DOLAR 32,2363 % 0.16
EURO 34,9606 % -0.03
STERLIN 41,1241 % -0.11
FRANG 35,7350 % 0.27
ALTIN 2.412,19 % -0,52
BITCOIN 67.748,26 -0.027
Yayınlanma Tarihi :

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE HAYATIMIZA DOKUNAN VETERİNER HEKİMLER

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE HAYATIMIZA DOKUNAN VETERİNER HEKİMLER

Dünya Veteriner Hekimleri Günü, her yıl olduğu gibi Nisan ayının son cumartesi gününe denk gelen 30 Nisan 2022 tarihinde kutlanacak.
Balıkesir Veteriner Hekimleri Odası farkındalık yaratmak için “Geçmişten Günümüze Hayatımıza Dokunan Veteriner Hekimler” konulu bir çalışma gerçekleştirdi.
Bu çalışma ile Mehmet Akif Ersoy’dan Prof.Dr.Aykut Özdarendeli’ye, Muhsin Yazıcıoğlu’ndan Cengiz Aytmatov’a kadar değişik alanlarda da tanınan bir çok veteriner hekim anıldı.

ANKARA’DA BULUŞUYORLAR

56 bölge ve il veteriner hekimler odası başkan ve yöneticileri 30 Nisan’da mesleki haklarını korumak ve taleplerini dile getirmek için Ankara’da buluşacak. Anıtkabir ziyaretinin ardından Ulus’taki Atatürk Anıtı önünde basın açıklaması yapacak.

BİR ÇOK SORUN ÇÖZÜM BEKLİYOR

Balıkesir Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hüdayi Tanrıkulu bir çok zorluk altında mesleklerini yapmaya çalıştıklarını belirtirken, sağlıkta şiddet yasası kapsamına veteriner hekimlerin alınmamasını da tepki gösterdi.  Tanrıkulu,  sorunların çözümü için isteklerini şöyle sıraladı:

* Yeni Veteriner Fakülteleri açılmamalı, mevcut fakülte sayıları azaltılmalı veya coğrafi olarak uygun olanlar arasında birleştirmeler yapılmalı, ÖSYM sınavlarında Veteriner Fakültelerine giriş için taban puan oluşturulmalı,

* Tek Sağlık kapsamında Tek Sağlık Yasası çıkarılarak yasal ve yapısal düzenlemelere bir an önce başlanmalı, Sağlık Bakanlığı bünyesinde taşra yapılanmasını da içeren Veteriner Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ihdas edilmeli,

* Daha etkin Veteriner Hekimlik hizmetleri için Tarım ve Orman Bakanlığı’nda merkezden taşraya emir komuta zinciri olan bir Veteriner İşleri Genel Müdürlüğü kurulmalıdır.” (balikesir24saat.com)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP