DOLAR31,1265% 0.27
EURO33,8056% 0.5
STERLIN39,4669% 0.23
FRANG35,3436% 0.3
ALTIN2.028,80% -0,19
BITCOIN1.673.4943.151

HEDEFTEKİ ADAM KONUŞTU : İDDİALARI İSPATLAYAMAYAN MÜFTERİDİR

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
HEDEFTEKİ ADAM KONUŞTU : İDDİALARI İSPATLAYAMAYAN MÜFTERİDİR

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin bağımsız üyesi S. Cengiz Dikici, bugün düzenlediği basın toplantısıyla 28 Aralık’ta yapılan toplantıda kendisine yapılan eleştiri ve suçlamaları yanıtladı. ‘Davalardan çıkar sağlamak’ veya ‘dava açtığı alanlarda onlarca proje yapmak’ gibi iftira niteliğindeki iddiaların vakit geçirilmeden ispatlanmasını isteyen Dikici, ” Aksi durumda bu ifadeleri kullananları ‘müfteri’ olarak ilan edeceğimi kamuoyuna duyuruyorum.” dedi. Başkan Yılmaz’ın hakkında araştırma komisyonu kurulmasını istediği Dikici bu komisyonun kurulması için de ilk oyu vereceğini söyledi. Dikici şehrin gelişimine engel mi oluyor, sorumluluk alanının dışına mı çıkıyor vb. sorulara da yanıt verdi. 

“Yaşam alanlarımız için; halkımız için; söz, yetki ve karar hakkımı elbette kullanacağım.” diyen Cengiz Dikici, “28 Aralık 2021 tarihli Meclis Toplantısı sırasında yaşananlar ve dile getirilen sözler, Meclisin saygınlığına yakışmayacak düzeyde idi, dolayısıyla verilecek tüm yanıtlarım da bu seviyenin düzeltilmesine fayda sağlamayacaktı. Gerçek dışı ifadeler ve bu ifadeler üzerinden yaratılmaya çalışılan algı ile yine bu süreci referans alan ‘davalardan çıkar sağlamak’ veya ‘dava açtığı alanlarda onlarca proje yapmak’ gibi iftira niteliğindeki iddiaların vakit geçirilmeden ispatlanması, belgeye dayandırılması gereklidir. Aksi durumda bu ifadeleri kullananları ‘müfteri’ olarak ilan edeceğimi kamuoyuna duyuruyorum. Meclis Başkanımız Sayın Yücel Yılmaz’ın hakkımda kurulmasını talep ettiği ‘araştırma komisyonu’nun kurulması yönünde mecliste kabul oyu verecek ilk kişi olacağımı da buradan ilan ediyorum” açıklamasında bulundu.

NEDEN MECLİSTE KONUŞMADI

Basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Dikici, Başkan Yücel Yılmaz’ın ağır ithamlarına yanıt vermemesinin nedenini şöyle açıkladı:

“Mecliste kullanılan ifadeler hoş ifadeler değildi. Ortamı daha da germemek için yanıt vermedim, kullandığı ifadeler doğru değil. İşin açıkçası o seviyede yanıt vermeyi de doğru bulmuyorum”
Dikici bu konudaki ikinci bir soruya da, “Az önce de söyledim. Meclis’te seviye çok fazla düştüğü için yanıt vermedim. Sessiz kalmayı tercih ettim, aslında onlar benim feveran edeceğimi, ayağa kalkacağımı, üzerlerine yürüyeceğimi, kavga edeceğimi düşündüler. Sessizce izlemeyi tercih ettim. Bu da onların morallerini daha fazla bozdu. Ortamı germek istiyorlardı, buna izin vermedim.”

DAVA AÇACAK MI

Yılmaz’ın sözleri ile ile ilgili dava açıp açmayacağı sorusuna da yanıt veren Dikici,”Resmi tutanakları isteyeceğim. Onları değerlendirten sonra kendilerine belli bir süre vereceğim. Söylediklerini, suçlamalarını belgeye dayandırmalarını istiyorum. Zaten belgeye dayandırırlarsa onlar benim hakkımda dava açacak. Dayandıramazlarsa da elbette tersi olacak. Bunun için bir süreye ihtiyaç var” dedi.

ŞEHRİN GELİŞİMİNE ENGEL Mİ OLUYOR

Şehrin gelişmesine engel olduğu yönündeki suçlamalara da da değinen Dikici, “Çevre Düzeni Planında ya da Dursunbey OSB’de vakit kaybediliyorsa bunun sorumlusu davayı açan mı, yanlış işlemler yapan mıdır? Sayın Yücel Yılmaz Meclis’te tüm kararların özellikle imarla ilgili kararların oy birliğiyle çıkmasını istiyorsa, elbette ki bunun yolu var. Doğru dürüst planlar getirirsiniz , yasaya, yönetmeliğe uygun olur, o zaman sorun yok, zaten oy birliği ile geçer.. Her şeye rağmen, yanlışlara rağmen diyorsa o zaman kusura bakmasın, öyle bir şansı yok”” diye konuştu.

