gereksinimlerine ve sendikal faaliyetlerine her zaman önem veren bir anlayışla çalışmalarımızı sürdüreceğimizi bir kez daha vurgulamak istiyorum. Başta Soma’daki 301 maden İşçimiz olmak üzere hayatını kaybeden işçilerimizi de bir kez daha saygıyla anıyorum. Tüm gayretleriyle çalışarak, emek veren işçi ve memurlarımız başta olmak üzere zorlu çalışma koşullarında mücadele veren, alın terinin kahramanları işçiler ve emekçilerimizin 1 Mayıs İşçi Bayramını kutluyorum” dedi.

“KIDEM TAZMİNATI KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR”
Ayvalık Baş Temsilcisi İsmail Yeniköylü, “Kıdem tazminatının zorunlu BES’le birleştirilerek fona devrine ve talan dönüşen fonlara karşıyız. Uyarıyoruz; kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir. Ekonomik krizin sorumlusu bizler değiliz. Bedelini bizler ödemeyeceğiz. İşçisiyle, köylüsüyle memuruyla tüm emekçilerin, patatese, soğana muhtaç olup, geçim derdine düştüğü şu günlerde neyin zorunlu tasarrufundan bahsediyorsunuz? Siz önce ölçüsüzce, görgüsüzce yaptığınız israfa, saltanata şatafata bir son verin. Emekçiler iş derdinde, aş derdinde, geçim derdinde” diye konuştu.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ PARTİ DEVLETİ DEĞİLDİR”
KESK adına açıklama yapan Eğitim-Sen Ayvalık Yönetim Kurulu üyesi Halis Çalık, hükümete 3600 ek gösterge vaadinin üzerinden 140 gün geçtiğini, kadrolu ve iş güvenceli çalışma biçiminin temel çalışma biçimi olduğunu hatırlatarak, “Esnek çalışma ücretli çalışma gibi emek sömürüsüne dayalı çalışma biçimlerini reddediyoruz. Eğitim, sağlık ve tarım sektörü gibi birçok alanda hizmet alım yöntemiyle çalıştırılan geçici personeller, iktidar partisinin il ve ilçe başkanlarının oluru ile iktidar partisine üye olma şartı ile işe alınır hale gelmiştir. Türkiye Cumhuriyeti parti devleti değildir. Sizler göreve gelirken bir partiye değil kamuya hizmet etmek amacıyla bu görevlere geldiğinizi unutmayınız” dedi.

“GÜN EMPERYALİZME KARŞI MAZLUM ULUSLARIN DAYANIŞMA İÇİNDE OLACAĞI GÜNDÜR”
Bağımsızlıktan, demokrasiden özgürlükten yana olan tüm antiemperyalist kesimlerin kol kola girmelerinin kaçınılmaz olduğunu belirten Eğitim-İş Ayvalık Baş temsilcisi Nahil Filiz ise şunları söyledi:
“Her türlü hak alma çabasının ve mücadelesinin baskı ve şiddet ile durdurulmak istendiği, işsizlik ve yoksulluğun kalıcılaştığı, sağlık ve eğitim alanının ticarileştirildiği gazetecilerin, sendikacıların, aydınların tutuklandığı, sendikal hak ihlallerinin sürdüğü, baskının hakim olduğu bir dönemden geçmekteyiz. Gün, etnik ve dinsel kimliklerin öne çıkarıldığı gün değil, tıpkı 1886 yılında olduğu gibi sınıf dayanışmasının öne çıkarılacağı, sömürgeciliğe karşı bağımsızlık bayrağının dalgalandırılacağı, emperyalizme karşı mazlum ulusların dayanışma içinde olacağı gündür”
Grup Bandista’nın katılımıyla Ayvalık’taki 1 Mayıs kutlaması, halaylarla devam etti. (balikesir24saat)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP