“GELİN ‘BANDIRMA TARIM PLATFORMU’NU HAYATA GEÇİRELİM “

Yayınlanma Tarihi :
“GELİN ‘BANDIRMA TARIM PLATFORMU’NU HAYATA GEÇİRELİM “

Bandırma’da gerçekleştirilen tarım panelinde konuşan Rotary Kulüp Başkanı, Ziraat Yüksek Mühendisi Burak Uğur, “Gelin hep birlikte ‘Bandırma Tarım Platformunu’ hayata geçirelim.” dedi. 

Bandırma Belediyesi, Rotary Kulübü, Ticaret Borsası, Ziraat Odası, Trakya Birlik Yağlı Tohumlar Kooperatifi iş birliğinde düzenlenen Tarım Paneli 11. kez gerçekleştirildi.

Panelin açılış konuşmasını yapan Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Can Ata Tan, “Sadece Türkiye’ye değil, dünyada uluslararası rekabet edebilir bir ürün yetiştirebilmek çok önemli. Bu konuda kullanabileceğiniz, faydalanabileceğiniz ne varsa bunları en kısa sürede kazanıp üretime, yatırıma bir an evvel geçirmemiz lazım” dedi.

Bandırma Rotary Kulübü Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi Burak Uğur,  “Bandırma’nın çok kısa bir süre içerisinde il olacağına inancımız sonsuz. Ancak hem il olma başarısını göstermek hem de tarım potansiyelimizi ortaya çıkarabilmek amacıyla bu salonda bulunan tüm tarım profesyonellerine bir çağrı yapıyorum. Gelin hep birlikte Ticaret Borsamız, Ziraat Odamız, Trakya Birlik Yağlı Tohumlar Kooperatifimiz, Tarım Kredi Kooperatifimiz ve bölgede bulunan tüm tarım dinamiklerimizle beraber  ‘Bandırma Tarım Platformunu’ hayata geçirelim.” diye konuştu.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Cem Aldağ’ın moderatörlüğünde yapılan panelde konuşmacı olarak Onbeş Kasım Kıbrıs Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Meltem Onay, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Eker ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Baytekin yer aldı.

İklim Krizi ve tarım ekosistemi konularında sunum yapan Prof. Dr. Meltem Onay, sürdürülebilir tarımın önemine değindi. Onarıcı tarıma bir an önce geçilmesi gerektiğini savunan Onay, su kirliliğinin tarım ve hayvancılıkta tüketilen su aracılığıyla yiyecekleri de olumsuz etkilediğini vurguladı.

Teknolojinin tarımdaki önemine değinen Prof. Dr. Bülent Eker, tarımda ileri teknoloji kullanımı ve yapay zeka hakkında bilgi verdi. Eker, yapay zeka yardımıyla tarımın daha da gelişeceğini vurguladı.

Prof. Dr. Harun Baytekin ise Anadolu Medeniyetleri’nin geçmişten günümüze tarıma katkıları hakkında bilgi verdi.(balikesir24saat.com)

YORUM YAP