16° Az bulutlu
 • EURO 6.35
 • DOLAR 5.75

GÖKKUŞAĞI’NIN RENKLERİ AYDINLATIR İDA’YI

Yazarlar - 11 Eylül 2019 01:09 A A

Her insanın harcı değildir, yaşadığı şehri geride bırakıp kendine yaşam alanı edindiği yeni bir şehirde kültür elçiliği yapabilmek. Hem de öylesine değil bunca zamandır neden yapılmadı diye hayıflandıracak kadar başarılı bir şekilde. Hangimiz yaşadığımız şehri kültürel gözle değerlendirebiliyoruz ki. Çoğumuz hayat mücadelesi içinde yok olup gidiyoruz. Ne yazık ki çoğumuz insanlığı bir adım daha ileriye götürecek kültürel ve sanatsal olayları hayatın bir parçası olarak göremiyoruz. Tüketim toplumunun bir parçası olmaktan artık vazgeçelim. Daha da geç olmadan başlayalım kitap okumaya, duygu ve düşüncelerimizi dilimiz döndüğünce anlatıp yazmaya, düşlerimizin peşinden koşmaya. İnanın her birimizin dünyası çok daha anlamlı hale dönüşecektir.
Sanatsal, kültürel ve bilimsel yolu kendine rehber edinenler çoktan kendi dünyalarını ufkun aydınlığı ile birleştirmişlerdir. Başkalarının dünyalarını da renklendirmeye kendilerini adamışlardır. Hiç tanımadıkları birileri de olsa onlara ulaşmadan rahat edemezler. Onların da karanlığı yok eden bilim, kültür, sanat dolu yoldan geçmeleri için hiç üşenmeden çıkarsızca çaba sarf ederler. Nerede bir şiir okunuyorsa onlar oradadır. Nerede bir tiyatro oyunu sergileniyorsa onlar sahneye çok yakındırlar. Nerede kadınlar haksızlığa baş kaldırmışlarsa herkesten en önce eli öpülesi kadınların yanında onlar var olurlar. Çevreye ve doğaya kim sahip çıkıyorsa onlar, onların dostudur.
Dünyayı güzelleştirmek adına yorulmamak üzere yola çıkanlar öyle masal dünyalarında yaşamıyor. Sayıları günümüz de az olsa da onlar aramızda. Sanatsal ve kültürel etkinliklere gittiğimiz her yerde onları görebiliriz. Zaten onlar bizden önce o çağdaşlık kokan havayı solumaya başlamışlardır. Bazen de onlar bu tür etkinliklerin öncüsüdür. Onlar bizleri kültürle, sanatla, bilimle buluşturur. Çok değerli yazar, şair ve sanatçılara sahip çıkarlar. Onları bizlere tanıtıp öğrettikleri anma günleri, törenleri düzenlerler.
Biraz daha onlar belirsizliği ile siz değerli okuyucularımı merakta bıraksam mı ? Yoksa onlar diye anlattığım, imza attıkları birbirinden başarılı ve değerli çalışmaları kimler gerçekleştiriyorsa artık onların kimliğini açıklasam mı? Aslında kimliklerini hiç açıklamadan neler yaptıklarını anlatmaya devam etsem hiçbir şey değişmez. Onlar da bana neden bizim ismimizi vermedin diye hiç darılmaz. Çünkü onların amacı kendilerinin bir yere gelmesi değil. Yaşadıkları şehirdeki insanları bu aydınlık dünyanın çatısı altında toplayabilmektir. Gelecek neslin kültürel ve sanatsal mirasa sahip çıkmasını sağlayabilmektir.
Sevgili okuyucularım, kendi dünyamı zenginleştirmek için Kazdağ Çiğdemi olarak nefes aldığımı hissettiğim Kuzey Ege’nin hangi köşesinde bir sanatsal, kültürel,bilimsel,doğaya , biz kadınlara yönelik etkinlik varsa orada bulunmaya çalışıyorum. Sizlere de bulunduğum havanın dokusunu anlatmaya çalışıyorum. Katıldığım etkinlerin birçoğunda işte mucizevi işleri gerçekleştiren, sanki masal kahramanı gibi sınırsız güce sahip olan , her katında bambaşka güzellikleri barındıran ‘’Gökkuşağı Dergisi’’ vardır. Ya da biz derginin düzenlediği etkinliğin davetlisiyizdir.
Şimdi sizlerin nasıl oluyor da ; bir dergi onca işin altından kalkabiliyor diye şaşırdığını hisseder gibiyim. Eğer bir dergiyi , sevgili Burhan Gümüş gibi işte o anlattığım niteliklere sahip biri yoktan var ettiyse imkansız gibi görünen mucizevi işler gerçekleşir. Burhan Gümüş , Küçükkuyu’da yaşayan emekli bir vatandaşımız. Vatandaşlık haklarını çok iyi bildiği gibi bir bireyin kişisel gelişiminin nelere bağlı olduğunu da çok iyi biliyor. Bildiklerini sanatsal, kültürel ve bilimsel farkındalıklar ile harmanlayınca ortaya hepimizin destek verip sahip çıkması gereken, yayın hayatının sonsuza dek sürmesini sağlamız gereken Edremit Körfezi’nin dergisi Gökkuşağı çıkıyor.
Gökkuşağı Dergisi’nin sahibi ve genel yayın yönetmeni Burhan Gümüş, Edremit Körfezi’ndeki her sanatsal, kültürel ve bilimsel etkinliği takip eder. Bulunduğu etkinlerin fotoğraflarını çeker ve paylaşır. Etkinliklerde bulunan aydın düşüncedeki insanların birbirini tanımasını sağlar.Adete bir kültür elçisidir. Buralardan bizlerin edinmesi gereken bilgiyi, birikimi, mesajı oluşturur. Kendi düşünce ve gözlemlerini, yorumlarını bizlere aktarır. Hep birlikte daha güzel bir geleceğe ulaşmamız için gereken ortak akla öncülük eder. Dergisi ile Küçükkuyu’dan Ayvalık’a uzanan kültür yolundan asla hiçbir başka yola girmemeye adete yemin etmiştir. Bu güzelim bölgenin sesini duyurmak için vardır. Gece gündüz demeden derginin basım işleri ve dağıtılması için çalışır. Derginin böylesine özveriler ile bizler ulaştığını bilince insan değerini çok daha iyi anlıyor. Derginin daha çok kişiye ulaşmasını istiyor.

Gökkuşağı Dergisi, var olan etkinleri bizlere ulaştırmaya devam ederken kendi gerçekleştirdiği etkinlikler ile son yıllarda Edremit Körfezi’nde adını sıkça duyurmaya başladı. Düşünün Burhan bey, Küçükkuyu’ya sonradan yerleşen biri olarak, bu bölgenin insanı olan birçok kişinin yıllardır yapmadığı işi oldukça da başarılı bir halde gerçekleştiriyor ve sürdürüyor. Elbette tek başına değil. Derginin özünü oluşturan Edremit Körfezi’nde yaşayan değerler ile. Kimi şair kimi yazar olan değerleri bünyesinde barındıran derginin etkinliklerine kısaca bir göz atsak, derginin var oluş amacını anlarız. Bir Mustafa Seyit Sutüven, bir Ahmet Uysal, bir Sabahattin Ali’yi anma etkinliğini günümüzde yapabilmek ne kadar çok önemlidir.
Edremit Körfezi’nin , İda’nın yetiştirdiği değerleri benimseyen ve onları bizlere tanıtan dergi bölgenin her köşesinden bizleri kucaklar. Derginin bu güzel kucaklayışı ; bana sonsuzluğa ulaşan büyük değerlerin anılışı gibi asıl dergi de şuan eserleriyle bizlere ulaşan değerli şair ve yazarların kendileri hayattayken değerlerinin bilinmesi gerektiğini hatırlattı. Kaldı ki Gökkuşağı Dergisi bu işi de oldukça güzel yapıyor. Edremit Körfezi’nin sahip olduğu, ülkemizdeki sayılı şiir antolojilerinde eserlerinin yer aldığı şair ve yazar sevgili Bülent Güldal’ın, ‘’Zambak Kapısı’’ adlı şiir kitabını dergi kendi olanaklarıyla basmıştır. Biz okurlar ile bir araya getirmiştir. Yine Bülent bey gibi Edremit Körfezi’nde yaşayan , binlerce yıldır pek kıymetli kabul edilen bölgeyi başarılı eserleriyle anlatan,sevdiren,yaşatan pek çok şairin şiirlerinin yer aldığı Şiir Seçkisi eki de , Gökkuşağı Dergisi’nin Türk Edebiyatı’na çok özel armağanıdır. Sadece yıllık aboneleri ve İda sevdalısı dostların desteği ile ayakta durmaya çalışan bir derginin büyük özveriler ile gerçekleştirdiklerinin bir kısmı bunlar. Henüz yaşamadığımız güzel günler gibi derginin de gerçekleştireceği nice başarıları var.

