HALKA RAĞMEN “ÇED OLUMLU” KARARI « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

14 Ekim 2021 - 00:47

HALKA RAĞMEN “ÇED OLUMLU” KARARI

HALKA RAĞMEN “ÇED OLUMLU” KARARI
Son Güncelleme :

04 Mayıs 2021 - 0:56

CVK Maden İşletmeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Balıkesir’in Altıeylül ilçesine bağlı Sarıalan mevkiinde gerçekleştirmek istediği altın, bakır maden ocağı kapasite artışı ve hazır beton tesisi projesinde halkın karşı çıkmasına  rağmen “ÇED olumlu” kararı verildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunulan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu, İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından incelenip, değerlendirildi. ÇED Yönetmeliği’nin 14. maddesi gereğince, “komisyon çalışmaları” ve “halkın görüşleri dikkate alınarak” Bakanlıkça “ÇED olumlu” kararı verildiği bildirildi.
Ayrıca söz konusu projeye ait Nihai ÇED Raporu ve ilgili kurum ve kuruluşlardan gerekli izinlerinin alınması gerektiği kaydedildi.

Bu gelişme sonrası Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü söz konusu alanda arazileri olan vatandaşlara “ivedi” kaydıyla kamulaştırma uzlaşma görüşmesi için davetiye çıkardı.
Taşınmazların kamulaştırma işlemlerine ilişkin uzlaşma toplantısının 25 Mayıs 2021 günü saat 11.15’de Balıkesir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde (Milli Emlak Müdürlüğü)  yapılacağı öğrenildi.
Toplantıda uzlaşma sağlanamaması halinde 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu gereğince idare tarafından Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurulacağı kaydedildi.

HALK TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

“ÇED olumlu” kararında “halkın görüşlerinin dikkate alındığı” vurgulandı ancak bu projeye halkın pek sıcak bakmadığı biliniyor. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün 16 Temmuz 2020’de Sarıalan’da köy meydanında düzenlediği ‘Halkın Katılımı Toplantısı’na maden şirketi yöneticileri ile Sarıalan ile birlikte madenin etki alanı içinde kalan Gökçeyazı, Kirazköy, Sofular, Çamköy’den vatandaşlar katılmıştı. Sarıalan halkı köyde maden istemediklerini imzalarıyla da tutanağa geçirtirken, diğer köylerde de imza kampanyası düzenlenmişti.

“EN BÜYÜK ZARARI SARIALAN İLE BİRLİKTE GÖKÇEYAZI GÖRECEK”

Gökçeyazı Muhtarı Mehmet Can, bu toplantıda bir emri vaki ile karşı karşıya kaldıklarını belirtirken, “Bugün madenden en fazla zarar görecek iki mahalle var. Biri Sarıalan biri de Gökçeyazı… 500 metre sonra Gökçeyazı’nın Ovası başlıyor. Gökçeyazı’nın Ovası, Büyükova Projesi’nde birinci tarım arazisi olarak belirlendi. Siz burada çalışma yapacaksınız. Tozu, külü, metangazı Gökçeyazı Ovası’na yağacak. Gökçeyazı Muhtarı’nın bu toplantıdan 3 gün öncesine kadar haberi yok. Böyle bir şey olabilir mi? Ben anlayamadım. Devlet niye bu kadar oldu bitti yapıyor? Devleti temsil eden arkadaşlar bunun cevabını versinler.  Bu toplantıyı Gökçeyazı’da neden yapmadınız? Bizden ne kaçırmak istiyorsunuz? ” demişti.
Bir çok köylü de toplantıda söz alarak bir çok ağacın kesileceğini, çevrenin yok edileceğini belirtirken, “Biz bu madeni istemiyoruz” diye görüşünü belirtmişti.

STK’LARIN DA İTİRAZI VARDI 

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Mimarlar Odası Balıkesir Şubesi, Burhaniye Çevre Platformu, Balıkesir Çevre Platformu, Büyükşehir, Altıeylül ve Karesi Meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, doğa savunucuları da toplantıya katılmıştı.  Mimarlar Odası Balıkesir Şube Başkanı Betül Dikici,  “Bugün maden şirketi de bizi yüzeysel olarak bilgilendirdi. Bu maden ocaklarının çevreye vereceği zarardan söz edilmedi. Havran’da, Balya’da bunun örneklerini yaşadık, hala da yaşıyoruz. Bu topraklara dokunulmaması gerekiyor. Buranın etiyle sütüyle besleniyoruz, bu bölge ile ilgili karar Balıkesir’de yaşayan bizleri de olumsuz yönde etkileyecek. Böyle bir işletme tarzını kabul etmiyoruz.” açıklamasında bulunmuştu.

Bu gelişme sonrası halkın ve STK’ların ÇED raporuna itiraz edip dava açması bekleniyor. Coşkun YAMAN / Çiğdem ÇİMEN (balikesir24saat.com) 

 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.