“HAKSIZ TUTUKLAMA”YA TABİP TEPKİSİ

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
“HAKSIZ TUTUKLAMA”YA TABİP TEPKİSİ

Balıkesir Tabip Odası yayınladığı basın bildirisi ile, yeşil reçete operasyonunda tutuklanan hekim H.E’nin “haksız tutuklama” ile itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını öne sürdü ve meslektaşlarının  yanında olduklarını duyurdu. 

Yapılan açıklamada geçtiğimiz hafta çeşitli basın organlarında yer alan “Balıkesir merkezli 3 ilde yeşil reçete operasyonu: 9 gözaltı, 5 tutuklama ” başlıklı haberde, Balıkesir Tabip Odası üyesi bir doktorun isminin de yer aldığı anımsatılırken, doktor hakkında “haksız yere” tutuklama tedbirinin uygulanmasının üzüntüye neden olduğu vurgulandı.

“Tutuklama, bir cezalandırma aracı değil, bir koruma tedbiridir.” denilen açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Odamızın bir üyesi hakkında, haksız yere tutuklama tedbirinin uygulandığını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız.
Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Bu, tartışmaya kapalı bir gerçektir. Ancak, tarafımızca son duyulan olayda da açıkça anlaşıldığı üzere hukuk devleti ilkesinden uzaklaşılmış durumdadır. Hiçbir kanun maddesi ve diğer mevzuat hükümleri, amacının dışına çıkılarak uygulanamaz. Eğer hal böyle olursa, hukuk devleti ilkesi ortadan kalkmış olur.
Tutuklama, bir cezalandırma aracı değil, bir koruma tedbiridir. Cezalandırma boyutuna geçmemelidir. Masumiyet karinesi gereği herkes hakkında kesin hüküm verilene kadar suçsuzdur. Masumiyetin kanıtlanmaya ihtiyacı yoktur, kişinin suçluluğunun kanıtlanmamış olması yeterlidir.
Tutuklama tedbiri keyfi olarak uygulanmamalıdır. Keyfilik hakkaniyete ve adalete aykırıdır.
Mesleğini onurlu bir şekilde uzun yıllarca yapmış meslektaşımız itibarsızlaştırılmaya çalışılmaktadır. Hukukun üstünlüğünün ve kanunların amacına uygun olarak uygulanmasının her daim hatırlanması gereken vazgeçilmez bir kural olduğunun altını çizerek üyemizin yanında olduğumuzu kamuoyuna saygıyla bildiririz. (balikesir24saat.com)

 

 

YORUM YAP