Geçtiğimiz yıllarda Küçükkuyu’da katılmış olduğum bir bayram töreninde tanıştığım sevgili Burhan Gümüş , bu başarılara bölgenin genç yetenekleri ile imza atmak istiyor. Derginin bel kemiği değerlerin yerini en az onlar gibi aslında onlardan daha çok bu bölgeye,doğaya,çevreye sahip çıkan kültürün peşinden koşan, sanatın her alanına destek veren, bilimsel çalışmaları gerçekleştiren gençlerin alacağını da inanıyor Burhan Gümüş. Zamanı geldiğinde Gökkuşağı Dergisi’ni de gençlere bırakmaya çoktan hazır. Dilerim ki yeni genç isimler de Gökkuşağı bayrağını hep bir adım daha ileriye taşır. Sevgili Burhan abi için önemli olan geçmişteki bir kişinin ne söylediği değildir. Şuan bizlerle var olan bir kişinin ne söylediğine, ne ürettiğine, topluma neler kazandırdığına önem verir. Hep genç fikirli olmak bu olsa gerek. Gerçi kendisi bedenen de nice gence taş çıkartır. Bir bakarsınız kendisi İzmir Kitap Fuarı’nda stant düzenler, sonra bir bakarsınız Küçükkuyu’da bir etkinlikte koşturuyordur ya da Ayvalık’da başka bir topluluğun çalışmasına katılım ve destek sağlamıştır. Yani Edremit Körfezi’nin sanat ve kültürel takvimini takip etiğiniz sürece karşınıza her yerde çıkabilir.
En son benim karşıma ise 3. Edremit Kitap Fuarı’nda çıkan sevgili Burhan abi ile güzel bir sohbet gerçekleştirdik. O gün Burhan abinin dışında , Gökkuşağı Dergisi’nin yer aldığı stantta derginin en önemli değerlerinden biri olan, bizleri en derinden etkileyen, en can alıcı kelimeler ile oluşturduğu dizelerin sahibi sevgili Bülent Güldal ve yüreğinin güzelliğini çektiği fotoğraflar ile ortaya koyan derginin fotoğrafçısı sevgili Şebnem Arslan Özatlı ve derginin kimliğine nice değerler katan diğer önemli şair ve yazarlardan birkaçı ile görüşebilme fırsatım oldu.

Gökkuşağı, her ne kadar Edremit Körfezi’nin dergisi olarak anılsa da Balıkesir’de de varlığını hissettirmesi gerekiyor. Bunun için geçtiğimiz şubat ayında Balıkesir Kitap Kulübü’nde Bülent Güldal ve Cumhur Dokur’un katılımları ile gerçekleştirdiğimiz bir etkinliğimiz oldu. Yazı geride bıraktığımız bugünler de kültürel ve sanatsal etkinliklerin daha çok şehir merkezlerinde gerçekleşeceği aşikar. Okulların açılmasıyla da ulaşılmak istenilen genç kitlemizin de çok daha duyarlı olacağını düşünüyorum. O nedenle Gökkuşağı Dergi’miz ile Balıkesir’deki yeni etkinliğimizi edebiyata,sanata,kültüre gönül veren , bu alanlarda uğraşı veren gençlerimize yönelik gerçekleştirsek ne güzel olur diye düşündüm bir an. Neden olmasın?!… Etkinliği gerçekleştirmek için masasını,kitaplarını,dergiye ait pankartlarını çantasına toplayıp davet nereden geliyorsa oraya hiç üşenmeden giden Burhan Gümüş ve Gökkuşağı’nın emekçileri olduğu sürece bütün güzel düşünceler hayat bulur.
Derginin doğup büyüdüğü göz bebeğimiz Edremit Körfezi’mize geri dönelim. Gökkuşağı’nın misyonu , gençlerin bu bayrağı devralmasıdır. Bunu sağlayabilmek için de her dönem çalışmalar yapılması gerekiyor. Kitap Fuarı ile her kesime ulaşılabildiğini görmekteyiz. Kitap Fuarı’nı düzenleyenler hepimizin yakından tanıdığı ünlü yazarlara gösterdikleri ilgiyi genç yeteneklere de göstermelidir. Arkadan gelen genç nesil ile günümüzün büyük değerlerinin birada olması sağlanmalıdır. Edremit Körfezi’nin her köşesinden yeni Sabahattin Aliler, Rıfat Ilgazlar, Yaşar Kemaller, Aziz Nesinler, Nazımlar hiç şüphem yok ki yetişecektir. Sizler de bu inanca sahip olun. İnancınızı koruyun ve kitap fuarının nesiller boyu devam edebilmesi için Aristo’dan beri kültürün hükmettiği topraklar da gençlere yer verin. Ticari kaygılara yenik düşmeden, kitap dostluğunu yediden yetmişe herkesle yaşayın. Ancak o zaman bin pınarlı İda’ya hakkını verirsiniz. Ancak o zaman varlığınızı doğrularsınız. Gelecek yıl ki kitap fuarında daha çok farklı yayın evleri ile ,genç isimler ile tanışmak umuduyla ve fuarın gerçekleştiği bölge olarak Edremit’e hepimizden daha çok sahip çıkan, bölgenin kültür elçisi Gökkuşağı Dergisi’nin hak ettiği değeri görmesi dileğiyle sevgiler …

