DOLAR31,0708% 0.17
EURO33,6790% -0.05
STERLIN39,4560% 0.03
FRANG35,2677% 0.06
ALTIN2.032,57% 0,77
BITCOIN1.624.7201.005

HAVAİ FİŞEKLER YASAKLANMALI

Yayınlanma Tarihi :
HAVAİ FİŞEKLER YASAKLANMALI

Sokaklarda, evlerde yüzlerce binlerce hayvanımız var. Daha fazlası denizlerde, sahillerde, parklarda, çatılarda, ağaçlarda…

Düşünsenize dibinizde patlayan bombalarla irkiliyorsunuz. Kaçmak için gecenin kör karanlığında havalanıyorsun ama ne mümkün… Nereye gideceksin? Ses dört bir yandan geliyor Işık patlamaları gözleri kör ediyor! Balıklar, kuşlar, yüzlerce türden binlerce canlı cehennemi yaşıyor. Etrafımız savaş alanına dönüyor.

Bu durumda; zevkle izlediğiniz bir havai fişek gösterisi esnasında panikleyip kaçan, kaçamayıp ölen, yuvalarını terk eden , strese giren canlarımızı düşünmemiz gerekmez mi?

Havai fişeklerin içindeki partikül şeklindeki baryum gibi tehlikeli kimyasalların ve ağır metallerin, hayvanlar, insanlar, ve yeşil flora üzerindeki  negatif etkilerini bir bilimsel raporda okumuştum.

İnsan hariç tüm canlılara eziyet olan havai fişek sevdamız artık bitsin ne olur..

“Alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste” denir. Belki de gecenin yarısında rahatsız edilen canların ahı sebebiyle, gelen yıllar gideni aratıyor/aratacak…

Keşke şu havai fişek sevdamızdan vazgeçsek. Halbuki defalarca yazdık, söyledik… Belediye başkanlarımızı uyardık. Hiç mi etkilenilmedi?

Böyle davranmaya hakkımız yok.

Gezegenimizde yalnız değiliz. Tüm canlıların yaşam hakkına saygı göstermek zorundayız.

Başka bir Dünya yok!

Metin KUTER

YORUM YAP