SORUMLULUK ALANININ DIŞINA MI ÇIKIYOR

Sorumluluk alanında olmayan ilçelerin imar konularına da karıştığı ve bu konuda yetkisi olmadığı söylenen Dikici, “Büyükşehir Meclis Üyesi olarak her şeye karışmaya hakkım da var. Sonuçta üzerinde yaşadığımız bu topraklarda herkesin söz söyleme hakkı var.’O’nun Balıkesir’le, Dursunbey’le, Edremit’le ilgisi yok’ diyen kişilerinde aslında yaptıkları uygulamalarla kendi yaşadıkları yerlerle ilgilerinin olmadığı ortaya çıkıyor.” dedi.

EDREMİT’TE Kİ HASTANE OLAYI

Yine bir soru üzerine Edremit’e yapılacak hastanenin yeriyle ilgili yaptığı itirazın gerekçesini de açıklayan Dikici, bu konuda da şunları söyledi:
“Edremit’teki hastane yeriyle ilgili iki noktada itirazım oldu. Zeytinlik alan orası. Üzerinde yüzlerce zeytin ağacı var. Orada 990 adet ağaç saydım. Yollar açılınca da yüzlerce ağaç kesilecek. Asıl itirazımın temel noktası şu : Bu arazi Yunus Bozbey’in Belediye Başkanlığı zamanında bir vakıfla takas ediiyor. Kamil Saka geldiğinde takasın meşru olmadığını iddia ederek dava açıyor. Mahkeme takas edilen iki arsa arasındaki değerin üçte birinden fazla olduğuna hükmedip iptal ediyor. Yani 100 liralık arsaya karşı 30 liralık arsa almışlar. Tapuda tekrar Edremit belediyesine geçme aşamasında 15 Temmuz oluyor. 15 Temmuz sonrasında KHK ile FETÖ ile bağlantılı vakıfların tüm mal varlıkları yeniden Vakıflar’a geçti. Şimdi Vakıflar’la takas yapılıyor. Mahkeme sonucu takip edilmemiş, ne olduğunu bilmiyoruz. Belediye’ye ait bir arazinin takas yoluyla yeniden Belediye’ye alınmasında kamu zararı var mı, yok mu bilinmiyor. Yakınında, 700 metre uzaklıkta zaten bir hastane var. Yeni bir hastane yapmanın mantığı yok. Edremit’te o kadar gereksiz şeye yer buluyorlar, hastaneye bulamıyorlar. Tabii ki hastaneye itirazım yom. Seçilen yer konusunda çekincelerim var, yanlış buluyorum. O yüzden itiraz ediyorum”  Çiğdem ÇİMEN (balikesir24saat.com) 

Cengiz Dikici’nin yazılı açıklaması ise şöyle:

Değerli Basın Emekçileri.

28 Aralık 2021 tarihinde yapılan Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında yaşanan süreçle ilgili olarak kamuoyu bilgilendirme toplantısına hoş geldiniz.

Basın açıklaması öncesi bazı bilgilerin tazelenmesinde yarar var. 37 yıllık meslek yaşamımın 10 yılında Mimarlar Odası Balıkesir Şube Başkanı, 3 yıl da Mimarlar Odası Genel Merkez Denetleme Kurulu üyeliği yapmış; ilimizdeki imar planları konusunda yargıya da taşınan ve toplumsal eylemlere de konu olan çarpık ve yanlış yapılaşma ile yıllarca mücadele etmiş, toplumsal içerik taşıyan ve kentimizdeki imar konuları ile ilgili birçok davaya birey olarak ve mimar sıfatımla müdahil olmuş, davalarda mücadele vermiş biri olarak “Toplum için Mimarlık” şiarı ile görev yaptım. Meslek Odası görevlerim sırasında ve sonrasında 30 yıldır düzenli bir şekilde takip ettiğim Belediye Meclisinde bu kez 2019 yılında yapılan Yerel Yönetimler seçimlerinde CHP Karesi İlçe Örgütümün desteği ve halkımın oyu ile seçilerek; Karesi Belediye Meclisi ve Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi olarak görev yapmaktayım.

Meclis gündeminde yer alan ve özellikle de mesleğim ile ilgili olan İmar konularında verdiğim kararlarda iki önemli etken rol almaktadır. Toplumcu bakış açım ve kamu yararı gözeterek ilgili yasa yönetmeliklere uygun teknik değerlendirmelerimdir.

Gündemde yer alan İmar konuları üzerinde çalışırken;

Öncelikle Kamu yararı ilkesine ve İmar mevzuatlarına aykırı olan, Çevre Düzeni, Nazım İmar ve Uygulama İmar Planlarının birlikte bütünlüğünü zedeleyen, Zeytinlik, Orman ve Tarım Alanlarına yapılaşma önerileri, tek parsel ölçeğinde getirilen düzenlemeler, imar mevzuatında karşılığı olmayan Eko-Turizm ile doğa ve çevre zararına yol açan yeni, ilave, tadilat, revizyon, değişiklik önerisi gibi her ne isimde gelirse gelsin; bütün gündem maddelerini değerlendiriyor, çekincelerime dair aldığım notlar ile birlikte mecliste ulaştırabildiğim kesimler ile de meclis toplantısı öncesi paylaşarak; komisyon raporlarını ve eklerindeki belgeleri inceleyerek ilgili yasa ve yönetmeliklere uygun olup olmadıklarını değerlendirerek kabul, çekimser veya ret oyu verme hakkımı kullanıyorum.

