DOLAR31,2031% 0.18
EURO33,8194% 0.02
STERLIN39,5202% 0.03
FRANG35,5001% 0.23
ALTIN2.038,06% 0,25
BITCOIN1.912.7846.521

“GELİN BU SATIŞTAN VAZGEÇİN, İHALEYİ İPTAL EDİN”

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
“GELİN BU SATIŞTAN VAZGEÇİN, İHALEYİ İPTAL EDİN”

CHP İl Başkanı Serkan Sarı, daha önce Kültür Merkezi için ayrılan  lunapark alanının  satılmaması ve otele dönüşmemesi  için başlattıkları imza kampanyasına binlerce Balıkesirlinin destek verdiğini belirtirken, “Eminim ki yarın ki ihale Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz tarafından bu itirazlar ve bu isyanlar göz önünde bulundurularak iptal edilecektir” dedi.

Coşkun YAMAN/ Memet KOŞAR (balikesir24saat.com)

Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin 23 milyon liraya satışa çıkardığı ve ihale etmeye hazırlandığı 7 dönümlüm lunapark alanı kentin gündemindeki yerini koruyor. Bu alanla ilgili satış kararının iptali için Bölge İdare Mahkemesi’nde dava açan CHP’nin imza kampanyası bugün de sürdü. CHP İl Başkanı Serkan Sarı, lunapark alanının önünde kurulan çadırda açıklamalarda bulundu.

“KENTİMİZİ KURBAN ETMEYECEĞİZ”

Basın açıklamasına il yöneticileri, Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli, belediye meclis üyeleri, kadın ve gençlik kolları üyeleri ile partililer de katıldı. Partililer “kentimizi kurban etmeyeceğiz”, “Ranta değil halka hizmet bekliyoruz”, “Otel alanı değil, yaşam alanı istiyoruz”, “Çocuklarımızın geleceğini satma sattırma” yazılı dövizlerle lunapark alanı satışına bir kez daha tepkilerini dile getirdi.

“MAHKEME SÜRERKEN SATIŞ OLUR MU”

“Bugün aylardır süren bir mücadelenin sonuna geldik” diyerek sözlerine başlayan CHP İl Başkanı Serkan Sarı, süreç hakkında bilgi verirken, lunapark alanının muhalefet partilerinin (CHP-İYİ Parti-DP)  itirazına rağmen Balıkesir Büyükşehir Meclisi’nden geçtiğini anımsattı.  Bu karar sonrası dava açtıklarını ve halkın  itirazını ortaya koymak için imza kampanyası düzenlediklerini belirten Sarı, “Burada hukuksuz bir şekilde biz mahkeme de tanımayız, yasa da tanımayız diyen bir belediye anlayışı var. Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz mahkeme sonucunu beklemeden lunapark alanını ihaleye çıkarmaktadır. Buradan bir kez daha sesleniyoruz. Biz bu satışın peşini bırakmayacağız. Eğer biri ihaleye girer de bu alanı satın  alırsa bunun da takipçisi olacağız” dedi.

“BURASI İÇİN BİRİNE SÖZ MÜ VERDİNİZ”

“Hukuksuzluk sadece mahkeme sonucu mu beklemekle mi sınırlı?” diye soran ve “değil” diyen Sarı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün burada olmamızın bir nedeni daha var. Arkamızda gördüğünüz yol… Yandaş müteahhite, müteahhitin oteline (ya da)  AVM’sine hazırlanmış olan bu yolun planları daha onaylanmış değil. Bugün Altıeylül Belediyesinin imar planlarına baktığımızda böyle bir plan, böyle bir  yol yok. Şu anda plansız programsız bir şekilde yandaş müteahhite hizmet edebilmek üzere hukuksuzca yapılmış 5-6 milyon liralık bir yatırım var. Daha kurul onayı yok, belki üst kurul bu tadilata itiraz edecek. Bu telaş niyedir, bu araziyi satmak için birine söz mü verdiniz. Varsa çıkın mertçe açıklayın. Burası daha  satılmadan yandaş müteahhit için önüne yol açıldı, park yapıldı, yeşillendirildi, süslendi. Hizmet müteahhit için şimdiden başladı. Bizim itirazımız bu yandaşa hizmete… Biz istiyoruz ki halkımıza hizmet edelim, halkımıza hizmet için mücadele edelim”

“23 MİLYON BAŞKANIN TEMSİL GİDERLERİNİ DAHİ KARŞILAMIYOR”

“Bugün Balıkesir’in merkezindeki tek yeşil alan Atatürk Parkımız. Lunapark alanı ile birleştirilerek, yeşil alanıyla, çeşitli donatılarıyla  zengin bir şekilde kullanılması gerekirken beton yığını olması uğruna satma kararı verdik. Ne için? 23 milyon liralık bir bedel için. Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin bir milyar liralık bütçesi için bu 23 milyon gerçekten çok küçük bir rakam. Bu rakam Büyükşehir Belediye Başkanımızın temsil ve ağırlama giderlerini dahi karşılamıyor. Bir yıllık faiz ödemelerini bile karşılamıyor”

“ATATÜRK STADI’NI VE PARKINI BİLE SATARLAR”

“Bugün belediyemiz ısrarlı bir şekilde belediye mülkiyetindeki her yeri satıyor. Biz bu satışlara dur demek için buradayız. Bu yaşam alanımızı korumak için buradayız. Kent meydanımızı yaratabilmek için buradayız. Sanata ve geleceğimize sahip çıkabilmek için buradayız. Korkarım ki burayı sattıktan sonra  (bir ara kamuoyuna da yansıdı)  Atatürk Stadı’nı satacaklar. Korkarım ki bu Atatürk Parkı’nı satmaya da cüret edecekler ”

“TAPU KAYITLARI DA AÇIKLANMALI”

Binlerce Balıkesirlinin imza kampanyasına destek verdiğini belirten Sarı, şunları söyledi:

“Bu kadar baskıya, bu kadar zulme rağmen korkmadan cesurca gelip, bu konuda itirazını dile getirip, imza atan halkımıza teşekkür ediyoruz. Bu kentin geleceğini birlikte koruyacağız, bu mücadeleyi de sonuna dek vereceğiz. Halkımız bu alanın yeşillendirilerek Kültür Sitesi olarak hizmet vermesini bekliyor.Bir vatandaşımızın bu arsayı kültür merkezi yapılmak üzere bağışladığı söyleniyor. Bu alanla ilgili tapu kayıtlarının da açıklanmasını istiyoruz. Biz Balıkesir sevdalıları olarak kentimizin değerlerini korumak için sonuna mücadele edeceğiz.

“… İHALE İPTAL EDİLECEKTİR”

“Eminim ki yarın ki ihale Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz tarafından bu itirazlar ve bu isyanlar göz önünde bulundurularak iptal edilecektir. Kentlinin olan kentliye bırakılacaktır. Kenti yönetenlerden de bu talebi cevapsız bırakmamalarını, bu talebi dikkate almalarını da sizlerin huzurunda talep ediyorum”

YORUM YAP