HEKİMLERE BASKI VE HÜRMETSİZLİK! « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

27 Kasım 2021 - 19:18

HEKİMLERE BASKI VE HÜRMETSİZLİK!

HEKİMLERE BASKI VE HÜRMETSİZLİK!
Son Güncelleme :

12 Aralık 2020 - 0:54

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, hekimler üzerindeki  hastalara konulan “teşhis” ile ilgili baskının kaldırılmasını isterken, “Telefon filyasyonu, call center yaptırılması ve bunun yapılıp yapılmadığının sorgulanması, onur kırıcı ve hekimlere hürmetsizliktir. Oysa bakanlıkça bu sorgulamayı yapanlara telefon filyasyonu için call center hizmeti gördürülmelidir. Yapılması gereken; onore edici, destekleyici, motive edici sağlıklı ortamı ve çalışma koşulları hazırlanmasıdır.” dedi. 

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

“Performans, denetim, angaryalar kıskacına sıkıştırılan aile sağlığı merkezlerini asli işlevleri olan koruyucu sağlık hizmetlerini yapmaları için rahat bırakın. Milyonlarca yapılacak aşılar için gerekli soğuk zincir, lojistik ve alt yapı koşullarını hazırlayın.

Bir süre sonra Covid-19 aşılarına başlanacağı belirtilmekte, ancak halen zatürre aşılarının lojistiği tam anlamı ile sağlanamamış, Aralık ayı ortasına gelinmiş olmasına rağmen mevsimsel grip aşıları bitirilememiştir.

Çocuklara yapılan rutin aşılardan kızamık ve su çiçeği aşılarında da sıkıntı yaşandığı gözlenmektedir.

Pandemi sürecinde dahi 2. basamakta halen anlamsız geçici görevlendirmeler devam etmektedir. Sağlık personelinin bir kısmı idari görevlerde ve memur olarak çalıştırılmakta, diğer çalışanlarına daha fazla yük binmektedir.

Hekimler üzerindeki  hastalara konulan “teşhis” ile ilgili baskıyı kaldırın.

SGK’nın Bütçe Uygulama Talimatlarındaki kısıtlamalara son verilsin.Hekimler meslek etiği içerisinde,bilimsel veriler ışığında bilgi ve birikimleri ile yetkilerini kullansın.

Telefon filyasyonu, call center yaptırılması ve bunun yapılıp yapılmadığının sorgulanması, onur kırıcı ve hekimlere hürmetsizliktir. Oysa bakanlıkça bu sorgulamayı yapanlara telefon filyasyonu için call center hizmeti gördürülmelidir.

Yapılması gereken; onore edici, destekleyici, motive edici sağlıklı ortamı ve çalışma koşulları hazırlanmasıdır.

Ne yazık ki Sağlık Bakanının güncel açıklamasına göre ülkemizde pandemi nedeni ile bugüne dek tüm sağlık personelinin % 10 undan fazlası olan 120 bin kişi hastalanmış, hayatını kaybeden ise 216 sağlık çalışanı mevcuttur.  Bunlar sayı olarak görülmemelidir. Hepsi birer CAN’dır ve kolay yetişmemektedir.

Her gün tükenmeye, azalmaya devam ediyoruz. Yaşamını yitiren ve hastalanan ağlık personeline “ah, vah” edileceğine, methiyeler düzüleceğine çalışma ortamları düzeltilmeli, izin ve emeklilikleri için getirilen yasaklar kaldırılmalı, sağlık personeli sayısı artırılmalı, rutin Covid-19 testi uygulamalı, insani koşullarda çalıştırılmalıdır.” http://balikesir24saat.com

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.