Meclis üyesi olmadan önce ve meclis üyeliğim sırasında kullanmış olduğum imar konuları ile ilgili onlarca itiraz hakkım ile kamusal yarar ve etkileri nedeni ile açmış olduğum kazandığım, kaybettiğim, halen devam eden dava dosyalarım bulunmaktadır. Ayrıca itiraz hakkımı kullandığım, yeniden değerlendirilmesini talep ettiğim yerlerin bir kısmı için de ilgili kurumlara (Balıkesir Valiliği, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, İlçe Kaymakamlıkları vb. gibi) inceleme yapmaları ile ilgili taleplerimde bulunmaktadır.

Sadece Balıkesir ölçeğinde değil Marmara Bölgesi ölçeğinde de itirazlarım ve açmış olduğum davalar bulunmaktadır.

Örneğin Kanal İstanbul için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğüne tarafımca itiraz edilmiş itirazım değerlendirmeye alınmıştır. Bir diğeri ÇEVRE ŞEHİRCİLİK ve İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANLIĞI’NIN 17 Kasım 2021 tarihli duyurusundaki 1/100000 ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliklerine itirazımdır. Söz konusu askıya çıkmış olan ÇDP değişikliklerinde Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin 15 adet talebi, Çanakkale Valiliğinin 1 adet talebi bulunmaktadır. Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin bu 15 adet plan değişikliği taleplerinden 6 adedi için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Balıkesir İl Müdürlüğüne tarafımca itiraz edilmiştir ki; bunlardan biri Dursunbey OSB alanı ile ilgili hukuka aykırı bir durum söz konusu olduğu içindir. Dursunbey OSB alanına ait üst ölçek plan değişiklikleri yapılmadan onaylanmadan alt yapı ve yolların uygulama yapım işine başlanılmıştır.

Diğerleri Bandırma Edincik Mera alanı, Bandırma Yenimahalle/Ayyıldız Askeri Çamlık alanı Karesi Özel Üniversite Alanı, Karesi Kabakdere Mera Alanı ile Burhaniye Şarköy Kuru Özel Ürün Arazisi/Doğal Sit Alanları içindir. Söz konusu plan değişiklik teklifleri, plan yapılması yönetmeliklerine aykırı olarak tek parsel ölçeğinde plan bütünlüğünü bozacak şekildedir.

Balıkesir Çanakkale 1/50.000 ölçekli, Bütünleşik Kıyı Planları için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na dava açılmıştır.

Bu davaların yanı sıra, Altıeylül İlkokulunun bulunduğu mevcut uygulama imar planında eğitim alanı olan parselin yüksek yoğunluklu ticaret konut alanı yapılmasına dair plan değişikliğine açtığım dava sonucunda İmar Plan değişikliği işlemi iptal edilmiştir. 1/5000 ölçekli Altıeylül ve Karesi İlçelerine ait Nazım İmar Plan Revizyonunun iptali için açmış olduğum davanın içinde bulunan Özel Proje Alanı olarak gösterilen eski SSK binasının alanına ait dava ile Çamlık alanı ile ilgili davalar halen devam etmektedir.

Karesi Yeni Mahalle ve Altıeylül Gümüşçeşme’deki 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı değişikleri ile Eski Özel İdare İşhanı alanına ait plan değişiklikleri için açtığım davalar sonucunda Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin işlemlerinin iptaline karar verilmiştir. Avlu Balıkesir ile Toptancı Hali ile ilgili davalar temyiz aşamasındadır.

28 Aralık 2021 tarihli Meclis Toplantısı sırasında yaşananlar ve dile getirilen sözler, Meclisin saygınlığına yakışmayacak düzeyde idi, dolayısıyla verilecek tüm yanıtlarım da bu seviyenin düzeltilmesine fayda sağlamayacaktı. Gerçek dışı ifadeler ve bu ifadeler üzerinden yaratılmaya çalışılan algı ile yine bu süreci referans alan “davalardan çıkar sağlamak” veya “dava açtığı alanlarda onlarca proje yapmak” gibi iftira niteliğindeki iddiaların vakit geçirilmeden ispatlanması, belgeye dayandırılması gereklidir. Aksi durumda bu ifadeleri kullananları “müfteri” olarak ilan edeceğimi kamuoyuna duyuruyorum. Meclis Başkanımız Sayın Yücel YILMAZ ın hakkımda kurulmasını talep ettiği “araştırma komisyonu” nun kurulması yönünde mecliste kabul oyu verecek ilk kişi olacağımı da buradan ilan ediyorum.

“Yaşam Alanlarımız İçin; Halkımız İçin; SÖZ, YETKİ ve KARAR Hakkımı Elbette Kullanacağım!..”

 

 

 

YORUM YAP