DOLAR31,0079% 0.31
EURO33,5437% 0.26
STERLIN39,1889% 0.35
FRANG35,2343% 0.43
ALTIN2.016,43% 0,22
BITCOIN1.598.400-0.612

“HABERDEN TASARRUF OLMAZ”

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
“HABERDEN TASARRUF OLMAZ”

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti, Cumhurbaşkanlığı Genelgesiyle gazetelerin tasarruf tedbirleri kapsamına alınmasına tepki gösterdi. Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti’nden yapılan açıklamada “Haberden tasarruf olmaz. Anadolu medyasına engel değil, nefes olunmasını bekliyoruz. Bu talebimizin anamızın ak sütü gibi helal olduğuna inanıyoruz. ” denildi.

Tüm Türkiye’de gazeteci kuruluşlarının büyük tepki gösterdiği genelgeye göre kamu kurum ve kuruluşları günlük gazetelere abone olamayacak, kütüphane ve medya takibi birimleri dışında günlük gazete satın alamayacak. Ayrıca “kurum faaliyetiyle doğrudan ilgili” olanlar dışında gazetelere kamu reklamı verilemeyecek. Özellikle belediyelerin halka seslenme araçlarından olan yerel medyada, resmi ve dini bayram, kutlama ve anma günleri ilanları yayınlanamayacak. Bu genelge sonrası bir çok belediyenin  Balıkesir’de Kurban Bayramı için ilan vermemesi dikkat çekti.

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti’nin açıklaması şöyle:

“Demokrasinin olmazsa olmazı basına kolaylıklar sağlanması gerekirken zorluklar çıkarılması ve gazetelerimizin son olarak yayımlanan tasarruf tedbirleri kapsamına alınması kabul edilebilir değildir.

Gazetecilerin kazanılmış hakları darbe dönemlerinde kısıtlandı. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı ve 24 Temmuz Basın Bayramı olmaktan çıktı. Kamu görevi yapan gazete ve gazeteciler bir çok destekten mahrum bırakıldı.

Türk Basını 15 Temmuz hain darbe girişiminin önlenmesindeki öncülüğü nedeniyle geçmişte gasp edilen haklarının geri iadesini beklerken tasarruf tedbirleriyle yeni engel çıkarılması meslek camiamızdaki endişeleri haklı olarak arttırdı.

Haberden tasarruf olmaz. Anadolu medyasına engel değil, nefes olunmasını bekliyoruz. Bu talebimizin anamızın ak sütü gibi helalimiz olduğuna inanıyoruz.

Çalışma yeri, zamanı belli olmayan ve gerçekte tatil hakkı bulunmayan tek meslek sahibi olan biz gazeteciler, her olumsuzluğun sorumlusu olarak görülmek istemiyor ve bayramları bayram gibi kutlamak istiyoruz.

Bu vesileyle, gazetecilik mesleğini, büyük fedakarlıklara katlanarak ilkeleri doğrultusunda yapmayı sürdüren meslektaşlarımız ile verdikleri desteklerle camiamıza can suyu olan paydaşlarımızla vatandaşlarımızın Kurban Bayramını kutlar, sağlık, mutluluk ve sevdiklerinizle birlikte huzur içerisinde nice bayramlara ulaşmalarını temenni ederiz. ”

GAZETECİLER CEMİYETİ YÖNETİM KURULU

Ramazan Demir, Hilmi Duyar, Ümit Babacan, Doğan Alparslan, Didem Kantarlıoğlu, İlhan Küçük, H. Cengiz Güneş, Coşkun Yaman, Taşkın Sarıca, Ceren K. Yıldırım, Metin Issızlar…

YORUM YAP