HALK EĞİTİM’DEN TRAFİĞE KATKI « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

12 Mayıs 2022 - 08:24

HALK EĞİTİM’DEN TRAFİĞE KATKI

Son Güncelleme :

23 Temmuz 2019 - 11:08

HALK EĞİTİM’DEN TRAFİĞE KATKI

Balıkesir Karesi Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün düzenlediği Motorlu Taşıt Sürücüleri  Kursu  Direksiyon Eğitimi Usta Öğreticiliği Kursu tamamlandı. Büyük ilgi gören kursların bitiminde 43 direksiyon usta öğretici adayı zorlu geçen teorik ve pratik eğitimleri başarıyla tamamlayarak belgelerini almaya hak kazandı.

200 SAATLİK DİREKSİYON EĞİTİMİ

12 Kasım 2018 tarihinde başlayan ve 2 Şubat 2019’da sona eren kurs, toplam 200 saat sürdü. Direksiyon usta öğreticisi adayı kursiyerlere teorik eğitimleri Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (BALMEK)  binasında verildi.

Teorik eğitimler sonrasında, Karesi ilçesi Paşaalanı Mahallesi’nde bulunan, direksiyon eğitim alanı ve Karesi ilçesi Direksiyon Eğitimi sınav güzergahında, zorlu bir eğitim alan usta öğretici adayları MTSK Direksiyon Eğitimi Dersi Uygulama Sınavı Klavuzu’nda yer alan “EK 4” formu doğrultusunda sınav güzergahında yapılan uygulamalı direksiyon sınavı ile birlikte eğitimlerini tamamladı. Direksiyon eğitimi sonrasında başarılı olan kursiyerler belgelerini almaya hak kazandı.

İLK YARDIMI DA ÖĞRENDİLER

Kursiyerler direksiyon eğitimleri ile birlikte ilk yardım eğitmeni Hamit Çalık eşliğinde birebir uygulamalı olarak ilk yardım konularını da öğrendiler. İlk yardım derslerinde adaylar hem kazazede hem de ilk yardım uzmanı olarak yer alıp, birebir olayları canlandırdı. İlk Yardım Eğitmeni Hamit Çalık ilk yardımın ne kadar önemli olduğunu ve bir insanın yaşama tutunmasına vesile olmanın ne kadar önemli olduğunu anlattı.

Bugüne kadar Balıkesir ve çevresinde trafiğe adanmış bir hayat ile16 yıldır bu eğitimleri veren,  bir çok eğitimci yetiştiren usta eğitmen Hüdaverdi Özşen kurs ile ilgili açıklamalarda bulundu, özellikle trafikte yaşanan olaylara dikkat çekip, adaylara; yetiştirecekleri sürücülere  trafik kurallarını iyi öğretmelerini ve trafikte farkındalık oluşturmalarının önemli olduğunu vurguladı.

“TRAFİK ADABINI BİLEN SÜRÜCÜLER YETİŞTİRİN”

Hüdaverdi Özşen, usta öğreticilerin görevinin; yalnızca sınav odaklı sürücü adayı yetiştirerek ehliyet almalarını sağlamak değil; tam anlamı ile sağlıklı düşünen, trafikteki tehlike algısı yüksek ve trafik adabını bilen aynı zamanda trafik kurallarına uyan/uygulayan ve trafiği bir kültür olarak belleklerine yerleşen bilinçli sürücüler yetiştirmek olduğunu vurguladı.

TRAFİKTEKİ SORUNLARI ÇÖZMEK İÇİN DE KAFA YORDULAR

Ayrıca sadece kurs saatleri ile bağlı kalmadan oluşturduğu çalıştay gruplarından Balıkesir  için çok değerli bilgilerin ortaya çıktığını belirten Özşen, Balıkesir trafiği ile ilgili sorunlar ve çözüm yolları ile ilgili oluşturulan gruplardan çıkan fikirlerin büyük projelere dönüştürülebileceğini, ortak akıl, yerel yönetim ve STK’ların işbirliği ve iletişimi ile Balıkesir için yapılabilecek çok proje olduğunu belirtti.  Özşen, yüksek katılım ve duyarlılıkları için tüm kursiyerlere teşekkür etti.

DESTEK VE İŞBİRLİĞİ İÇİN TEŞEKKÜR

Kursta emeği geçen eğitimcimlere, Balmek yetkililerine ve Özel Aykut Sürücü Kursları yetkililerine verdikleri destek ve işbirliği için  teşekkür eden Karesi Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Ayşegül  Kablan, Halk Eğitim Merkezi’nin açtığı kurslar ile her yıl binlerce kursiyerin meslek sahibi olduğunu vurguladı. Kablan,kursiyerlere çalışma hayatında başarılar diledi. Yeni dönem açılacak olan kursun kontenjanları şimdiden doldu. (balikesir24saat)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.