     
Bu haber 295 kez okundu.
Yazarlar - 01:09 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON EKLENENLER

 • 01
  İTİCİ…
  Türk Dil Kurumu’na bakalım; iki anlamı var “itici” kelimesinin: Birincisi, “itme işini yapan”, İkincisi, “soğuk, benimsenilmeyen, sevimsiz, sevilmeyen, antipatik”. Tahmin edersiniz ki bu yazı, kelimenin birinci anlamıyla ilgili değil. Toplum tarafından itici bulunan kısımla ilgili. Çünkü toplum, artık “haberin anında ulaşılabilir olması” ve internetin de getirdiği olanaklar ile çeşitli konularda hassasiyet düzeyini artırmış durumda. Örneğin […]
 • 02
  DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ’NE BALIKESİR KATKISI
  Dünya Temizlik Günü’nde Balıkesirliler de 5 ayrı noktada çöp toplayarak doğaya sahip çıktı. Dünya genelinde Let’s Do It Foundation öncülüğünde, Genç Liderler ve Girişimciler Türkiye (JCI Türkiye) koordinatörlüğünde gerçekleştirilen; Dünya Temizlik Günü’nde Balıkesir’de İkizcetepeler Barajı, Gökçeyazı, Bandırma, Güre ve Ayvalık’ta doğaya atılmış çöpler temizlendi. JCI Balıkesir Yönetim Kurulu üyesi ve JCI Balıkesir Lets Do It […]
 • 03
  ÖREN SAHİLİNDEN 700 KİLO ÇÖP ÇIKTI!
  Burhaniye’de Dünya Temizlik Günü’nde bir araya gelen üniversite öğrencileri  ve  vatandaşlar Ören sahilinde çevre temizliği yaptı. Ören plajında yaklaşık 50 kişinin katıldığı etkinlikte birkaç saatte 700 kilo çöp toplandı. Burhaniye’de Kaymakamlık, Belediye ve Burhaniye Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu(BUBYO iş birliği ile düzenlenen çevre etkinliği ilgi gördü. Etkinliğe sivil toplum örgütleri de destek verdi. Ören meydanında toplanan […]
 • 04
  POSTMODERN SÜREÇTE EĞİTİM … ALİ TÜRER (*)
  Postmodern Akımı Lyotard, J.Baudrillard, M. Foucault, Frederic Jameson ve Jacques Derrida gibi düşünürler tarafından geliştirildi. Bazı düşünürlerin Nietzsche’nin çöküş belirtisi olarak gördüklerini (Dekadans) Postmodernizmin habercisi olarak gördüklerini,  Feyarabent’in “Yönteme Hayır” yaklaşımının bu akımı beslediğini belirtelim. Bu akım dünyada etkisini, ağırlıklı olarak 1980’lerden itibaren hissettirmeye başladı. Piaget ve Vygotsky tarafından geliştirilen öğrenme kuramı “Yapılandırmacılık”, Postmodern süreçte […]
 • 05
  ÖNCE AHLAK, KÜLTÜR, PAÇOZ KÜLTÜRÜ… SANA NE …
  Son günlerde Kaya Erdem’in “Demokrasi’nin Elli Yılı” kitabını elimden düşürmez oldum. Okuyorum, üstüne düşünüyorum… Kaya Erdem sıradan bir insan ama sıradan bir siyasetçi değildi. İngiltere’de Londra Büyükelçiliği’nde 6 yıl görev yapmış. Görev yaptığı sırada kızı ilkokula bu ülkede gitmiş… İlkokul son sınıfta okurken baba-kız sohbet ederken kızının anlattıkları ilgisini çekiyor ve kitabına alıp yazmış. Kızı […]

YAZARLARIMIZ

 • POSTMODERN SÜREÇTE EĞİTİM … ALİ TÜRER (*)

  Postmodern Akımı Lyotard, J.Baudrillard, M. Foucault, Frederic Jameson ve Jacques Derrida gibi düşünürler tarafından geliştirildi. Bazı düşünürlerin Nietzsche’nin çöküş belirtisi olarak gördüklerini (Dekadans) Postmodernizmin habercisi olarak gördüklerini,  Feyarabent’in “Yönteme Hayır” yaklaşımının bu akımı beslediğini belirtelim. Bu akım dünyada etkisini, ağırlıklı olarak 1980’lerden itibaren hissettirmeye başladı. Piaget ve Vygotsky tarafından geliştirilen öğrenme kuramı “Yapılandırmacılık”, Postmodern süreçte […]
 • İTİCİ…

  Türk Dil Kurumu’na bakalım; iki anlamı var “itici” kelimesinin: Birincisi, “itme işini yapan”, İkincisi, “soğuk, benimsenilmeyen, sevimsiz, sevilmeyen, antipatik”. Tahmin edersiniz ki bu yazı, kelimenin birinci anlamıyla ilgili değil. Toplum tarafından itici bulunan kısımla ilgili. Çünkü toplum, artık “haberin anında ulaşılabilir olması” ve internetin de getirdiği olanaklar ile çeşitli konularda hassasiyet düzeyini artırmış durumda. Örneğin […]
 • İLÇELERİMİZ NASIL KURTULDU

  Sındırgı’nın kurtuluşundan sonra millî müfrezeler üç gruba ayrılmış, biri Kırkağaç-Soma yönünü temizlemeğe, biri Bigadiç-Balıkesir yönüne, diğeri Dursunbey-Kepsut yönüne gitmişlerdi demiştik. Sındırgı, Bigadiç, Dursunbey, Kepsut kurtulduktan sonra Balıkesir kurtarılmış, sıra diğer ilçelere gelmişti.Kıyı bölgesi hariç düşman diğer bölgelerden çekilmiş ve İbrahim Ethem Bey ilçelere telgraflar çekerek buraların ileri gelenlerinden birer Müdâfaa-i Hukuk Hey’eti kurdurmuş, gerekli yerlere […]
 • YEDİEMİN!…

  Maliye Bakanlığı kontrolünde “Borçlanma Genel Müdürlüğü” adında bir birim oluşturuldu. Bu birimin yakın bir zamanda borç veren kuruluşların kontrolüne geçeceğini öngörmek için kâhin olmaya gerek yok, biraz tarih bilgisi yeter. Kısa bir tarih turu atalım mı? 1838 İngiliz ticaret anlaşmasıyla yabancılara ticari ayrıcalıklar verilir. 1856 ilk borçlanmadır. Islahat fermanıyla ayrıcalıklar artırılır. 1861 Osmanlı Galata bankerlerine […]
 • YOBAZ

  Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ve İş Bankası hisselerinden elde edilen gelirin bir kısmını bağışladığı Türk Dil Kurumu sözlüğünde “yobaz” şöyle tanımlanıyor: Dinde bağnazlığı aşırılığa vardıran, başkalarına baskı yapmaya yönelen (kimse). Sıfat : “Bu memleketi de dört buçuk yobaza bırakamayız.” -A. Gündüz. Bir düşünceye, bir inanca aşırı ölçüde bağlı olan (kimse). Mecazi Kaba […]
 • ANIT AĞAÇ GÖLGESİNDE KIZILKEÇİLİ

