DOLAR 32,3008 % -0.03
EURO 35,0677 % 0.35
STERLIN 41,5301 % 0.23
FRANG 36,0418 % -0.26
ALTIN 2.398,40 % -0,69
BITCOIN 67.796,00 0.001
Yayınlanma Tarihi :

GAZİLERE MİNNETTARIZ

GAZİLERE MİNNETTARIZ

19 Eylül Gaziler Günü Balıkesir’de çeşitli etkinliklerle kutlanırken, cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları da rahmet ve minnetle anıldı.
Balıkesir’de bugün ilk tören Atatürk Anıtı’nda gerçekleştirildi. Törene Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Garnizonu ve 9. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Cumhuriyet Başsavcısı Alpaslan Kaplan, Vali Yardımcısı Mustafa Çek, Altıeylül Kaymakamı Dr. Oktay Kaya, Karesi Kaymakamı Abdülkadir Demir, İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Tarık Hekimoğlu, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Balıkesir Şubesi Başkanı A. Hulusi Karakuz, Balıkesir Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Haydar Filiz ile çok sayıda gazi katıldı.

“BAĞIMSIZLIK VE ÖZGÜRLÜK BENİM KARAKTERİMDİR”
Vali Ersin Yazıcı, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Vali Yazıcı “Gaziler Günü” dolayısıyla yayımladığı mesajında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Bağımsızlık ve özgürlük benim karakterimdir” sözüyle, Türk Milletinin yaşam felsefesini en güzel biçimde dile getirdiğini vurguladı.

BALIKESİR ŞEHİT VE GAZİLER DİYARI
Balıkesir’in “Şehit ve Gaziler diyarı” olduğuna dikkat çeken Vali Yazıcı, vatan toprakları uğruna canlarını hiç çekinmeden veren Şehitlerimizi rahmetle anarak, Gazilerin 19 Eylül Gaziler Günü’nü kutladı. Yazıcı, “”İstiklal Mücadelesindeki ulvi gayreti ve başarısından dolayı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Müşir ve Gazi’ unvanı verilişinin yıl dönümü vesilesiyle, şanlı tarihimizin mimarları olan tüm Şehitlerimizi, tüm Gazilerimizi rahmetle, minnetle yâd ediyorum.” diyerek mesajını tamamladı.

ŞEHİT VE GAZİLERİMİZ MİLLETİMİZİN ONURUDUR
CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, 19 Eylül Gaziler Günü’nü kutladı. Akın, Mustafa Kemal Atatürk’e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 19 Eylül 1921 günü mareşallik rütbesi ve gazilik unvanının verilmesinin yıl dönümünde şehit ve gazilerin Türk Milleti’nin onuru olduğunu söyledi. Ahmet Akın, şunları söyledi:
“Tarih boyunca özgür ve bağımsız yaşamış Türk Milleti işgal ve esarete alışık olmayan asil ve yüce bir millettir. Bağımsızlığı ve özgürlüğü, vatanı uğruna birçok şehit ve gazi vermiştir. Birinci Dünya savaşının ardından yurdunun işgal edilmesine göz yummayan Türk Milleti Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde onurlu bir mücadeleye girişmiş, Kurtuluş Savaşı ile cennet vatanını işgal güçlerinden karış karış temizlemiştir. Bu mücadelenin önemli cephelerinden biri de 22 gün 22 gece süren Sakarya Meydan Muharebesidir. Atından düşüp yaralanmasına rağmen cepheden ayrılmayıp üstün komutanlık, vatan ve millet sevgisini bir defa daha ortaya koyan Mustafa Kemal Paşa Dünya’nın güçlü devletlerini dize getirdi. Mustafa Kemal Paşa gibi bir Başkomutan, bu büyük liderin ardında vatanı için canını ortaya koymaktan çekinmeyen Türk Milleti ve kahraman bir orduya, yani gazilerimize ve aziz şehitlerimize bugünlerimizi borçluyuz. Bu güzel vatanın birlik ve bütünlüğü, milletimizin mutluluğu uğruna canlarını feda edecek kadar cesur ve yurtsever olan şehit ve gazilerimiz Milletimizin onur kaynağıdır. Çok şey borçlu olduğumuz, vatanı için şehit ve gazi olan kahramanlarımız Milletimizin gönlünde sonsuza dek yaşayacaktır.
Mustafa Kemal Paşa’ya 19 Eylül 1921’de TBMM tarafından ‘Gazilik’ unvanı ile Mareşallik rütbesi verilmesinin yıl dönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, bu topraklar ve bağımsızlığımız için gözlerini kırpmadan canlarını feda eden tüm Şehitlerimizi, ebediyete intikal etmiş Kahraman Gazilerimizi minnetle bir kez daha anıyorum. Bugün aramızda olan cennet vatanımız için Türk Milletinin göz bebeği Kahraman Gazilerimize bir kez daha şükranlarımı sunuyor, Gaziler Günü’nü kutluyor; sevgi ve saygılarımı sunuyorum” (balikesir24saat)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP