HANDE YENER KONSERİNE “LGBT” İPTALİ !..

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
HANDE YENER KONSERİNE “LGBT” İPTALİ !..

Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin Aromaterapi Festivali kapsamında düzenlediği Hande Yener konseri iptal edildi. Yener’in LGBT destekçisi olduğu için konserin iptal edildiği iddia edildi. Sanatçı, “Ben yasaklanacak bir şey yaptığımı düşünmüyorum. Başka bir zaman görüşmek dileğiyle Balıkesir.” mesajını paylaştı.

Körfez Haber Ajansı’ndan Baran Ariç‘in haberine göre, 9 Temmuz’da Burhaniye Ören’de sahne alacak Hande Yener geçtiğimiz günlerde LGBT’yi desteklediğini söyleyerek, eylemlerine katılmıştı. Festival öncesinde yapılan duyuru ve basın bültenlerinde Hande Yener’in pazar günü konser düzenleyeceğine yönelik afiş görseli yayınlandı.

Festivallerin iptalini isteyen Balıkesir Sivil Toplum Platformu’na üye bazı dernekler ise Yener’in LGBT eylemlerine katıldığını belirterek, AK Partili belediyenin bu konseri iptal etmesi için sosyal medyada kampanya başlattı. Bu baskı sonrası belediyenin bastırdığı son afişlerde Hande Yener’e yer verilmediği görüldü.

Başta İlim Yayma Cemiyeti ve Müdafaa-i İslam Hareketi olmak üzere bazı derneklerin şikâyetlerinden dolayı Hande Yener konserinin iptal edildiği iddia edilirken Balıkesir Büyükşehir Belediyesi de konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

İPTAL OLAYI YAYGIN BASINDA

Öte yandan Hande Yener konserinin iptal edilmesi yaygın basında da yer aldı. Cumhuriyet Gazetesi’nde Sena Tufan imzalı, “Gericiler iptal edilsin dedi, AKP’li belediye harekete geçti: Hande Yener konseri iptal edildi” başlıklı haberde de konuya ilişkin ayrıntılar yer aldı.

Cumhuriyet’in internet sitesinde yer alan haber şöyle:
“Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Burhaniye ilçesinde gerçekleştirdiği Aromaterapi Festivali kapsamında bu akşam 21.30’da Hande Yener sahne alacaktı. Ancak Yener’in konseri iptal edildi.
Cumhuriyet’in ulaştığı AKP’li Balıkesir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, konserin iptal edildiğini ancak gerekçesinin kendilerine bildirilmediğini ifade etti. Konser iptalinin geçen günlerde Balıkesir Sivil Toplum Platformu adlı gerici oluşumun yaptığı açıklamanın ardından gelmesi ise dikkat çekti.

“BAŞKA BİR ZAMAN GÖRÜŞMEK ÜZERE BALIKESİR”

Hande Yener, konserinin iptal edilmesinin ardından sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparken, “Ben yasaklanacak bir şey yaptığımı düşünmüyorum. Başka bir zaman görüşmek dileğiyle Balıkesir.” dedi. Yener’in paylaşımı şöyle:

“Balıkesir konserimiz, bazı gelen tepkiler üzerine Balıkesir Belediyesi tarafından maalesef iptal edilmiştir. Her türlü görüşe saygı duyuyorum ancak bazen birbirimizin sesi olmamız gerekir. Ben yasaklanacak bir şey yaptığımı düşünmüyorum. Enerjimle ve tüm sevgimle sahnede olmaya, karşılıklı şifalanmaya devam edeceğim, bu değişmez. Başka bir zaman görüşmek dileğiyle Balıkesir. Hümanist olmak ve toplumu ayrıştırmamak en uygun davranış biçimi ve hep tercihim bu…”

CHP’Lİ KÖYBAŞI : “YAŞAM HAKKI TANIMIYORLAR”

CHP Balıkesir İl Başkanı Erden Köybaşı,  Yener’in LGBT bireyleri destekleyen açıklamaları nedeniyle konserin iptal edildiğini söyledi. Köybaşı, “Kendisinin açıklamaları ve davranışları nedeniyle konser apar topar iptal edildi. Bu etkinlik Burhaniye Belediyesi’nin etkinliği değil, AKP’li Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin etkinliği. Tam da Balıkesir’deki gerici derneklerin yapmış olduğu açıklamalar üzerine konserin iptal edilmesi dikkat çekici. Bunlar kimseye yaşam hakkı tanımıyor. Bunun devamının da geleceğini ne yazık ki görebiliyoruz. İptal gerekçesine hangi kılıfı uydururlarsa uydursunlar, edindiğimiz bilgiye göre Yener’in LGBTİ desteği nedeniyle oluşan baskıdan konser iptal edildi.” diye konuştu.

Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com)

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ni konseri iptal etmeye yönelten paylaşımlar şöyle:

 

YORUM YAP