DOLAR31,0708% 0.17
EURO33,6790% -0.05
STERLIN39,4560% 0.03
FRANG35,2677% 0.06
ALTIN2.032,57% 0,77
BITCOIN1.628.8391.22

“GÖSTERİŞLİ BİNALAR, SÜSLÜ LAFLAR YETMİYOR”

Yayınlanma Tarihi :
“GÖSTERİŞLİ BİNALAR, SÜSLÜ LAFLAR YETMİYOR”

14 Mart Tıp Haftası etkinliklerinde konuşan Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan, “Nasıl adına ‘Saray’ diyerek adalet sağlanamıyorsa, 1. basamak,2. basamak ve 3. basamak sağlık hizmetleri gösterişli binalara, süslü laflara rağmen iyi gitmiyor. Cumhuriyetimizin 100. yılının iyilik, dostluk, dayanışmanın, gelecek güzel günler, demokrasi ve barış içinde bir yaşam için 14 Mart 2023’ün umudun başlangıcı olmasını diliyorum” dedi.

14 Mart Tıp Haftası Balıkesir’de çeşitli etkinliklerle ancak buruk kutlandı. İlk etkinlik 11 Mart’ta Savaştepe ilçesinde Tıbbiyeli Hikmet Anıtı’nda gerçekleştirildi. Törene Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan ve yönetim kurulu üyeleri ve hekimlerle birlikte Balıkesir Büyükşehir Başkanı Birol Şahin, Savaştepe Belediye Başkanı Turhan Şimşek, Savaştepe’deki siyasi partilerin ilçe başkanları ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

Balıkesir Tabip Odası olarak Tıbbiyeli Hikmet ile ilgili gerekli girişimlerde bulunarak; anıtını doğum yeri olan Savaştepe’ye yaptırdıklarını, Tıbbiyeli Hikmet adının anıtın bulunduğu parka isim olarak verilmesini sağladıklarını anımsatan Dr. Uçan, 6 yıldır 14 Mart’larda bunun gurur ve onurunu yaşadıklarını ve bu yıl 7. kez anma törenini de Savaştepe’de yaptıklarını anımsattı.

“14 MART ONURLU BİR DİRENİŞİN VE KUVA-İ MİLLİYENİN BAŞLANGIÇ HİKAYESİDİR”

Dr. Uçan, ” 3 Şubat 1919’da, İstanbul’da, Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane İngiliz birlikleri tarafından işgal edilmişti. Amaç bu binayı karargâh olarak kullanmaktı. İşgalcilere karşı ayaklanmak ve okulu kurtarmak için çareler arayan tıp öğrencileri; okulun kuruluş yıldönümü olan 14 Mart’ın 92.yılını topluca kutlamaya karar verdiler. Öte yandan da İngiliz işgalini protesto ettiler. Tıbbiye 3. sınıf talebesi olan Hikmet Bey önderliğinde büyük bir gösteri yaparak okulun iki kulesi arasına büyük bir Türk Bayrağı astılar. İşgal kuvvetleri bu duruma müdahale ettilerse de durduramadılar. Olayın yıldönümü olan 14 Mart, tıp camiasının emperyalist güçlerin karşısına resmen çıkışının yıldönümüdür. Cumhuriyetin kuruluşundan sonra 14 Mart tarihi her yıl Tıp Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır. 14 Mart sadece bir Tıp bayram kutlama değil daha fazlasıdır. Onurlu bir direnişin ve anti-emperyalist bir mücadele olan Kuva-i Milliye’nin başlangıç hikâyesidir.” dedi.

Etkinlikler Avlu Kongre ve Kültür Merkezinde sürerken, “Geçmişten Günümüze Hekimlik” konulu panel gerçekleştirildi. Ardından meslekte 25, 40, 50, 60. yılını dolduran hekimlere plaketleri sunuldu. Tiyatro sanatçısı Utku Erışık tarafından “O Yiğit Tibbiyeliler” adlı oyun sahnelendi.

BAZI ETKİNLİKLER BU YIL YAPILMADI

Tıp Haftası etkinlikleri 14 Mart salı günü Atatürk Anıtı’ndaki saygı duruşu ve çelenk sunumu ile sürdü. Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan anıtta yaptığı konuşmada, “Nasıl adına Saray diyerek adalet sağlanamıyorsa, 1. basamak,2. basamak ve 3. Basamak sağlık hizmetleri gösterişli binalara, süslü laflara rağmen iyi gitmiyor. Gerek hekimlerin ve gerekse ülkemizin içinde bulunduğu koşullar ve deprem nedeni ilimizde bu yıl da 14 Mart Tıp Balosunu, futbol turnuvası ile birkaç etkinliğimizi yapmayacağız. Tüm kötü uygulama haksızlık ve hukuksuzluklara karşın, Cumhuriyetimizin 100. yılının iyilik, dostluk, dayanışmanın, gelecek güzel günler, demokrasi ve barış içinde bir yaşam için 14 Mart 2023’ün umudun başlangıcı olmasını diliyor, Balıkesir Tabip Odası Yönetim Kurulu adına tüm meslektaşlarımın 14 Mart Tıp Bayramını kutluyor, saygılarımı sunuyorum.” dedi.

 

YORUM YAP