Yayınlanma Tarihi :

HEKİMLERDEN UÇAN VE EKİBİNE GÜVENOYU

HEKİMLERDEN UÇAN VE EKİBİNE GÜVENOYU

Balıkesir Tabip Odası’nın olağan genel kurulu hafta sonu gerçekleştirilirken, tek liste ile gidilen seçimler sonucunda Dr. Necdet Uçan yeniden başkanlığa seçildi.

Balıkesir Tabip Odası’nın hafta sonu yapılan ve iki gün süren olağan seçimli genel kurulunda Dr. Necdet Uçan yeniden başkanlığa seçildi.

Kongrede Tabip Odası’nın yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu :

Dr. Necdet Uçan, Dr. Ayla Volkan Boyuer, Dr. Muhammet Can, Dr. Şahin Cılız, Dr. Ahmet Damar, Dr. Volkan Yarar, Dr. Dilek Yıldırım.

Divan Başkanlığını Dr. Aydın Şavklı’nın yaptığı genel kurula CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Balıkesir Milletvekili Op. Dr. Fikret Şahin ve İl Başkanı Serkan Sarı da katıldı.

TABİP ODASINDAN “SİSTEM” ELEŞTİRİSİ

Balıkesir Tabip Odası Başkanı  Dr. Necdet Uçan,  genel kurulda yaptığı konuşmada sağlıkta birinci  basamak sağlık hizmetlerinin günümüzde piyasa yönelimli hizmete dönüştüğünü söyledi. Uçan,  “Sevk zinciri kurulamadı, basamaklar arasında bütüncül hizmet sağlanamadı. Anlamsız nöbet, rapor, performans vb. uygulamalarla angaryaya neden olundu. Çalıştığı binayı çalışanına kiralayıp, telefonunu, suyunu, elektrik, doğalgazını, internetini ödettiren, hekimleri işveren gibi gören stopajla, vergiyle uğraştıran, eleman çalıştırtan, ceza ile ıslah etmeye kalkışan bir sistem oluştu” dedi.

“ACİL BAŞVURULARDA AVRUPA’NIN LİDERİYİZ”

Acil başvurularının rekor kırdığını, Türkiye’nin yılda 120 milyon başvuru ile Avrupa lideri olduğunu kaydeden Uçan “İdari ve mali yönden özerkliğe sahip sağlık işletmeleri diye yola çıkılmış, 2012 de GSS ile sağlık hizmetlerinin maliyetinin düşürüleceği iddiası fiyasko ile sonuçlanmıştır. 2. Basamakta sağlıkta dönüşümle birlikte artan ameliyeler (poliklinik, laboratuar, ameliyat vb.) performans, haksız döner sermaye geliri, çalışma barışının bozulması, geçici görevlendirmeler sorunlar arasındadır” diye konuştu.  (balikesir24saat.com)

CHP Balıkesir Milletvekili, Balıkesir Tabip Odası’nın eski başkanlarından Op. Dr. Fikret Şahin de genel kurula katılıp, oy kullandı. 

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP