DOLAR 32,2448 % 0.11
EURO 35,0074 % -0.01
STERLIN 41,3701 % 0.01
FRANG 35,7046 % 0.11
ALTIN 2.427,65 % 0,11
BITCOIN 68.507,25 1.387
Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

HACIARSLANLAR’IN GÜL KOKULU KADINLARI İLE HIDIRELLEZ

HACIARSLANLAR’IN GÜL KOKULU KADINLARI İLE HIDIRELLEZ

Çiğdem ÇİMEN 

Kazdağı sevdalısı, edebiyatımızın unutulmaz ismi Sabahattin Ali’nin dediği gibi: “Mayıs ayların gülüdür.”

Bakmaya doyamadığımız gül çiçeği de Hıdırellez ile özleşmiştir.

Gül dalına asılan umutlar, her yıl yeniden tomurcuk açar. Toprağa çizilen dileklerin, suya bırakılan isteklerin ve ateşin üstünden atlayan hayallerin gerçekleşmesini umut ediyorum. Baharın olanca coşkusunu bize yaşatan Hıdırellez Bayramı kutlu olsun.

Hıdırellez Bayramı, ülkemizin dört bir yanında değişik şekillerde kutlanır. Orta Asya kültürünü olduğu gibi koruyan, bugün de Kazdağı’nda yaşatan Tahtacı Türkmenleri, 6-7 Mayıs tarihleri olmak üzere iki gün kutlar. Çünkü Türkmenler, atalarına sahip çıkar. Onların yolundan gider, yalnız olmadıklarını anlatır. Onlara layık olmaya çalıştıklarını gösterir.

Tahtacı Türkmen köylerindeki kutlamalar, oldukça ilginçtir. 6 Mayıs sabahı; gün doğmadan her hane, evinin kapısını çiçekle süsler. Kurban (erkek kuzu) kesilir. Lokma edilir. Yenir. Köydeki bütün kızlar ve kadınlar yöresel kıyafetlerini giyer. Aileler, mezarlığa gider. Köy halkı, burada toplanır. Yıllık bakımı önceden yapılan mezarlıklar, çiçeklerle süslenir. Çay ve kahve ikramı yapılır. Kolonya, çerez gibi hayırlar dağıtılır. İkramların hepsi ataların hayrına yapılır. Bu ikramlardan alınmaması hoş karşılanmaz. Dargınlar ikramları alarak barıştıklarını ilan eder. İkramlar bitince yemek yenir. İkramlardan mezarların başına bırakılır. İhtiyacı olan, buradan alır.

Hıdırellez geleneğini yaşatan Tahtacı Türkmen köylerinden birisi de Kazdağı’nın en önemli dağ silsilesinden biri olan Eybek Dağı eteğindeki Hacıarslanlar’dır. Köyümüz; bu yıl, 26.’sı düzenlenen Geleneksel Hıdırellez Şenliği’ne mükemmel ev sahipliği yaptı.

Şenlik programı başlamadan önce tavuk pilav şeklinde hazırlanan hayır, birlik ve beraberlik içinde afiyetle yendi.

Türkmen motifleriyle bezenmiş kıyafetlerini giyen kadınlarımız ve kızlarımız büyük bir beğeni topladı.

Kadınlarımız; köylerinin doğal ürünü olan zeytin ve zeytin ürünlerini, ziyaretçilere tanıtıp sundu. Şenliğe gelen herkesi, güler yüzleriyle karşıladı.

Hacıarslanlar Köyü’nün semah ekibi, başarılı bir performans sergiledi. Köyümüzün gençleri, sahnede göz doldurdu. Harmandalı oynayan Hacıarslanlı gençler, şenlik için bir ay öncesinden çalışmalara başladı. Geleceğimiz gençlerimizin her birini yürekten kutluyorum.  Onların, geleneklerini ve köylerini tanıtan çok daha güzel işlere imza atacağına inanıyorum. Köy gençlerinin eğitimine destek amaçlı düzenlenen çekiliş eğlenceli anlar yaşattı. Türküler, şarkılar ve hoş sohbet eşliğinde geçen şenlik; dostluğu, dayanışmayı ve umudu pekiştirdi. Her anı dopdolu bir Hıdırellez Şenliği’ni geride bıraktık. Emeği geçen herkes sağ olsun, var olsun.

Sevgili okurlarım, şenliğe beraber katıldığımız Bahar Ebem, seksen üç yaşında. Köyünde sevilen ve sayılan Bahar Ebem ile yeniden bir arada olmak çok güzeldi. O’nun güzel varlığı sayesinde, Hacıarslanlar Köyü’ne her gelişim bir şenlik. Kendisine sağlıklı, uzun ömürler diliyorum. Daha önceki ziyaretimde, huzur dolu bahçesinde geleneksel düğün çorbasını içtiğim Yazgülü ablayı, torunu Aras’ı ve diğer dostları da görmek beni çok mutlu etti. Yazgülü abladan, o günden beri tadı damağımda kalan çorbanın sözünü aldım.

Hıdırellez Şenliği’nin hazırlanması için kurulan köy heyetinde yer alan, Göçebe El Sanatları’nın sahibi,  değerli dostum Mehmet Ali Tuzlu’ya da ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum. Herkesin takdirini ve beğenisini kazanan şenliğe sunduğu katkısı ile var olsun. Onca işinin arasında, bizleri günler öncesinden şenliğe davet etmeyi unutmadı.

Sevgili ablası Güllü Şahin, köyümüzün gözü işten korkmayan, cana yakın ve yağız kadınlarındandır.

Güllü abla ve bizi geçtiğimiz yıllarda tanıştıran Yaşyer Köyü’nden canım Sabriye ile daha yapacağımız çok iş var. Kazdağı’nda kadınlar ile Hıdırellez de bir başka güzel. Nicelerine olsun.

Kaynak : Çiğdem ÇİMEN

YORUM YAP