DOLAR27,5707% 0.47
EURO29,0040% 0.76
STERLIN33,4701% 0.72
FRANG30,0498% 0.83
ALTIN1.616,53% 0,28
BITCOIN762.6630.143

GAZİCELAL’İN ÇOCUKLARI SABAHATTİN ALİ ANI EVİ’NDE

Yayınlanma Tarihi :
GAZİCELAL’İN ÇOCUKLARI SABAHATTİN ALİ ANI EVİ’NDE

Neşat, Dilara, Bilal, Kader, Bulut, Medine… Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Gazicelal Mahallesi’nde yaşayan birbirinden pırıl pırıl çocuklarımızdan bazıları. Bu çocuklarımız, daha önce hiç tanımadığı kimselerle çocukluğun vermiş olduğu masumiyet ile hemen kaynaşıveriyor. Onların yaratmış olduğu sevgi yumağına sizin de dâhil olmanız mümkün. Bunun için yapmanız gereken tek şey Gazicelal Mahallesi’nin sokaklarında dolaşmak. Birbirini koruyup seven ve paylaşımcı olan çocuklarımız sizi hemen bulacaktır.

Gazicelal’in güzelim çocukları ile tanışınca insan, onların kendileri için sanki büyümüş de küçülmüş dedirten hayatlarına ortak oluveriyor. Çocukların, yaşadığı mahalledeki sorunlara herkesten daha çok vakıf olmaları insanı hem şaşırtıyor hem de düşündürüyor. Akıllı mı akıllı, güzel mi güzel ve sevgi dolu çocuklarımız, öyle konulardan bahsediyor ki… Onları dinlerken insan, bu düzen nasıl değişir gibi düşüncelere kapılıveriyor.

Çocuklarımız gibi, aileleri de oldukça cana yakın insanlar. Sağ olsunlar, evlerine ne zaman gitsem beni en güzel şekilde ağırlıyorlar. Bana ne ikram edeceklerini şaşırıyorlar. Tanrı misafiri, gittiği yerde ne bulursa onu kabul eder. Ben de öyle yapıyorum. Evlerimizde ne varsa hep birlikte yiyip içiyoruz. Gittikçe koyulaşan sohbetimiz de günümüzü taçlandırıyor. Gün sonunda, her şeyin çok daha güzel olacağına olan inancımız pekişiyor.

Son günlerde konumuz, çocuklarımızın eğitimi. Malum okullar, önümüzdeki 12 Eylül pazartesi günü açılıyor. Ne yazık ki bu mahallemizdeki birçok aile, çocuklarının okula gönderebilmek için gereken koşullara sahip değil. Okul araç ve gereçlerinin dudak uçuklatan fiyatları, geçim derdi derken her çocuğun temel hakkı olan eğitim bile ister istemez geride kalabiliyor. Bu kanayan yaraya daha sonraki yazılarımda değinmeye çalışacağım.

Sevgili okurlarım, şimdi gelin hep birlikte Kazdağları sevdalısı, usta yazar Sabahattin Ali’nin Gazicelal Mahallesi’nde adını verdiği sokaktan, kendisinin Edremit Körfezi’ndeki yaşantısını gözler önüne seren anı evine uzanalım. Bakalım,  Gazicelal’in çocukları Sabahattin Ali Anı Evi’nde nasıl bir gün geçirmiş. Umarım, sizler de bu ziyaretten hoşnut kalırsınız. Belki de geleceğimiz çocuklarımız ile tanışmak isterseniz. Bir de bakmışsınız sokağın ortasında bağdaş kurup oturmuş, onlarla yağ satarım bal satarım oyununu oynamaktasınız.

Bizim çocuklar ile geçtiğimiz günlerde, adını unutulmaz edebiyatçımız Sabahattin Ali’den alan sokaktaydık. Onlar, ülkemiz ve bölgemiz için tartışılmaz bir öneme sahip olan Sabahattin Ali adını okuyunca, 2020 yılında Edremit Belediyesi tarafından hizmete açılan anı evini ziyaret etmek bir zorunluluk oldu. Çocuklar, mahalleleri Gazicelal’den Edremit şehir merkezine gidip gelirken anı evinden önünden gelip geçiyorlar. Hatta bu civarda akrabaları da oturuyor. Ama daha önce anı evine hiç adım atmamışlar. Bu eksikliği kapatmak üzere, hemen bulunduğumuz noktadan anı evine doğru yöneldik. Ve kapıyı çaldık. Bizi, Sabahattin Ali Evi’nin güler yüzlü çalışanları karşıladı. Sağ olsunlar, görevlilerimiz çocuklar ile oldukça yakından ilgilendiler. Onlara Edremit Belediyesi tarafından yayımlanmış olan Edremit’i tanıtan ve çocuk haklarına dair bilgiler içeren kitapları hediye ettiler.

Sabahattin Ali Anı Evi’nde çocuklarımız keyifli anlar geçirdi. Bahçede bulunan, eski kuyu onların ilgisini çekti. Sabahattin Ali ve eşi Aliye Ali’nin fotoğraflarını büyük bir beğeniyle incelediler. Özellikle kızlarımız, diğer tarihi fotoğraflarda yer alan kadınların kıyafetlerini çok beğendiler. Edremit için büyük bir öneme sahip olan Mustafa Seyit Sutüven’in de yer aldığı, o dönemin Akçay’ını bugüne taşıyan fotoğraf da onların dikkatini çekti. Bu ziyaret sonrası, Akçay’da denize girmek istediler. Umarım, onların bu dileği bir başka buluşmamız da gerçekleşir.

Sabahattin Ali’nin kızı Filiz Ali ile birlikte gerçekleştirmiş olduğu gezilere ait fotoğrafları da çocuklar çok beğendi. Aileleri ile birlikte Kazdağları’nın güzelliklerini görmek istediklerini belittiler. Ve ardından, Gazilcelal’in çocukları Sabahattin Ali Anı Evi’ne veda ettiler. Sabahattin Ali sokağının yer aldığı mahallerine geri dönmeden önce hatıra pozu da vermeyi unutmadılar. Daha sonra da çok sevdikleri mahallelerine geri döndüler.

YORUM YAP