  Can dostum bisikletim ile, Altınkum’dan Kızılkeçili ve Zeytinli’ye gitmekten çok keyif alıyorum. Zeytin ağaçlarının eşlik ettiği bu güzergah , oldukça cömert. Yolun sonunda doğa, kültür, sanat, adına var olan bütün güzelliklere ulaşıyorum. Edremit-Çanakkale yolu üzerinde hepimizin bildiği gibi pek çok alışveriş merkezi ve restoran hizmet veriyor. Kazdağları’nın eşsiz güzelliğini yaşamak varken, buralarda vakit geçirmek hiç […]
 • KAZDAĞLARI’NDAN MARMARA’YA, SUSURLUK ÇAYI’NDAN GÖNEN’E…

  Bu yaz Balıkesir’de gündemi çevre olayları belirledi.Özellikle Çanakkale Kirazlı’dan Havran Demirtepe’ye, Balya Orhanlar’a kadar uzanan altın arayışı Balıkesir’de çevrecilerin haklı tepkilerini getirdi. Bu konuda yazılmadık, söylenmedik laf kalmadı. 5 Ağustos’taki büyük buluşmada görme engelliler bile vardı ama gerçekleri görmek istemeyen bazıları hala “Kirazlı Kazdağları’nda değil, Kazdağlarına 40 km uzaklıkta” demeyi sürdürüyor.Bazıları ise Edremit Körfezi’ndeki yapılaşmaya […]
 • YÖRSAN VE KAYSÜT … ERDOĞAN DUR

  Tarım ve hayvancılığın Balıkesir için önemi çok büyüktür. Büyüklüğü, Balıkesir topraklarında nüfusun yüzde 35’ine yakınını oluşturan, 400 bin civarında nüfusun bu sektörden geçiniyor olmasından; Türkiye gıda üretimine temel oluşturmasından; topraklarının tarıma ve hayvancılığa elverişli olmasından ve bitkisel eko sistemin hayvan etine kattığı bulunmaz nefasetten kaynaklanıyor. 2000’li yıllarla birlikte Balıkesir Hayvancılığı yeni bir boyuta geçiş yaptı. […]
 • AYAKLI GASTE RÖPORTAJI- İLYAS SALMAN

  Kitap, kitabın sayfalarına dokunmak, kağıdın o kendine özgü kokusuyla, içindeki dizili harflerden oluşan sözcüklere gözle dokunmak. Okumak. Anlamak. Başka dünyaların sessizce neler dediğini algılamak. Hayal etmek, gözünde canlandırmak,  bunlar az şeyler mi ?Okunan her kitap bittiğinde kocaman bir dünyanın içinden geçip, dağarcığımızı doldurmak. Dolu dolu yaşamak bir anlamda.Edremit 3. Kitap Fuarı alanına o gün erkenden […]
 • NEFES – Hakan TOPALOĞLU

  Soluk da diyebilirsiniz. Dua anlamı da taşıyor, duman anlamı da. Hatta şiir anlamı da taşıyor nefes. Nefes, aynı zamanda bir film ismi. Hani komutanın askerlerine “sen uyursan herkes ölür” diye bağırdığı film. Nöbette uyumanın ölüme yol açacağını anlatan efsane replik. Ölümün bizi uykuda yakalaması sadece terörün bir sonucu mu?.. Değil elbette. Araç kullanırken uyursanız, ölürsünüz. […]
 • NAMUSLULARIN SİYASETİ / İbrahim ATACANOĞLU

  Namuslu insanlar yani egoları toplumsal değerlerin önüne geçmemiş insanlar, namussuzlar kadar hırslı olmadıkları için çoğu zaman siyasi mücadelede geride kalabiliyorlar. Asıl siyaseti yapması gerekenler bu gruptaki insanlardır.Aksi taktirde her anlamda ülkede refaha huzura ulaşmak mümkün olmamaktadır. Dikkat ederseniz ülkemizde sağını solunu ayırt etmeksizin baktığınızda bir koltuk savaşı mücadelesini görmek mümkün. Nefsiyle haşır neşir olanlar için […]
 • ‘BİZ 9 KARDEŞİZ’- İbrahim ERGÜL

