DOLAR31,0077% 0.31
EURO33,5757% 0.37
STERLIN39,1698% 0.31
FRANG35,2390% 0.45
ALTIN2.018,34% 0,31
BITCOIN1.606.553-0.748

“HASAN ALİ YÜCEL’LERE, İSMAİL HAKKI TONGUÇ’LARA SELAM OLSUN”

Yayınlanma Tarihi :
“HASAN ALİ YÜCEL’LERE, İSMAİL HAKKI TONGUÇ’LARA SELAM OLSUN”

Köy Enstitülerinin kuruluşunun 83. yılı Balıkesir’de Atatürk Anıtı’nda kutlandı.  YKKED Balıkesir Şube Başkanı Mualla Orman, “Çağdaş uygarlığın yolunu açan, Köy Enstitülerinin kahraman komutanlarına Hasan Ali Yücellere, İsmail Hakkı Tonguçlara selam olsun. ‘Memlekette mektep bulamayan çocuk bırakmayacağım’  diyen Mustafa Necati’ye selam olsun. Gittikleri her köye demokrasiyi, Cumhuriyeti ve devrimlerinin ışığını taşıyan yurtsever öğretmenlere selam olsun.” dedi. Orman, “Cumhuriyetin en önemli eğitim projesi” dediği  köy enstitülerinin aydınlanma ışığını geleceğe taşımaya devam edeceklerini söyledi.  

Köy Enstitülerinin kuruluşunun 83. Yılı Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği (YKKED) Balıkesir Şubesince düzenlenen törenle kutlandı. Törende Atatürk Anıtına çelenk sunuldu, saygı duruşunda bulunuldu. Ardından İstiklal Marşı okundu. Törene Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Şube Başkanı Mualla Orman, dernek üyeleri, köy enstitülü öğretmenler,  CHP İl Başkanı Erden Köybaşı, CHP Kadın Kolları Başkanı Ayşe Pınar Yahşi, Eğitim-İş, BAÇEV, Kamu-Der  yöneticileri katıldı.

“KÖY ENSTİTÜLERİ BİR DÜNYA KLASİĞİYDİ, BENZERSİZDİ “

Günün anlam ve önemini vurgulayan konuşmayı yapan YKKED Şube Başkanı Mualla Orman, “Büyük Atatürk Kurtuluş Savaşı sonrası, uzun yıllar ihmal edilen, okutulmayan, karanlıkta bırakılan Türk ulusunu aydınlatmak ve çağdaş uygarlığın üstüne çıkarmak için eğitimin en büyük etken olduğunu, ulusal eğitimi gerçekleştirecek laik okulların açılmasının zorunlu olduğunu belirtmiş Halk Mekteplerini faaliyete geçirip başöğretmenliğini yaptı. Atatürk, köy enstitülerinin kuruluşunun önünü açtı.  Köy Enstitüleri bir Cumhuriyet projesiydi. Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel‘in desteği ile İsmail Hakkı Tonguç tarafından kurulan, evrensel ve ulusal nitelikteki Köy Enstitüleri sistemi eğitim felsefesi açısından bir dünya klasiği olmuştur. Köy Enstitüleri ilkesi tamamıyla bizimdir. Taklit değildir. Türkçe buluştur. Benzersizdir. Çünkü millet sevgisi gibi bir kaynaktan ilhamını almıştır. Pedogoji kitapları yazmaz” dedi.

“BU OKULLARDAN NİCE DEĞERLER YETİŞTİ”

Başkan Orman sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu okullardan ünü sınırlarımızın dışına taşmış onlarca, yüzlerce yazar, şair, müzisyen, ressam, sanatkar, eğitimci, bürokrat, politikacı yetişti. Çünkü Köy Enstitüleri tüketici değil üretici, yıkıcı değil yapıcıydı. Köy Enstitüleri  Türk toplumu ve köylüsünün değerlerini ateşlemiş, bu değerleri coşkuya dönüştürmüş, yenilikçi, atılımcı, demokrasinin en güzel şekilde uygulandığı çağdaş  örnek okullardır. “

“HASAN ALİ YÜCELLERE, İSMAİL HAKKI TONGUÇLARA SELAM OLSUN”

“Kemalist devrimin aydınlanma kurumları Köy Enstitüleri’ni İkinci Paylaşım Savaşı’nın o zor koşullarında kurarak bin yıldır unutulan, dağda, bayırda kendi kendine açılıp solan köy çocuklarına özgür birey olma bilinci, vatan ve ulus sevgisi kazandıran, varsıllığın, yoksulluğun baskı ve sömürünün bir kader olmadığını anlamalarının ve çağdaş uygarlığın yolunu açan, Köy Enstitülerinin kahraman komutanlarına Hasan Ali Yücellere, İsmail Hakkı Tonguçlara selam olsun. ‘Memlekette mektep bulamayan çocuk bırakmayacağım’  diyen Mustafa Necati’ye selam olsun. Gittikleri her köye demokrasiyi, Cumhuriyeti ve devrimlerinin ışığını taşıyan yurtsever öğretmenlere selam olsun. Hepinizi saygıyla anıyoruz. Yapıtlarınız, yaptıklarınız ve anılarınızla yaşayacaksınız. Aydınlanma ışığınız sönmedi, sönmeyecek. Köy Enstitüleri gerçekliğini topluma tekrar hatırlatarak, ülkenin eğitim sorunlarını irdelemek ve çözüm yollarını aramak, bilimsel eğitimle sorunların çözülmesini sağlamak amacımızdır. Bizler, sizlerin oğulları, kızları, torunları ile bu davanın düşünsel dostları olarak Cumhuriyetimizin en önemli eğitim projesi köy enstitülerinin aydınlanma ışığını geleceğe taşımaya devam edeceğiz” (balikesir24saat.com

 

 

YORUM YAP