HASSASİYETLER DİKKATE ALINMADI, ORTAK AKIL UNUTULDU! « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

19 Kasım 2021 - 03:13

HASSASİYETLER DİKKATE ALINMADI, ORTAK AKIL UNUTULDU!

HASSASİYETLER DİKKATE ALINMADI, ORTAK AKIL UNUTULDU!
Son Güncelleme :

28 Kasım 2019 - 20:30

BALIKESİR Büyükşehir Belediye Meclisi, Zağnos Paşa Camii, Saat Kulesi ve Kuvayi Milliye Müzesi’nin de bulunduğu yerlerdeki parsellerin  vergi borcuna karşılık Maliye Hazinesi’ne devrine oy çokluğu ile onay verdi. CHP ve İyi Partili üyeler, Balıkesir’in sembolü olan yerlerle ilgili hassasiyetlerini dile getirirken, bu satışın gündemden çıkarılmasını, bu konuda gerekirse halka gidilmesini önerdi. “Sizler de aslında hiç bir caminin satılamayacağını, hiç bir yerin satılmadığını çok iyi biliyorsunuz” diyen AK Partililer ise bu önerileri dikkate almadı. Yapılan oylamada söz konusu parsellerin vergi borçlarına karşılık Maliye’ye devri 45 hayır oyuna karşın 46 oyla kabul edildi.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin bir süredir gündeminde yer alan, büyük tartışmalara ve suçlamalara neden olan belediyeye ait parsellerin Maliye Hazinesi adına satışı ve tapu devri işlemlerinin yapılması bugün toplanan mecliste bir kez daha ele alınıp, oylandı.

“SEMBOL YAPILAR GÜNDEMDEN ÇIKARILMALI”
Komisyondan oy çokluğu ile geçen konunun gündeme gelmesinin ardından söz alan CHP Grup Başkanvekili Ali Kemal Deveciler, şunları söyledi:

“Belediyelerimiz genelde  borç batağında … Bu borçlar bilhassa Vergi Dairesi ve SSK ile ilgili… Hükümetimizin bu konuda AKP’li belediyelere gösterdiği hassasiyeti  diğer belediyelere de göstermesini bekliyoruz. Biz genel olarak bu borçların ödenmesi için mahsuplaşma yapılmasına karşı değiliz ancak buradaki hassasiyet başka. Balıkesir’in üç önemli sembolü Kuva-yi Milliye Müzesi, Saat Kulesi ve Zağnospaşa Camii’dir. Bu camii 1461 yılında Padişah Fatih Sultan Mehmet’in vezirlerinden Zağnospaşa tarafından yapılmıştır. Balıkesir için olduğu kadar ülkemiz içinde önemli bir yapıdır. Biz vatandaşlarımızın da hassasiyetini dikkate alarak bu bölge ile ilgili satışın gündemden çıkarılmasını istiyoruz. Bunun haricindeki başka şeyleri getirin onlara evet diyelim. Aksi durumda CHP Grubu olarak red oyu vereceğiz”

“KİMSENİN CAMİYİ ALIP GÖTÜRDÜĞÜ YOK”

AK Partili Meclis Başkanvekili Ramazan Bahçavan ise bu konunun daha öncede tartışıldığını ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın gerekli açıklamaları yaptığını anımsatırken, “Büyükşehir Belediyemiz, Paşacamii’nin etrafını açmak için bugüne kadar 30 milyon liranın üstünde istimlak bedeli harcadı. Bu zaten Paşacamii’nin satışı değil, camii bahçesindeki bazı parsellerin satışıdır. Paraya ihtiyacımız olduğunu düşünürsek 30 milyon lirayı niye harcadık? Kimsenin burayı alıp bir yere götürdüğü yok, Maliye Hazinesi’nin bunu başka bir amaçla satacağı da yok..” diye konuştu.

“BELEDİYE’NİN BORCU 360 M2 ARSA İLE Mİ ÖDENİYOR?”

İYİ Parti Gömeç Belediye Meclis üyesi Ali Yıldız, “Sayın Başkanım.. Bu konudaki hassasiyetimiz sürüyor, siz de aynı yerde duruyorsunuz. Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin bütün borcu oradaki 360 m2 arsa ile mi ödeniyor? Artık bu konu oylanacaksa oylansın ama bu borçlar neden yapılmış?  Balıkesir Belediyesi bu kadar borç batağına neden ve nasıl batmış, gelin bir bunu tartışalım, bir komisyon kuralım. Bu borcu yapan insanlar bu paraları usulüne göre harcamış mı,  hakkında suç duyurusu yapılmış mı? Onu satalım bunu satalım, suya zam yapalım diyoruz, her şeyi vatandaşa ödetiyoruz. Bu doğru bir yöntem değil. Gelin bir komisyon kurulsun, bu borçların nedenleri bir bulunsun, bir daha da Büyükşehir ya da diğer belediyeler hassasiyet göstersin” dedi.

“CAMİNİN SATILMADIĞINI SİZLER DE  İYİ BİLİYORSUNUZ”

AK Parti Grup Sözcüsü İsmail Cankul ise,  şöyle konuştu:

“Meclis Başkanvekilimiz durumu açıkladı. Bunu uzun uzun tartıştık. Sizler de aslında hiç bir caminin satılamayacağını, hiç bir yerin satılmadığını çok iyi biliyorsunuz. Ama bakın iş durdukça nelere çekilmeye başlandı. Bir yerde borç yapıldıysa karşıda hizmetler var. Bu hizmetlerin hepsi de olduğu yerde duruyor. Belediyeler bir borçlanma yaparken parayı havaya mı savuruyor? İşin boyutu başka boyuta gitmeye başladı. Bir an önce oylama yapılmasını ve yüce meclisin kararına uyulmasını istiyoruz”

“PAŞA CAMİİ BİR BÜTÜNDÜR”

İyi Parti Kepsut Belediye Meclis üyesi Serkan Mehmet Ertan , “Siyaseti bir kenara bırakalım. Paşa Camii, kubbesinden minberine, avlusundan şadırvanına, musalla taşına kadar bir bütündür. Böyle düşünüyoruz. Maalesef bir şehit verdik. Yarın da şehidimizin cenazesi buradan kaldırılacak. Adı satışla ilgili çıkmış bir yer meclisten geçmesin istiyoruz, adı satışla gündeme geldi, bunun meclisten geçmemesini rica ediyoruz” dedi.

“REFERANDUM YAPALIM”

İyi Parti Burhaniye Meclis üyesi Bülent Başaran ise Mecliste siyaset yapmadıklarını, tabanın düşüncesini dile getirdiklerini ve kamuoyunun bu konuda rahatlatılması gerektiğini belirtirken, “Satışın ertelenmesini talep ediyoruz. Gerekirse referandum gibi bir şey yapılsın, halkın görüşü alınsın, satsın diyorlarsa satılsın” dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz gecikmeli olarak toplantıya katılırken, oylamada ise hazır bulundu. Konuşmaların ardından öneriler dikkate alınmadan oylamaya geçildi. Yapılan oylamada satış için 46 evet, 45 hayır oyu kullanıldı. Satış kararı oy çokluğuyla geçti. Meclisin 12 Aralık’ta toplanması ile oy birliği ile kabul edildi. (balikesir24saat)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.