GAZETECİLİK KÜLTÜRÜ İNTERNETE TAŞINMALI « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

14 Ekim 2021 - 19:43

GAZETECİLİK KÜLTÜRÜ İNTERNETE TAŞINMALI

GAZETECİLİK KÜLTÜRÜ  İNTERNETE TAŞINMALI
Son Güncelleme :

12 Kasım 2020 - 16:32

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Rıdvan Duran, Balıkesir’de resmi ilan yayınlama hakkına sahip gazetelerin temsilcileriyle bir araya geldi. Sektörün sorunlarını yerinde gazete sahiplerinden dinleyen Duran, “Gazetecilik kültürünü internet ortamına taşımalıyız. Bu noktada yerel gazetelerimize eğitim ve teknolojik alt yapı desteği sağlama yolunda çalışma içerisindeyiz” dedi.

BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran, Balıkesir’de merkez ve ilçe gazete temsilcileriyle buluştu. Avlu Yaşam Alanındaki Balıkesir Kent Konseyi salonunda düzenlenen toplantıda İnsan Kaynakları Müdürü Engin Öztürk, Şube Müdürü Gökhan Eren ve Gazeteciler Cemiyeti ve Marmara Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Ramazan Demir’de hazır bulundu.

SORUNLARI YERİNDE DİNLEDİ

Türkiye’nin her bir noktasına ziyaretler düzenleyerek gazetelerin sorunlarını yerinde dinlemeye gayret gösteren Genel Müdür Duran, bu kapsamda Balıkesir ilindeki gazete imtiyaz sahipleriyle bir araya geldi.

Gazete temsilcileriyle bire bir görüşülüp yazılı basının sıkıntılarının ve BİK ile ilişkilerin konuşulduğu toplantıda Duran, sektörün özellikle pandemi sürecinde yaşadıkları sıkıntılar ve gazeteleri rahatlatmaya yönelik kurumca atılan adımlar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

“GAZETELERİN İNTERNET SİTELERİ ZENGİNLEŞTİRİLMELİ”

Yerel gazetelerin teknolojik dönüşümü yakından takip etmeleri gerektiğini vurgulayan  BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran, ”Yerel gazetelerin internet siteleri donanım, tasarım ve içerik olarak zenginleştirilmeli. Web sayfaları okuyucu odaklı tasarlanmalı. Okuyucuların sitenizi ziyaret ettiğinde habere rahat rahatlıkla ulaşabileceği, işlevsel ve mobil uyumlulukları optimize edilmiş bir tasarım kullanılmalı. Gazetecilik kültürünü internet ortamına taşımalıyız. Bu noktada yerel gazetelerimize eğitim ve teknolojik alt yapı desteği sağlama yolunda çalışma içerisindeyiz” dedi.

YEREL GAZETELER FUTBOL TAKIMINDAN DAHA DEĞERSİZ DÉĞİL

Duran, yerel gazetelerin gelirlerini artırma ve yazılı basını yaşama yolunda çabalarının artarak sürdüğünü belirterek, “Yerel gazeteler şehrin kılcal damarlarıdır. Şehirler için futbol takımı bir değerse ve ona nasıl sahip çıkılabiliyorsa, şehrin yerel gazetelerine de sahip çıkılmalı. Çünķü kentin her türlü sorununu dillendiren ve gündeminin takip edildiği gazeteler spor kulübünden daha değerli, daha önemli.” ifadesini kullanarak yerel yönetimlere, kamu kurum ve kuruluşlarıyla iş dünyasına ve STK’lara yerel basına destek çağrsında bulundu.

Genel Müdür Rıdvan Duran, 2 saati aşkın süren buluşmada yerel gazete temsilcilerinin sorunlarını dinleyip tek tek cevapladı. Bazı önerileri ise not alıp değerlendireceklerini kaydetti.

BGC VE MGF’den TEŞEKKÜR

Gazeteciler Cemiyeti ve Marmara Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Ramazan Demir de, pandemi süreci başlangıcında inisiyatif alarak uygulamaya koyduğu ve yerel basına can suyu olan kararları nedeniyle Genel Müdür Rıdvan Duran’a yerel motiflerin işlendiği bir tablo takdim ederek teşekkür etti.

Toplantı bitiminde gazete temsilcileriyle günün anısına fotoğraf çektirildi.(balikesir24saat.com)

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.