DOLAR 32,3006 % -0.03
EURO 35,1167 % 0.43
STERLIN 41,5524 % 0.27
FRANG 36,0344 % -0.28
ALTIN 2.403,26 % -0,49
BITCOIN 67.827,26 -0.096
Yayınlanma Tarihi :

GAZİLERE AYIP ETTİLER

GAZİLERE AYIP ETTİLER

Türkiye Harp Malulu Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Balıkesir Şubesi terörle mücadele gazilerinin maaşının kesilmesini bugün SGK önünde gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla protesto etti. Bu skandalın iki sorumlusunun TBMM ve SGK olduğunu belirten Şube Başkanı Haydar Filiz, “Madem bu kişiler emekliliği hak etmiyordu Sosyal Güvenlik Kurumu neden bu kişilere emekli maaşı bağladı?  Gazilerin maaşlarını kestiniz, sigorta primlerini yaktınız, sırada şehit aileleri de var mı?”  diye sordu. 

Türkiye Harp Malulu Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Balıkesir Şube Başkanı Haydar Filiz’in konuya ilişkin açıklaması şöyle:

“17 Aralık 2019 itibarı ile Sosyal Güvenlik Kurumu Türkiye genelinde 227 Terörle Mücadele Gazisi’nin emekli maaşlarını kesmiştir. Balıkesir ilinde ise bu sayı 9 kişidir. Vatani görevini yapmakta iken terörle mücadelede yaralanarak tedavisi bittikten sonra devletin “Gazi” maaşı bağladığı her gazi aynı zamanda engelli bir vatandaş olmuştur. Tedavi sonucu sakatlığın kalmazsa zaten gazi de olamazsın.

Gazi olanlardan çalışabilir durumda olanlara Rehabilitasyon amaçlı devlet kurumlarında çalıştırmak üzere 1 iş hakkı verilmektedir. Ya da bu gaziler kamunun engelli alım sınavlarına girerek veya özel sektörde engelli kadrolarında çalışarak her engelli vatandaş gibi;  5510 sayılı kanunun 28. Maddesi gereği özür oranlarına göre devletimizin engelli vatandaşlara sağladığı emeklilik haklarından yararlanmakta idi.

Ta ki 5510 sayılı kanunun 38. Maddesi ve 6495 sayılı Torba Kanunun 80. Maddesi çıkana kadar

Bu kanunlar çıktıktan sonra gazilerin engelli haklarından yararlanarak emekli olmasının önü kesildi. Bu kanunlar devreye girdiğinden itibaren  gazilerin;

  • Askerlik yani gazi olmadan önceki sigorta giriş ve primleri silindi.
  • Devletimizin 5510 sayılı kanunun 28. maddesi ile engelli vatandaşlara sağladığı emeklilik hakları gazilerin elinden alınmıştır.

Bu sebepten gazilerin emeklilik durumları ne kadar uzuv kaybı olursa olsun kolu bacağı olmasa da mecburi olarak 60’lı 65’li yaşlara kalmıştır. 227 gazinin emekli maaşının kesilmesi sebebi ise; Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bu 2008 ve 2013 yılında çıkan kanun maddelerini bilmeyerek engellilikten dolayı günü dolup müracaat eden gazilere maaş bağlaması, şimdi ise ben hata yaptım hatamı yeni fark ettim şimdi maaşlarınızı kestim demesi. Madem bu kişiler emekliliği hak etmiyordu Sosyal Güvenlik Kurumu neden bu kişilere emekli maaşı bağladı.?  Gazilerin maaşlarını kestiniz, sigorta primlerini yaktınız, sırada şehit aileleri de var mı ?

Sosyal Güvenlik Kurumu kendini kurtarmak için 7 Aralık 2019 Tarihli 7194 Sayılı Kanunun 48. Maddesi ile 5510 sayılı kanuna eklenen geçici 79. Madde ile bu kişilere 6 yıldır ödenen maaşları geri istememek için bir kanun çıkardı. Çıkarır çıkarmaz 10 gün içinde gazilerin maaşları kesildi.

Bu gaziler sehven  emekli edildiler bahanesiyle 17.12.2019 itibarı ile emekli maaşları kesilmiştir.

Gaziler hem işlerinden olmuşlar hem de bağlanan emekli maaşları kesilerek mağdur edilmişlerdir.

Gazilerin maaşlarının kesilmesinin 2 temel sorumlusu vardır.

Birincisi TBMM dir.

6495 Sayılı kanunun 80. Maddesi ile Gazilerin Engelli bir vatandaş gibi emekli olmasının önünü kesmesi ve 5510 sayılı kanunun 38. Maddesi ile Askerlik öncesi sigorta giriş ve prim günlerini yakmasıdır, gasp etmesidir.

İkinci sorumlu ise Sosyal Güvenlik Kurumu dur.

Kanun bilmez, çıkan kanunları takip etmez, Sosyal Güvenlik Kurumu bu kanun yürürlüğe girdiği halde kanundan haberi olmadığından, gazileri emekli edip şimdide ben yeni fark ettim diyerek maaşlarını kesmiştir.

Bu Sorumlu iki kurumu  göreve davet ediyoruz.

Anayasamızın 10’ncu maddesinde “ Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz.” ifadesi yer alır. 61’nci  maddesinde ” Devlet, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleriyle, malûl ve gazileri korur ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlar.” hükmü bulunmaktadır.Bu kurumların yaptıkları işler Anayasaya da aykırıdır”

Başkan Filizel, gazilerin  24 Aralık 2019 salı günü Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde  basın açıklaması yapacağını da sözlerine ekledi. Gaziler daha sonra SGK İl Müdürlüğü’nü ziyaret ederek mağduriyetlerinin giderilmesini istedi. (balikesir24saat.com)

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP