DOLAR31,1309% 0.08
EURO33,8179% 0.03
STERLIN39,4891% -0.01
FRANG35,3805% 0.09
ALTIN2.035,79% 0,18
BITCOIN1.755.5238.472

HAVAALANI SAVAŞLARI !..

Yayınlanma Tarihi :
HAVAALANI SAVAŞLARI !..

Balıkesir Merkez Havaalanı konusunda tartışmalar sürüyor. CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin’in 76 milyon TL harcandıktan sonra 18 aydır hiçbir havayolu şirketinin tercih etmediği Balıkesir Merkez Havaalanında 1 milyon 115 bin KW’lık enerji alımı ihalesine çıktığını açıklamasından sonra önce Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) Aytekin’e cevap vermişti. Açıklamalarında uçakların gelmemesinin şirket politikası olduğuna yer veren Devlet Hava Meydanları İşletmesine “israfı itiraf ettiler” diyerek cevap veren Ensar Aytekin’e bu sefer Ak Parti İl Başkanı Ekrem Başaran ve milletvekili Yavuz Subaşı cevap verdi. Başaran , “havaalanını mumla mı aydınlatalım” derken, Subaşı, “maksat üzüm yemek değil bağcıyı dövmek” eleştirisinde bulundu. Aytekin bu açıklamaları “ya akıl tutulması, ya skandal” olarak değerlendirdi. 

“HAVAALANINI MUMLA MI AYDINLATALIM”

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin’in “18 aydır tek bir uçağın inmediği havalimanı için ihale yaptılarö diyerek kamuoyunu yanıltıcı yalan ve iftira söyleminde bulunduğunu belirten Ak Parti Balıkesir İl Başkanı Ekrem Başaran, “CHP’li Vekilin iddia ettiği gibi ‘Havaalanında yer hizmetleri çalışıyor, bankolarda personel çalışıyor, kule çalışıyor, güvenlik çalışıyor. Ama uçak çalışmıyor’ iddiası tamamen yalan ve gerçek dışı bir söylemdir. Ambulans uçak ve diğer uçakların kullanımı bile yeter. Havaalanını mumla mı aydınlatalım. ” dedi.
Milletvekili Aytekin’in “Muhtemelen bu ihaleyi alacak şirket belli. Bu ihale rant yaratacak. Sadece formaliteleri yerine getirerek ihale yapılıyor’ iddiasına da dikkat çeken Başaran, “CHP’li Aytekin, madem ki ihaleyi alacak şirketi ve elde edilecek rantı biliyor, ihale günü gelmeden açıklasın. ” diye konuştu.

“MAKSAT ÜZÜM YEMEK DEĞİL, BAĞCI DÖVMEK”

AK Parti Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaaşı da bir açıklama yaparken, “Balıkesir’de yolcu uçuşları henüz başlayamamıştır. Bunun aksini kim iddia etti? Türkiye’de ve dünyada pandemik şartlar altında birçok iş-eylem kısıtlılık ile sürdürülmektedir. Bu sığınılacak bir ifade değil, halen yaşamaya devam ettiğimiz bir gerçektir. Maksatları ‘Üzüm yemek değil, bağcı dövmek’ anlayışı ile havalimanını işlemez ve kullanılamaz hale getirmekse, CHP ve sayın vekilleri şunu bilmelidir ki; ‘CHP ve tek parti devri uygulamaları geçti, o günler tarih oldu. Cumhur artık gerçeği görüyor ve biliyor.’
Merkez Havalimanına ve şehrimizin gelişmesini engellemeye yönelik CHP ve vekillerinin açıklamalarını esefle karşılıyor ve bir Balıkesirli olarak kınıyorum. ” dedi.

“AKIL TUTULMASI, BÜYÜK SKANDAL”

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin de bu açıklamalar sonrası yeni bir açıklama yaptı. Aytekin’in açıklaması şöyle:
“Bir süredir ülke gündemine taşıdığımız Balıkesir Merkez Havaalanındaki israf konusuna şimdi de AKP’liler akıllarınca cevap vermeye kalkmış. Fetö artığı vekillerini zaten muhatap almıyoruz. Devlet Hava Meydanları İşletmesinin açıklamasını alıp kopyala yapıştır yaparak cevap diye göndermişler. Araya da kendi üsluplarını göstersin diye her zamanki kibir dilini kullanmışlar. Mumla mı aydınlatalım, çıksın ihaleyi alacak şirketi de açıklasın, diyorlar. El insaf!
Türkiye’de elektrik enerji nakil ihaleleri zaten belirli şirketlerin elindedir. AKP’liler bu gerçeği bilerek bu sözlere yer veriyorlarsa bu tam bir akıl tutulmasıdır. Bilmeden yapıyorlarsa bu daha büyük skandaldır. ”

