DOLAR31,0046% 0.3
EURO33,5686% 0.34
STERLIN39,1478% 0.26
FRANG35,2328% 0.43
ALTIN2.022,10% 0,50
BITCOIN1.611.173-0.327

“GERİCİLİĞE BOYUN EĞMİYORUZ”

Yayınlanma Tarihi :
“GERİCİLİĞE BOYUN EĞMİYORUZ”

Balıkesir Kadın Platformu ve Demokrasi Bileşenleri, bugün laik, demokratik, sosyal hukuk devleti için yürüyüp, Alihikmetpaşa Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Balıkesir Kadın Platformu Sözcüsü Nevin Kızıl, “Anayasal laik-demokratik hukuk devleti ilkelerine sahip çıkmaya kararlılıkla devam edeceğiz.” dedi.

“KADINLAR ŞERİATA GEÇİT VERMEYECEK”

Balıkesir Kadın Platformu ve Demokrasi Bileşenleri bugün saat 17.30’da Salih Tozan Kültür Merkezi önünde toplanarak, Milli Kuvvetler Caddesinden Alihikmetpaşa Meydanına sloganlarla yürüdü. Etkinliğe katılanlar, “Gericiliğe boyun eğmiyoruz”, “Gerçek laiklik, tam demokrasi istiyoruz“, “Laik eğitim, laik yaşam”, “Kadınlar şeriata geçit vermeyecek”, “İmamlar camiye, öğretmenler okula” , “Yaşasın iş, ekmek, özgürlük mücadelemiz”, “Hak, hukuk, adalet” yazılı pankart ve dövizler taşıyıp, sloganlar attı.

“İKTİDAR KUTUPLAŞMAYI YÜKSELTİYOR”

Balıkesir Kadın Platformu Sözcüsü Nevin Kızıl açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

Ülkemiz, 22 yıldan beri başta bulunan iktidar eliyle, her geçen gün, her yönden uçuruma sürüklenmektedir.

Atatürk Cumhuriyetinin, kuruluş ilkeleri ve kuruluş temelleri her geçen gün, hunharca tahrip edilmektedir.

Cumhuriyetin temeli olan laiklik, demokratiklik, hukuk devleti ve sosyal devlet ilkeleri, bizzat iktidar eliyle terk edilmiş olup, devlet işleyişinde ve uygulamada dışlanmış, yalnızca kağıt üstündedir.

Laiklik karşıtlığı doğrudan iktidar eliyle ve iktidarın kontrolünde olarak her alanda yürütülmektedir.

İktidar ve uzantıları halkın dini inançlarını azgınca istismar edip sömürmekte ve siyasetine alet etmektedir.

İktidar yürüttüğü inanç istismarı ve din sömürüsü ile toplumu bölerek, çıkarları ortak olan kesimleri birbirine düşürerek kutuplaşmayı yükseltmektedir.”

“MİLLİ EĞİTİM TARİKATLARIN KONTROLÜNDE “

“Anayasa, yasa ve hukuk dışı tarikat ve cemaatler eliyle iş yürütmekte ve birlikte iş tutmaktadır.
Milli eğitim, bakan eliyle adeta cemaat ve tarikatlerin kontrolüne terk edilmiş gibidir.
Sadece bu sebeple bile iktidar Cumhuriyete karşı tam anayasal suç işlemektedir.
Milli eğitim ve diyanet başta olmak üzere, iktidar güdümündeki dinci vakıf ve derneklerle, tarikat ve cemaatlerle yaptıkları  işbirliği ile ülkenin her yanında doğrudan laik yaşam tarzını hedef almaktadırlar.

İşte, Cumhuriyetle birlikte elde edilen kazanımlardan geriye gidişe karşı her yerde ve her alanda birleşerek, iş birliği ve güç birliği içine girerek demokratik mücadeleyi sonuna kadar sürdürmeliyiz.
Okullarda okuyan çocukları olan aileler olsun olmasın bütün yurttaşlar olarak, okullarımızı inanç istismarcılarına karşı kararlılıkla savunmalıyız.”

“EKONOMİK ZULÜM VE İŞKENCE”

“Atatürk Cumhuriyetinin yurttaşları olarak her fırsatta her yerde ve her zaman anayasanın temellerini sahiplenerek, iktidardan güç ve destek alan hilafet ve saltanat özenticilerine karşı, halkın egemenliğini, özgürlükçü demokrasiyi, laik-demokratik hukuk devletini savunmayı kararlılıkla  sürdüreceğiz.

Sosyal devlet önce tahrip edilerek sonra terk edilmiştir. Başta bütün çalışanlar, işçiler-emekçiler köylüler, olmak üzere emekliler, işsizler ve bütün dar gelirliler sefalete, yokluğa, yoksulluğa terk edilmiştir.Emek sömürüsü iktidarın vazgeçilmez politikası haline gelmiştir. Ülkemiz  ucuz emek pazarı haline getirilmiştir.

Durmadan yükselen enflasyon sonucu temel ihtiyaç maddelerine fütursuzca yapılan zamlar , yükselen enflasyon ve hayat pahalığı, her birimiz için hayatı ekonomik bir zulüm ve işkence haline gelmiştir.

Hak arama yolları kapatılarak her türlü demokratik hak alma mücadelesi anında ve zorla bastırılmaktadır.”

“ÜLKEMİZ KADIN MEZARLIĞI HALİNE GELMİŞTİR”

“Öte yandan ülkemiz, iktidar eliyle adeta göçmen krallığına dönüştürülerek hem ekonomik hem de siyasi bir istismar ve sömürü alanı haline getirilmiştir.

İktidar, sürdürdüğü inanç istismarına dayalı dinci politikaları ile kadına karşı ayrımcılığı  körüklemekte, tüm kadınları ekonomik, sosyal ve politik yaşamdan  uzaklaştırmaya, eve kapamaya çalışmaktadır.

İktidar  önce kendi eliyle onayladığı İstanbul Sözleşmesini iptal ederek, kadına karşı şiddetin, kadın cinayetlerinin  adeta meşru hale gelmesine yol açmış ve kadına yönelik  şiddet hızla artmış, ülkemiz kadın mezarlığı haline gelmiştir.

İktidar bir yandan her türlü sömürü ve şiddet araçlarını kullanmakta, öte yandan da çeşitli yollarla toplumu birbirine karşı kutuplaştırmaya çalışmakta ve böylece sonsuz iktidar amaçlamaktadır.”

“ANAYASA SUÇU İŞLENİYOR”

“Bir yandan da toplumda, hiçbir seçimde iktidarın değiştirilemez olduğu inancını yayarak bu yönde umutsuzluğu pompalamaktadır.

22 yıldır iktidarda bulunan bu hükümet döneminde ülkemiz  ekonomik, siyasi , sosyal olarak ve hukuken tam bir çöküşler içindedir. Tüm bu çöküşün sorumlusu 22 yıldır hükmeden iktidarın kendisi değilmiş gibi hiçbir yanlışlıkta sorumluluk kabul etmemektedir.

Memlekette iyi giden her şeyi sahiplenirken, kötüye giden ne varsa muhalefeti suçlama içindedir.
Evlatlarımız şehit olmasından iktidar olarak sorumluluk duymamakta ve adeta evlatlarımız ölmesin diyenleri suçlamaktadır.

Bir yandan da konuyu her seferinde istismar ederek kendi siyasi amaçlarına alet etmektedir.
Neredeyse her gün onlarcası gelen  şehit cenazelerini önlemek ve anaların gözyaşlarını dindirmek için hiçbir çözüm üretmemektedir.

İktidar, bütün medyayı ve basını tam kontrolü altına alarak, itiraz eden herkesi, her ekonomik, demokratik, sosyal ve siyasi talebi var gücüyle susturmaya çalışmaktadır.

Anayasal bir hak olan en masum talebi, protestoyu, anayasaya aykırı olarak anında bastırmakta fakat kendileri açıkça, göstere göstere Anayasanın, cumhuriyetimizin temel ilkeleri saydığı  Laik ,demokratik , sosyal bir hukuk devleti olma ilkelerini  tanımayarak, her gün açıkça çiğneyerek doğrudan anayasa suçu işlemekte ve başta iktidar olmak üzere kararları bütün devlet organlarını, herkesi  bağlayan Anayasa Mahkemesinin verdiği kararları uygulamayarak tanımamaktadır.”

“MÜCADELEYE DEVAM” 

“İşte bu durum ve koşullar altında, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları olarak laik, demokratik, sosyal hukuk devleti için; adaletli gelir dağılımı, ekonomik, demokratik, siyasi haklar, özgürlükler, hukukun üstünlüğü ve bütün yurttaşların eşitliği ve adalet için Anayasal laik-demokratik hukuk devleti ilkelerine sahip çıkmaya kararlılıkla devam edeceğiz.”

HABER- FOTOĞRAF : C. Saffet YILMAZ (balikesir24saaat.com) 

 

 

YORUM YAP