Yayınlanma Tarihi :

HATASIZIM HATASIZ- İhsan DURAK

HATASIZIM HATASIZ- İhsan DURAK

HATA; is.(hata) arapça.

  1. Yanlışlık. Yanılgı. 2.İstenmeyerek, bilmeyerek yapılan yanlış. Yanılma, yanılgı. 3.Suç, günah, kusur. TDK Türkçe Sözlük:440.syf. 2000 bsm yılı. Anlamsızlık, yanlış anlamalara neden olur. Adam, ne demek istiyor? sözlüklerde, anlam derinliği araştırması yapıldı.

İlkbaharın, renkli günlerinde, her renkten yeni anlamlar çıkaranlara atıf yapmakta yarar vardır. İddia(sav), savunma, izleyen ve gözleyenler olarak; kimin ne dediğini, duyan ve görenlerinde bir sözü olacaktır. Meydanların  havası, neşesi, bekası ve neticesi 31 Mart; 2019 pazar günü saat 17.00’dan sonra; kesilen saçların, rengi, boyu, miktarı  önünüze dökülecek. Herkes kendi hakkında verilen hükümlerden bilgi sahibi olacak.

Herkes tu kaka, yalnız ben sütten çıkmış… memlekette hiç bir zenginlik yok, ben gelince her yer güllük gülistanlık oluverdi. Bir baksanız göreceksiniz her yer beton ve asfalt. Ayağınıza çamur, boğazınıza hamur değmiyor. Her yer yemyeşil, günebakan, lale, lavanta kokulu meydanlar. Herkes mutlu mesut bahtiyar. Konuşuyor bu ihtiyar…

Koca Yunus Emre, konduruyor sözü gediğine;

“HİÇ HATA YAPMAYAN İNSAN, HİÇ BİR ŞEY YAPMAYAN İNSANDIR. VE HAYATTA EN BÜYÜK HATA KENDİNİ HATASIZ SANMAKTIR”  diyor.

Bu sözü destekleyen başka bir sav; “İNSAN, UNUTMASIYLA  SAKATTIR. (NİSYAN İLE MALÜLDÜR)” bu sakatlığını İNSAN kendi görüp bilemez. Sokakların, meydanların tozu dumanı adamı adam yapar. Ama bu tozu dumanı görmeyeni de, toz duman eder.

Anadolumuzun çarıklı erkanı harbiyesi, çarığının  çamuru ile yedi düvele meydan okumuştur. Kendisine sunulan ihsanlara hayır demez. Bu ihsanlar zaten onun ebedi, edebi hakkıdır, ezelden ebede… İnsan sevildiğinin de, yerildiğinin de farkında olmalıdır. Seviliyorum, seçiliyorum diyerek insanların başına kakInca, baş tacıyım diyerek, böbürlenip, kendimizi bulunmaz hint kumaşı sanmayalım.

Bu necip ulus, kendisine yakışanı bulur, seçer ve baş tacı yapar. Hiç kimse vazgeçilmez sıfatlarla dünyaya gelmez. Bu sıfatlarla toprağa gömülmez. Sadece üzerine inşa edilen  mermerlerin cinsi, rengi farklı olur. Sıfatlar makamlar, gelip geçici, insanlık bakidir. Bu ülkenin dağında taşında, kurdunda, kuşunda, her canda ağılanmadan, itelenip ötelenmeden, ayrımcılık, bölücülük batağına itilmeden yaşama, seçme, seçilme hakkını kullanması, kendini bu görevlere adaması  bir vatandaşlık görevidir.

FIRSAT EŞİTLİĞİ yaratılmadan, hakkaniyet kuralları işlertilmeden, hakça, hukukça, adaletçe gerçekleştirilmeyen uygulamalar, şer kaynağıdır, hatadır, bilerek, kasıtla yapılan, yaptırılan işlerdir.

Tilki pilici, kurt kuzuyu, aslan ceylanı yemeyi kafaya koyduysa; bahane çok bulunur. Kediler trafo bekçisi olurlar. “Görülen köy kılavuz istemez” diyorlar. Basbayağı kılavuzda gerekir, korumada gerekir. Köy tepeden görünüyor da; önümüzde orman ve derin akarsu, üstündeki köprü sallantıda, çıkılacak dik yokuşa ne dersiniz? Tedbir Allah’ü tedbir…Benim başka anladığım yok. “ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR.” “MAL SAHİBİ MÜLK SAHİBİ HANİ BUNUN İLK SAHİBİ” diye bir söylem var.

Adalette zenginlik, barış ve huzurun, mülkün sahibine saygıdır, sadakattir. Bu mülkün ilk sahibine sadakatta ki sadakatsizlikler; tüm huzursuzlukların kaynağıdır * İ D U R A K İ *. Bunu böyle bilesin; aldığın, nefesin, yediğin lokmanın, attığın adımında ki yaşam enerjinin kaynağına nankörlük etmeyesin.

İnsanoğlu kendisine sunulan nimetlere karşı gözü yumuk yaşamaktadır.

“Büyük lokma ye, ama büyük söz söyleme”  diyerek öğretti bizlere büyük öğretmenlerimiz. Akademik bir kariyer sahibi değilim. Herkesin okuduğu, ülkemizin eğitim koşulları içinde bir öğretmen olabildik, alnımızın akıyla 30 yıl kazasız, nizasız emeklilikten sonra, yazı yazmayı öğrendik. Duygu, düşünce ve yaşam deneyimlerimi, güzel insanlarla paylaşmaktan sonsuz keyif alıyorum.

Kimsenin aşinda , işinde, yaşamında gözüm olmadı, olamaz. Haset, nifak  vesvese, şer işlerden uzak, iyi işler yapmanın keyfini çıkarmaya çalışır bu vatandaş. Sağlık esenlik içinde; mutlu, huzurlu güzel günler bereketli kazançlar. Hatasız kul, yanlışsız iş olmaz. Marangoz atölyesinde; yerlerde talaş, okulda çocuk sesi, fabrika dumanı tütüyorsa orada bir iş, üretim vardır.

Hatasızım demek şirktir.

Bu duygu ve düşünceler içinde 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitler Günü’nü kutlar;  “Size ölmeyi emrediyorum”  diyen Mustafa Kemal ve arkadaşlarının, isimsiz kahramanlarımızın, Seyit Onbaşı ve  tüm şehitlerimizin manevi huzurunda saygıyla eğilirim. Ruhları şad, mekanları cennet olsun.

Kaynak : ihsan DURAK

YORUM YAP