  Hafta sonu Balıkesirliler Dernekleri Platformu’nun (BALDEP) Gönen’de gerçekleştirilen 8’nci çalıştayını takip ettim.Programın termal oteldeki ikinci bölümü yarım saat geç başlayınca,benim gibi toplantıya saatinde önce gelen Ahmet Akın’la daha geniş sohbet etme fırsatım oldu. Ahmet Akın’ın TBMM de Balıkesir’i temsil eden dokuz milletvekilinden biri olduğunu bilmeyen yoktur sanırım. Cumhuriyet Halk Partisi’nin Balıkesir milletvekili Ahmet Akın’la daha […]
 • GÖNÜL KAPISI, PENCERE ARALIĞI… İhsan DURAK

  “Gönül penceresinden ansızın bakıp geçtin…” Şarkı ve türkülere konu olan gönül penceresi insanların ilgisini çeker. Gönül üzerine şarkılar, türküler düzenlerler. Nasıl bir organ, duygu, düşünce ve oluşumdur ki bu kadar insanı ve insanlığın ilgisini çeker.Gönül dağı boran boran…Gönül sana nasihatim var. Gönül penceresinden ansızın bakıp geçtin… Gönül gel seninle muhabbet edelim.. Sevdayla Uslandı Gönlüm Deli […]
 • SİYASİ İŞLER- İlhan AY

  Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü. Seçen ve seçilen için ise 31 Mart Sevgililer Günü. Çünkü bugünde seçmen gül de verir, diken de. Herkes hesabını kitabını buna göre yapsın. Malum seçim zamanı, sokakta, pazarda, kahvede, otobüste her yerde aynı sohbetler. Bizim milletimiz kahvehanelerde hükümet de yıkar, hükümet de kurar, yani siyasi bir milletiz… Onun için halkın […]
 • MERHABA BENİM ADIM EYLEM. ÖYKÜ ARİN YAZICININ ANNESİYİM! – MEMET KOŞAR

  2 ay ne kadar uzun bir süre sizin için? Belki tuttuğun takımın şampiyon olup olamayacağı belli olacak, heyecanla bekliyorsun. Belki çocuğun olacak cinsiyeti belli olmuş onu kucağına alacağın günü bekliyorsun, sabırsızca. Okulun bitecek, içinde bir umut var hayata dair bir çok şey seni bekliyor, umutlusun. Veya nişanlın askerde, dönmesine de 2 ay kaldı, korkuyorsun, her […]
 • 30 AĞUSTOS’U BİLMEYEN ZAVALLILARA … Nedim ISPARTA

  Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “30 Ağustos, halkın genelini ilgilendiren bir bayram değildir” demiş. Doksanlı yılların başında Görsel Yayınlar Bölge Müdürüyken 3 yıl Kütahya bölgesinde çalıştım. O  zaman Dumlupınar İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü olan arkadaşımın davetlisi olarak 30 Ağustos’ta 2 yıl törenlerde protokolde bayramı izleme fırsatı buldum. Cepheleri ve şehitlikleri gezdim. Atatürk kendisine […]
 • SİYASET ÜSTÜ ŞEHİR ŞURASI

  Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın Şehir Şûrasındaki açıklamalarını dikkatle okudum. 20 ilçe ile birlikte siyaset üstü bir yönetim anlayışıyla hareket ettiklerini belirterek, “Stratejik planlamayı pas geçmek veya yeterince iyi düşünmeden kağıt üstünde bırakmak şehre, yaptığımız işe haksızlık olur” Şimdi tabii bizim yaşımızda olan birçok kimse bunları okuduğunda, “Biz ne stratejik planlamalar gördük” diyeceklerdir ki, biraz […]
 • KÖKLER DALLAR YAPRAKLAR… Saffet NAYİR

  Zordur kararsız kalmak. Nereye gideceğine, kiminle yoluna devam edeceğine karar verememek ağaçtan düşen yaprak misali. Koptuğu ağaç belli, dal belli ama düşeceği yer belli değil…Dikkat ediniz bir zamanlar Adalet Partisi’nden ayrılan Demokrat Parti artık sadece tabela partisi konumuna düşmüştür. CHP’den ayrılan DSP aynı kaderi paylaşmıştır. Yine CHP’den kopan SHP kaçınılmaz kaderi paylaşmış tarihin çöplüğüne çoktan […]
 • AGENDER NESİL- Sedat İRGİL

