Yayınlanma Tarihi :

HELALLİK DİLEDİ!

HELALLİK DİLEDİ!

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Makam sahibi olmak istiyorsan ya Trabzonlu ya da imam hatipli olacaksın” şeklindeki sözleri sonrası ikinci kez açıklama yaptı. Daha önceki açıklamasında espri mahiyetindeki sözlerinin siyasetin cilvesi olarak eleştirildiğini söyleyen Yılmaz,  bu kez “art niyetli odakların operasyonu” yorumunu yaptı. Bazı AK Partililerin de özür dilemesini istediği Yılmaz,  “Her ne kadar art niyetli bazı odakların bir operasyonu olduğu açık olsa da kalbi zerre kadar kırılan bütün Karadenizli, Trabzonlu veya imam hatipli kardeşlerimden helallik diliyorum” dedi. 

Başkan Yılmaz’ın açıklaması şöyle:

“Gençlerle yaptığım bir sohbetteki konuşmamın bazı yerlerini cımbızlayarak tamamen art niyetli ve anlamını terse çevirerek olumsuz bir algı oluşturma çabalarına karşı kamuoyuna aşağıdaki açıklamayı yapma zarureti oluşmuştur. Tek Millet, Tek Bayrak, Tek Vatan, Tek Devlet…
Ak Partinin davası nedir diye soranlara verilecek tek cevap budur.
Ne Trabzon ne Balıkesir ne de vatan topraklarındaki herhangi bir mübarek şehrimiz birbirinden ayrı telakki edilemez.
Bu topraklarda yaşayan herkes her şehirde yaşama hakkına sahiptir. Bir Balıkesirli İstanbul’a, Trabzon’a veya Diyarbakır’a giderken kimseden izin almaz. Bir Trabzonlu Ankara’da çalışmak için o şehirden oturma izni almaz çünkü her şehir onun öz vatanıdır. Bir Hakkarili genç Bandırmada okumak için kimseden icazet almaz. En az bir Balıkesirli kadar hak sahibidir çünkü. Aksini iddia etmek 2 bin yıllık devlet geleneğimize, 1400 yıllık medeniyet birikimimize ve 100 yıllık Cumhuriyetimize yapılabilecek en büyük ihanettir.
Gençlerle yaptığımız bir sohbette Türkiye’nin gelişimini anlatırken Gaziantep’ten Çanakkale’ye, Şanlıurfa’dan Kocaeli’ne kadar pek çok şehirden örnekler verdim. Balıkesir’in de aslında diğer illerin gelişmesini örnek alarak çok büyük işler yapabileceğini anlattım. Bu tezimi desteklemek için bu bölgede yeteri kadar insan kaynağı olduğunu hatta devlet kademelerinde önemli görevler yaptıklarını ifade ettim. Yani devlette görev alabilecek kadar yetenekli ve yeterli insan kaynağımızdan bahsettim. Konuşma gençlerle yapılan bir söyleşiydi. Salondaki Trabzonlu ve imam hatipli gençlerin olduğundan hareketle siyasette Trabzonluların ve imam hatiplilerin hakimiyeti olduğundan dem vuran biraz gıpta biraz da diğer gençlerin örnek alması gerektiğini hissettirecek bir ifade kullandım. Zira Karadenizli özelde Trabzonlu kardeşlerimiz son derece insan üstü bir gayret göstererek her alanda ki başarılarıyla Türkiye’ye bu kadar büyük hizmetler yaparken ,keza İmam hatiplerin son 20 yıllık süreci dikkate alındığında, her türlü zorluğa ve engele rağmen yılmadan ve sabırla elde ettikleri başarılar ve ülkeye hizmetleri ortadayken, sırf bazıları fitne çıkarabilir korkusuyla başarı hikayeleri için başka ülkelerin şehirlerini, başka ülkelerin okullarını mı örnek göstermeliydim.?
Asla iyi niyetli olmayan bir medya kuruluşu konuşmanın bütünlüğünü bozarak yaptığım konuşmanın bir parçasını AK Partiyi yani Partimi eleştirdiğim şeklinde sunmuş ve ardından Trabzonlu ve imam hatiplilere adeta karşıymışım gibi bir saçma sapan kurgu ile haberi servis etmiş.
Bu kurguyu yapanların niyeti belli. Bir taşla iki kuş vurma peşinde. Birincisi AK Partide bir fitne ateşi yakmak; diğeri Tek Millet, Tek Bayrak, Tek Vatan, Tek Devlet düsturundan taviz vermeyen, son 17 yılda dünya devletleri arasında söz sahibi olan Türkiye’yi her bahaneyle bölmek isteyenlerin değirmenine su taşımak.
Herkes şunu iyi bilmelidir: Kuvayı Milliye şehri Balıkesir’in bir evladı olarak Trabzon da benim öz vatanımdır, Diyarbakır da… Gençlerimize ülkemizin şehirlerinin başarılarını her fırsatta anlatmaya devam edeceğim.
Son olarak her ne kadar art niyetli bazı odakların bir operasyonu olduğu açık olsa da kalbi zerre kadar kırılan bütün Karadenizli, Trabzonlu veya imam hatipli kardeşlerimden helallik diliyorum(balikesir24saat.com)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP