DOLAR31,0708% 0.17
EURO33,6790% -0.05
STERLIN39,4560% 0.03
FRANG35,2677% 0.06
ALTIN2.032,57% 0,77
BITCOIN1.631.1791.27

GÖZLER SARI’DA

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
GÖZLER SARI’DA

2023’deki seçimlerde CHP’den milletvekili adayı olmak isteyen il ve ilçe başkanlarının 26 Aralık tarihine kadar bu görevlerinden istifa etmesi gerekiyor. CHP İl Başkanı Serkan Sarı’nın da istifa edip, milletvekili adayı olmasına kesin gözüyle bakılıyor. 

CHP Genel Merkezi’nin milletvekili aday adayı olmak isteyen il başkanlarına istifa etmeleri çağrısında bulunmasının ardından 40’a yakın il başkanının milletvekili adaylığı için istifa etmesi bekleniyor.

T24’ten Eray Görgülü’nün haberine göre; CHP Genel Merkezi’nin, 22 Kasım’da il ve ilçe başkanlıklarına gönderdiği genelgede, milletvekili aday adayı olmak isteyen il ve ilçe başkanlarının istifa dilekçelerini 5 Aralık ile 26 Aralık tarihleri arasında parti genel sekreterliğine iletmeleri istenmişti. İl ve ilçe başkanlarına tanınan süre başlarken, çok sayıda il ve ilçe başkanı, milletvekili aday adaylığı için genel merkezin nabzını yokluyor. 40’a yakın il başkanının istifaya karar vermesi bekleniyor. İstifa edecek il ve ilçe başkanlarının dilekçelerini 26 Aralık tarihine birkaç gün kala genel merkeze ileteceği ifade ediliyor.

SARI DA İSTİFA EDECEK (Mİ?)

CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı‘nın da istifa edip, milletvekili adayı olması bekleniyor. Uzun süredir milletvekilliğini düşündüğü, bu yönde çalıştığı iddia edilen Sarı’nın Aralık ayının sonlarına doğru il başkanlığından  istifa edip, adaylığını açıklamasına kesin gözüyle bakılıyor. CHP’de Serkan Sarı’dan boşalacak il başkanlığı koltuğu için yönetim kurulu üyesi Erdem Köybaşı‘nın adı geçiyor.

ATAMA YÖNTEMİNE KILIÇDAROĞLU KARAR VERECEK

İstifa eden il başkanlarının yerine yapılacak görevlendirmede ise iki yöntem üzerinde duruluyor. Parti tüzüğüne göre il yönetim kurulları kendi içinden bir üyeyi başkan olarak seçebiliyor. Yine parti tüzüğüne göre 26 Aralık tarihi itibariyle, seçime 6 aydan az bir süre kalmış olacağı için genel başkan tarafından doğrudan atama yapılabiliyor. İstifa eden başkanların yerine hangi yöntemle görevlendirme yapılacağına Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu karar verecek. Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com)

YORUM YAP