“HEM HAVAALANI KAPALI DEĞİL DİYORLAR HEM YOLCU UÇAĞI GELMİYOR DİYORLAR”

Balıkesir havaalanına uçak inmiyor diyoruz, sivil jetler, yangın söndürme uçakları, ambulans uçaklar geliyor diyorlar. Şaka mısınız siz? Havalaanı sivil uçuşlara uygun mu? Uygun. Sivil uçuştan kastedilenin yolcu uçakları olduğunu anlamak için üst düzey bir çabaya gerek var mı? Havayolu şirketleri burayı neden tercih etmiyor? Neden atıl durumda olan bu havaalanına bu kadar harcama yapılıyor? Milletin vergisi toplanıyor, üzerine uçak inmeyen bir havaalanı yapılıyor. Üstelik havaalanı binası yapılırken, eski il başkanları “Kâğıt uçak görüntüsündeki çatısı ile özgün bir mimariye sahip bulunan terminal binası Balıkesir’imize layık muhteşem bir eser olacak, Balıkesir’in yeni cazibe merkezi olacakö diye açıklama yapıyor. Bugüne geldiğimizde kâğıt uçak bile inmiyor. Vatandaşın parasını çarçur etmeyi kendilerine hak sayan bu zihniyet Balıkesir’i sömürmeye devam ediyor.

“SİZ KİM, MİLLETE HİZMET KİM?”

“Vatandaşa hizmet ediyormuş gibi açıklamalarını süslüyorlar. Ya siz kim, millete hizmet kim? 5’li ihale çetesinin taşeronları geliyor, ihaleleri alıyor. 49 yıllığına elde tutuyorlar. Yolcu garantisinden, hasta garantisine, araç garantisine kadar her yerde garantiler konuşuyor. O garantiler karşılanmayınca, devlet tutup ihale baronlarına çatır çatır ödeme yapıyor. Vatandaşın parası ihale baronlarına gidiyor. Bu arkadaşlar da şehre hizmet getirdik diye akıllarınca konuşuyor.”

VATANDAŞ DA UCUZ ELEKTRİK İÇİN İHALEYE Mİ ÇIKSIN?

“İsrafı boyunlarında madalya gibi taşıyanlar, şaka gibi açıklama yapıp ihaleye çıkarak fiyat kırıyoruz diyor. Yolcu gelmeyen havaalanına ihaleyi yaparak ucuza elektrik alacağız diyorlar. Demek ki ucuza elektrik alınabiliyor. Ancak ucuza elektriği kim alıyor? Havaalanını işletenler. Yani bir başka işletme, bir başka işletmeden ihale alıyor, sadece ihaleyi devletin ihale sayfasından yayınlıyorlar. Madem ucuza elektrik alınabiliyor, vatandaşa niye vermiyorsunuz? Niye ucuza mazotu yat sahipleri alıyor da çiftçi almıyor? Niye ucuza elektriği yolcu gelmeyen havaalanı alıyor da vatandaş alamıyor. Vatandaş da ucuza elektrik almak için ihaleye mi çıksın ne yapsın?”

SİZ DEVLETİN SAHİBİ DEĞİLSİNİZ

“Bugün Balıkesir’de AKP’li vekillerin havaalanında yakınlarını işe sokmak için baskı yaptığı dilden dile dolaşıyor. Havaalanında yaklaşık 50 kişi çalışıyor. Bu AKP’lilerin algılayamadığı şey şu: Siz devletin sahibi falan değilsiniz. Bu devletin yegane sahibi 80 liralık faturası 1000 liraya çıkanlardır. 100 lirayla pazara çıkıp hiçbir şey alamadan eve dönenlerdir. Marketlerde olgunlaşmış ürün reyonlarından ürün seçenlerdir. Ekmek fırınlarından bayat ekmek alanlardır. Köylerde su faturaları yüksek geliyor diye hayvanlarının içtiği sudan tasarruf etmeye çalışanlardır. Bu devletin sahibi vatandaşlardır. Balıkesir halkı sizden yıldı, bıktı. İlk seçimde sizi göndermeye kararını verdi. Vatandaşın cebinden aldığınız her kuruşun hesabını soracağız!” (balikesir24saat.com)

YORUM YAP