  Cinsiyet veya teknik adıyla “Cinsel Kimlik” çok karmaşık bir kavram. Kromozomlarınızın XX veya XY olması yeterli değil. Anne karnında maruz kaldığınız hormon, beslenme, anotomik yapı vs. bunda çok etkili. Ayrıca aynı yemek kültürü gibi toplumun kadın ve erkeklere yüklediği roller var. Yine teknik adıyla “Toplumsal cinsiyet rolleri” . Yani doğar doğmaz başlayan bir cinsel rol […]
 • GÖMEÇ’TE  BEKLENEN  SONUÇ… Tahsin EREL

  Bir yerel  seçimi daha geride bıraktık… Gömeç belediyesi Ak Parti’den CHP’ye geçtinin ötesinde, Gömeç halkının sevdiği ama 5 senede doğru dürüst iş yapmayan, halkı ve hizmeti seçime 3 ay kala hatırlayan,  “yapacağız”, “edeceğiz”  sözleriyle sadece vaad sunan Kazım Arslan’dan,  Gömeç  halkının sevdiği  ve her konuşmasında halkı öne çıkartarak, “aday benim ama Gömeç’i , Gömeç halkı […]
 • EVLAT ACISI… SESİNİ DUYAN VAR MI?.. Tanyol KIPÇAK

  Ülkemizde ilk kez “Cumartesi anneleri” olarak “evlat acısını hissedenler” 1995 yılında İstanbul’da gündeme gelmişti..Yirmi yıldan fazla her cumartesi günü Galatasaray’da “oturma eylemi” yaparak “kaybolduğunu iddia ettikleri yakınlarını ve faili meçhul cinayetlere kurban giden yakınlarının faillerini arayan” bir topluluk olarak seslerini duyurmuşlardı..Hatırladınız mı?..Duydunuz mu?..Sağır sultan bile duydu!..Son günlerde ise Diyarbakır’da “terör örgütü” tarafından “dağa kaçırılan çocuklarını […]
 • BANDIRMA “KADINA YÖNELİK ŞİDDETE” HAZIR OLSUN

  Başlık biraz sizleri rahatsız etmiş olabilir ama geçtiğimiz günlerde kızının gözleri önünde bıçaklanarak öldürülen Emine Bulut’un durumu acı bir ders olarak karşımıza çıktı ve bizler bir kez daha çaresizlikle yüzleştik. Kadına yönelik şiddetten her birimiz sorumluyuz ama yaşanan vahşet dolu cinayetlere rağmen pek bir şey yapmıyor, hatta yapanların da engellendiğine tanık olup sesimizi çıkartmıyoruz. Konuyu […]
 • ARDA&İLKAY… UĞUR SATILMA

  2015 yılında, o tarihte görev yaptığım Dursunbey Atatürk Ortaokulu’nca hazırlanan ve benimde koordinatör olarak yer aldığım Ailenle Kucaklaş, Zararlı Maddelerden Uzaklaş projesi, Arda Turan, İlkay Gündoğan, Naz Aydemir Akyol gibi dünya çapında sporcuların desteği ile bir anda ilçe sınırlarını aşmış ve tahmin edilenden çok daha fazla insana ulaşmıştı.  Basketbol sevgisi ile çocuklarımızı olumsuz ortamlardan uzak […]
 • ÖNCE AHLAK, KÜLTÜR, PAÇOZ KÜLTÜRÜ… SANA NE …

  Son günlerde Kaya Erdem’in “Demokrasi’nin Elli Yılı” kitabını elimden düşürmez oldum. Okuyorum, üstüne düşünüyorum… Kaya Erdem sıradan bir insan ama sıradan bir siyasetçi değildi. İngiltere’de Londra Büyükelçiliği’nde 6 yıl görev yapmış. Görev yaptığı sırada kızı ilkokula bu ülkede gitmiş… İlkokul son sınıfta okurken baba-kız sohbet ederken kızının anlattıkları ilgisini çekiyor ve kitabına alıp yazmış. Kızı […]

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 100.237
  -0,10%
 • ALTIN 280.12
  1,64%
 • DOLAR 5.748
  0,51%
 • EURO 6.354
  0,54%
sanalbasin.com üyesidir
BLANK style is purely built for customization. This style supports text, images, shortcodes, HTML etc. Use Source button from Rich Text Editor toolbar & customize your Modal effectively.
close-link
error: Content is protected !!