Yayınlanma Tarihi :

HALKÇI BELEDİYELER EDREMİT’TE BULUŞTU

HALKÇI BELEDİYELER EDREMİT’TE BULUŞTU

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir İl Başkanlığı tarafından düzenlenen “Belediyecilikte Yeni Ufuklar Çalıştayı”nda CHP’li belediye başkanları, meclis üyeleri ve ilçe başkanları Edremit’te bir araya geldi.

CHP Balıkesir İl Başkanlığı , partinin il genelinde ki belediyelerinin bir araya geldiği “Balıkesir Halkçı Belediyeler Platformu”nu oluşturdu. Platformun düzenlediği “Belediyecilikte Yeni Ufuklar Çalıştayı” Edremit Güre’deki Afrodit Termal Otel’de gerçekleştirildi. Çalıştaya 20 ilçe başkanı, Balıkesir milletvekilleri Ahmet Akın ve Ensar Aytekin, CHP’nin Balıkesir’deki 8 belediye başkanı Orhan Gaga (Balya), Tolga Tosun (Bandırma), Ali Kemal Deveciler (Burhaniye),  Hüseyin Sarı (Erdek), Selman Hasan Arslan (Edremit), İbrahim Palaz( Gönen), Mehmet İrem Himam (Gömeç), Tancan Barçın (Manyas) ile belediye meclis üyeleri katıldı.

Toplam 4 oturum olarak gerçekleştirilen programın açılışında ev sahibi Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı ve Doç. Dr. Arman Zafer Yalçın birer konuşma yaptı.

“CHP’YE ÖZGÜ BİR BELEDİYECİLİK MODELİ OLUŞTURMAK ZORUNDAYIZ”

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, “Yerel seçimlerde yakaladığımız başarıyı kalıcı kılmak ve daha yükseğe taşımak için biz belediye başkanlarına büyük önemli görevler düşüyor. Bunu başarmak için sadece başkana bağlı bir sistemle bunu başarmamız mümkün değil” dedi.

“Artık CHP’ye özgü bir belediyecilik modeli ve sistemi oluşturmak zorundayız” diyen Arslan sözlerini şöyle sürdürdü:

” Kurumsal bir yapıyla toplumun en ücra köşesinde ki insana kadar dokunabilen bir modeli kurmak zorundayız. Afyon çalıştayında gördük, genel merkezimiz ve tüm belediye başkanlarımız bu sorumluluğun bilincindeler. Bu anlamda hepimizde derin bir heycan var. İnanıyorum ki bunu başaracağız” dedi.

Arslan çalıştayın düzenlenmesinde emeği olan CHP İl Başkanı Serkan Sarı ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

HALKÇI BELEDİYECİLİK YAYGINLAŞMALI”

CHP İl Başkanı Sarı, “21. Yüzyılda Balıkesir’de ve Türkiye’de halkçı belediyeciliğin yaygınlaşabilmesi için bir yandan uygulamada başarılı olmuş belediyelerimizin pratiklerinden, diğer yandan da bilimsel yaklaşımlardan yararlanılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu anlamda bu buluşmaların yararlı sonuçlar doğuracağına inanıyoruz” dedi.

Konuşmalarının ardından Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç “Sarıyer Belediyesi’nde Halkçı Belediyecilik Deneyimleri” konu başlığında Sarıyer’de 10 yıldır yaptığı hizmetleri anlattı.

İkinci oturumda Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetim Uzmanı Hüseyin Çağatay, Belediyelerde Denetim, İç Denetim, Dış Denetim, Sayıştay Denetimi ve 448 Sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanunun Belediyelerde ki uygulamalarını anlattı.

Prof Dr. H. Hakan Yılmaz Belediyelerde mali yönetim ve strateji planlama konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

Günün son oturumunda ise Prof. Dr. Ergün Demir, “Belediye Projelerinin Finansmanında Dış Finansman Kaynakları” konularını anlattı.

Konuşmaların sonunda plaket takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile program sona erdi. (balikesir24saat)


Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP