Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

GÖKKUŞAĞI İLE AÇILIR ; ZAMBAK KAPISI …Çiğdem ÇİMEN

GÖKKUŞAĞI İLE AÇILIR ; ZAMBAK KAPISI …Çiğdem ÇİMEN

Kadırga Koyu’nda uçuşan martı kuşları

başında dönüyorlar Assos güzeli Pyhia’nın…

Yaşadığı bölgeyi birkaç dize ile anlatabilen nadir şairlerimizdendir Bülent Güldal. O’nun etkileyici dizeleri ile Edremit Körfezi’nin tarihini, doğal ve kültürel değerlerini öğreniriz. Okurunu,güzelim Kazdağları’na alıp götürür.

Değerli  şairimiz sanatın toplum için olduğunu anlatır. Doğa sevgisini aşılar. Şiirleri ile ülkenin siyasi geçmişinde yaşanılan acıları paylaşır. Üretmenin, ne büyük sihirli güç olduğunu kanıtlar. Bestelenen şiirleri ile ödül alan Bülent Güldal, Türk Sanat Müziği ve özgün müzik tarzlarına da katkılar sunmuştur.

Edebiyat dünyasına zenginlikler kazandıran şairimizin bugüne dek yayınlanan kitapları  şunlardır ;

Dördüncü Cemre (1979) , Durgun Sis (1984) , Sabaha Biriken ( 1987) , Anası Okyanus (1998) , Yağmurkuşunun Türküsü (2006) , Şiirtüven Sofrası Ezgileri ( 2011 , Ahmet Uysal ve Ahmet Günbaş ile ortak yazılan şiirler) , Şakayık Şelalesi (2012) …

Ve yayınlanan son şiir kitabı ise “Zambak Kapısı”. Bu değerli eseri, edebiyat dünyasına kazandıran Edremit Körfezi’nin dergisi Gökkuşağı’dır. 5 yıldır okuyucularının desteği ile yayın hayatına devam bir derginin, bir kitabı yayınlaması da çok önemli. Dergi, Bülent Güldal’a sahip çıkmıştır. Okuyucularına her zaman yazar ve şairlerin yanında olacağının mesajını vermiştir. Bu güveni ne yazık ki günümüz de yayınevleri sağlayamıyor. Derginin sahibi ve editörlüğünü üstlenen Burhan Gümüş, kitabın yayınlanmadan önce şair, yazarımızın yayınevleri ile görüştüğünü , onların kitabı basmak yerine Bülent Güldal’ı oyaladıklarını anlatıyor. Takdir sizlerin…

Böyle bir yayın sürecini geride bırakan “Zambak Kapısı”  ve  “Gökkuşağı Dergisi” ile biz Balıkesirliler buluşmalıydık. Tabii ki ki en önce ; geçtiğimiz yıl yayınlanan “Çağdaş Yazarlar Yıllığı” kitabında yer alan 20 şairden biri, Türkiye Yazarlar Sendikası, Edebiyatçılar Derneği , Besam ve Mesam üyesi olan pek kıymetli Bülent Güldal ile…

Karşımızda değerli bir şair-yazar ve yaşadığımız bölge için emek veren bir dergi vardı. Onlar ile buluşma, en az onlar kadar değere sahip kimseler aracılığı ile olmalıydı. Bülent Güldal ismine yaraşan bir etkinlik, ancak ve ancak sanatı, şiiri, doğayı, bilimi özümseyenler ile gerçekleşirdi. Günümüzde bu nitelikteki insanları öyle geniş kitleler halinde bulmak zordur. HepimizeAVM  kültürü ile tüketim odaklı bir yaşam dayatılıyor. Buna direnen insanları Balıkesir’de bünyesinde toplamayı başarabilen bir yer düşününce akla ilk gelen ye , Mortaş İşhanı’nda hizmete devam eden Kitap Kulübü oldu.

Emekli öğretmen Fatma Tekbıyık’ın sahibi olduğu Kitap Kulübü, yıllardır Balıkesir halkına kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için var. Bu amaç peşinde koşanlar burada buluşuyor. Birbirleri ile tanışıyor, dostane ilişkiler kuruyor. Kitap Kulübü de tıpkı Gökkuşağı Dergisi gibi üyelerinin desteği ile hayata tutunuyor. Toplum için var olmanın kaçınılmaz zorunluluğu olsa gerek hiçbir çıkar beklemeden daha çok veren el olmak. Dergi de Kitap Kulübü de Balıkesir bölgesinin kültürel ve sanatsal yaşamı için her zaman var olmalı. İki kültür durağı, “Zambak Kapısı” ile buluştu.

Bu kapıyı bizlere açan Gökkuşağı Dergisi,  yazarı olan Bülent Güldal ile Balıkesir’e demir attı. Ünlü birşairin şehrimize gelişine Kitap Kulübü’nde tanık olduk. Bülent Güldal’ın “Zambak Kapısı” isimli şiir kitabının imzası ve edebiyat üzerine söyleşi etkinliği Gökkuşağı Dergisi’ni tanıtan slayt gösterisi ile başladı.Edremit Körfezi’nin önemli değerleri olan Mustafa Seyit Sutüven ve 2011 yılında yitirdiğimiz Ahmet Uysal’da unutulmadı.

Etkinliğin kolaylaştırıcısı Edremit bölgesinde yazıları ile tanınan, hayatını kültür ve sanata adayan Cumhur Dokur’du. Onun Bülent Güldal ile samimi konuşmaları ile gerçekleşen etkinlik katılımcıların beğenisini kazandı. Değerli şairimizin  edebiyat ve şiire, hayata dair görüşlerini öğrendik. Kendi sesinden şiirlerini dinlemek ayrıcalıktı. Kitap Kulübü’nün,binlerce kitabın oluşturduğu mistik havasını soluduk. Kitapların arasında,şiirlerin sesi ruhumuzu besledi. Etkinlik hiç bitmesin, hep sanat, edebiyat, şiir konuşulsun istedik. Bülent Güldal hiç şüphesiz hepimizin yüzünden bu isteği okumuştur. Kendisi ile buluştuğumuz için ne kadar heyecanlı, mutlu oluşumuzu da hissetmiştir.Bu güzel duygular ile değerli edebiyat ustasını uğurladık.

Balıkesir’de kültür, sanat adına Bülent Güldal ile bir araya gelmenin gururunu da yaşadık. Bu etkinliğin nice güzel oluşumlara öncülük etmesini dilerim. Şehirde kentsel dönüşüm ile yaşanan değişim beni mutlu etmiyor. Geçmişimde önemi olan yapıların yok edilişine üzülüyorum. Sokağa çıktığımda, kültürel ve sanatsal etkinliklere koşan insanları görmek istiyorum. Çevremde üreten, düşünen, sorgulayan insanlar bulunmalı. Balıkesir’de sanat söz sahibi olmalı diyorum. O yüzden Bülent Güldal’ı, ağırlamak çok önemliydi. Bizlerin bu düşüncelerde olduğunu bilen değerli yazarımız hiç düşünmeden Kitap Kulübü’nün daveti ile geldi. Sağolsun, varolsun. Gelişi gelecek günler için umuttur.

Bu etkinliğin gerçekleşmesini sağlayan Gökkuşağı Dergisi, Balıkesir’in sanat ve kültür ile anılmasını isteyen bizlere anlamlı bir gün yaşattı. Başta sahibi ve editörü olan Burhan Gümüş’e ve tüm ekibine teşekkürlerimi sunuyorum.Derginin uzun yıllar yayın hayatına devam etmesini diliyorum. Etkinliğe katılım sağlayan değerli şiir dostları da iyi ki var. Her biri varlıkları ile güç kattı. Bu güzel etkinliği yaşadığımız Kitap Kulübü,bizleri çok güzel ağırladı. Kitaplara, edebiyata, şiire layık bir ev sahipliğiydi. Balıkesir’in yüzünü kültüre, sanata dönen sayılı mekanlardan biri. Önemini bilelim.

Balıkesir’de yeniden güzel insanlar ile hayata değer katan anlamlı etkinliklerde buluşmak umudu ile herkese iyi haftalar diliyorum. Rehberimiz her zaman bilim, sanat, kültür olsun … KazdağÇiğdemi …

Kaynak : Çiğdem ÇİMEN

YORUM YAP