GÖZLER KAZDAĞLARI’NDA ÇIKAN YANGINDA

Yayınlanma Tarihi :
GÖZLER KAZDAĞLARI’NDA ÇIKAN YANGINDA

Kazdağları Milli Parkı içerisinde ormanlık alanda bu sabah saat 09.18 sıralarında yangın çıktı. Kara ulaşımı sağlanamayan bölgede şu an itibariyle 4 uçak ve 29  helikopter yangın söndürme çalışmalarına katılıyor.

Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Kavurmacılar Mahallesi sınırlarında Kazdağları Milli Parkı içerisinde ormanlık alanda bu sabah saat 09.18 sıralarında tek noktada yangın başladı. Yangının fark edilmesiyle birlikte ekipler bölgeye sevkedildi ve müdahale edildi. Yangının başladığı bölgenin sarp bir arazi yapısına sahip olması nedeniyle havadan müdahale yoluyla söndürme çalışmalarına başlandı.

Başlangıçta 3 daha sonra 5 ve son olarak 7 helikopter ile bir uçakla söndürme çalışmalarının sürdüğü açıklandı.  Ayrıca yerde müdahale için yangın müdahale ekipleri bölgeye yönlendirildi. Alana çok sayıda arazöz, su ikmal aracı, tanker ve yangın ekibi sevk edildi.

Balıkesir Valiliği’nden 12.46’da yapılan açıklamada, “Yangın söndürme çalışmalarımız Valiliğimizin koordinasyonu altında ilgili bütün kurumlarımızın işbirliğiyle en etkili şekilde gerçekleştirilmektedir” denildi.

UÇAK SAYISI 4, HELİKOPTER SAYISI 29

Orman Genel Müdürlüğü ise 14.15’de yaptığı açıklamada yangın söndürme çalışmalarında görev yapan  uçak sayısının 4’e,  helikopter sayısının 29’a çıkarıldığını açıkladı.  Yapılan açıklamada, “Yangını kontrol etmek için almak için havadan ve karadan müdahalelerini sürdürüyoruz. Son ateş sönene kadar görevdeyiz” denildi.

KARA ULAŞIMI SAĞLANAMIYOR

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan da yangın sonrası bölgeye giderken , “Kara ulaşımı sağlanamayan bölgeye yol açmak için de yoğun bir çalışma sürdürüyoruz. Tüm ekipler koordineli şekilde çalışıyorlar. Yangının en kısa sürede kontrol alınacağını düşünüyorum. İlçemizde ilgili tüm kurumlarımızla bölgede seferber olmuş durumdayız. Yangının çıkış sebebiyle ilgili daha sonra kolluk kuvvetlerimiz açıklama yapacaklardır.” dedi.

“NE PAHASINA OLURSA OLSUN KAZDAĞLARINI KORUYACAĞIZ”

Başkan Arslan daha sonra ise, ” Girişimlerimiz sonuç verdi… 6 yangın söndürme uçağı yarım saat içerisinde bölgede olacak ve söndürme çalışmasına destek verecek. Rüzgar şiddetini artırdı ancak bizler de mücadelemize devam ediyoruz. Ne pahasına olursa olsun Kazdağları’nı koruyacağız” mesajını paylaştı. Coşkun YAMAN (balikesir24saat)

 

 

 

 

 

YORUM YAP