HEKİMLERİN EK GÖSTERGE ZAMMI NE OLDU? « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

27 Eylül 2022 - 13:15

HEKİMLERİN EK GÖSTERGE ZAMMI NE OLDU?

HEKİMLERİN EK GÖSTERGE ZAMMI NE OLDU?
Son Güncelleme :

25 Ocak 2022 - 10:46

Genel Sağlık-İş Balıkesir İl Temsilcisi ve Birleşik Kamu İş Konfederasyonu İl Başkanı Dr. Hüseyin Gündoğdu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Aralık ayında hekimlere verdiği ek gösterge zammının bir türlü verilmediğine dikkat çekerken, “Özel ve vakıf hastanelerinin son derece ucuza çalıştırdıkları sağlık emekçilerine, küçük de olsa yapılan bu iyileştirmelerin yansımasını kabul etmemeleri nedeniyle tasarının geri çekildiği vurgulanmıştı. Asıl tepkinin emekli valilerden geldiğini öğrendik. Devlet hiyerarşisine aykırıymış, emekli bir hekimin vali emeklisinden 300 TL fazla almasının sorun olurmuş. Bizde, çalışanlar olarak inandık!” dedi. Dr. Gündoğdu, çalışan tüm kesimlerin hak edişlerinin  zaman geçirmeden  iyileştirilmesinin zorunluluk arz ettiğini vurguladı. 

“SON İKİ YILDA 9 BİN HEKİM İSTİFA ETTİ”

Sağlık emekçilerinin gerek kamuda gerekse de özelde çok düşük ücretle çalışmaya maruz kalması nedeniyle son iki yılda 9 bin hekimin kamudan istifa ettiğini anımsatan Dr. Gündoğdu, “Bu istifaların arkası da gelecektir. Bu nedenle aralık ayında pratisyen hekimlere 2500 TL, uzman hekimler ile diş hekimlerine ise 5000 TL’lik bir ek gösterge zammı ile emekli olduklarında ise sosyal güvenlik destek primlerinin kesilmemesini düzenleyen teklif önce TBMM’de kabul edilmiş olmasına rağmen sürpriz bir şekilde iptal edilmiştir. İptal ayrıntılarına baktığımızda sebeplerin, özel ve vakıf hastanelerinin son derece ucuza çalıştırdıkları sağlık emekçilerine, küçük de olsa yapılan bu iyileştirmelerin yansımasını kabul etmemelerinden kaynaklandığı vurgulanmaktadır. Halbuki bakanlık yetkilerinin daha kapsamlı bir iyileştirme yapabilmek için, bu iyileştirmeyi geri çektiklerini paylaşmıştı. Hükümet yetkililerine iptalin nedenini soran hekimlerin aldığı cevap daha farklı olmuştur. Asıl tepkinin emekli valilerden geldiğini öğrendik. Devlet hiyerarşisine aykırıymış, emekli bir hekimin vali emeklisinden 300 TL fazla almasının sorun olurmuş. Bizde, çalışanlar olarak inandık! Vali beyler 4 yıl okurken, hekimler 6 yıl okur, üzerine de 4 yıl uzmanlık eğitimi yapmaktadırlar. Bunun hiç mi anlamı yoktur.Kaldı ki elinizi tutan mı var? Emekli valilerimizin, öğretmenlerimizin, polislerimizin, tüm diğer sağlık emekçilerinin, diğer memur ve emeklilerinin ücretlerini iyileştirelim. İnsanca yaşamalarına yetecek ücretlere ulaşmalarını sağlayalım. Şunu özellikle bir hekim olarak vurgulamak istiyorum. Emekli valilerimizin ücretlerini, kimseye muhtaç olmayacak şekilde düzenleme yaparsanız, ben alkışlarım. Hiç de kıskanmam. ” dedi.

“İYİLEŞTİRME ZORUNLULUK ARZ EDİYOR”

Gündoğdu açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
“Ülkemizi yöneten iktidar sahiplerinin acilen çalışan tüm kesimlerin memur, işçi, emekli memur ve işçilerin hak edişlerini hiç zaman geçirmeden hemen gerekli iyileştirmeleri yapmaları zorunluluk arz etmektedir. Çünkü ekonomik sorunların çığ gibi büyüdüğü bu dönemde, bir bu kadar yükü de, iki yıldır giderek şiddetlenen Covid salgını da getirmektedir. Bu durumda yetkililerin çaba ve arayışları, insanlarımıza güven verecek yönde olmalıdır. Bu güven hem ekonomik hem de sosyal açıdan olmalıdır. İnsanlarımızın, yarınlara rahat ve huzurlu bakmaları yönünde olmalıdır.
Unutulmasın ki her istifa eden sağlık çalışanın eksikliği, bir yük olarak geride kalanlara yansıyacaktır. Vatandaşın nitelikli sağlık hizmetine ulaşması güçleşecektir.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.