GARİBANIN AHI YERDE KALMAZ !

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
GARİBANIN AHI YERDE KALMAZ !

Balıkesir’de 1999’da ev sahibi olmak umuduyla dar gelirliler için tanınan haktan yararlanan ancak aldıkları tahsis belgeleri ‘helvacı kağıdı” olarak yorumlanıp, “helvacı kağıtlarını tapuya dönüştüreceğiz”  sözleri de gerçekleşmeyince arsalarının üzerine BALTOK konutları yapılan vatandaşların mağduriyeti sürüyor.

Sorunun çözümü için yüzlerce dava açan, Cumhurbaşkanına mektuplar yazan BALTOK mağdurları Alihikmetpaşa Meydanı’nda gerçekleştirdikleri basın açıklaması ile mağduriyetlerini bir kez daha dile getirip, seslerini duyurmaya çalıştı.”TOKİ arsalarından bize de verin helalleşelim” çağrısında bulundu.

NE OLMUŞTU

Encümen kararı ile 30 Kasım 1999’da dar gelirli ihtiyaç sahiplerine Karesi ilçesi sınırlarında 2. Sakarya mahallesinde ki 5 no’lu gecekondu bölgesine ev yapmaları için kura ile arsa verildi. Zar zor tahsis bedellerini ödeyen arsa sahipleri bölgede alt yapı ve yolların tamamlanmasını beklerken, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin 2016’da gerçekleştirdiği imar değişikliği ile arsalar önce Balıkesir Gayrimenkul Yatırım ve Gıda A.Ş.’ye, ardından Balıkesir Toplu Konut A.Ş.’ye (BALTOK) devredildi. Ardından bu arsalarda yeni konutlar yapıldı ve binalar başkalarına satıldı.

BAŞKAN’LA GÖRÜŞTÜLER, DAVA AÇTILAR, CUMHURBAŞKANINA MEKTUP YAZDILAR AMA…

Arsa sahipleri, mağduriyetlerinin giderilmesi için 21 Ekim 2021 tarihinde Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz‘la görüştü. Ancak bir çözüm bulunamadı. Yücel Yılmaz , daire ve arsa veremeyeceklerini, sadece içerideki paralarını alabileceklerini söyledi. İddialara göre, BALTOK mağdurları bu görüşmenin ardından Yılmaz’dan bir daha randevu alamadı.
Sorunun çözümü için Balıkesir 1. ve 2. Daire Mahkemesi’nde dava açan vatandaşlar sorunun çözümü için Cumhurbaşkanına da mektuplar yazdı ancak henüz bir sonuç alamadı.

MEYDANDA EYLEM

“BALTOK mağdurları” dün Alihikmetpaşa Meydanı’nda gerçekleştirdikleri basın açıklaması ile mağduriyetlerini bir kez daha dile getirip, seslerini duyurmaya çalıştı.

Basın açıklamasına katılanlar, “Arsalarımızda kimler oturuyor”, “Garibanın ahı yerde kalmaz”, “Çözüm sizde, oy bizde”, “TOKİ arsa verecekmiş”, “Helvacı kağıdı dedin”, “TOKİ arsalarından bize de verin helalleşelim” yazılı pankartlar taşıdı. Basın açıklamasına katılanlar mağduriyetlerinin giderilmesi için imza topladı.

“SICAK BİR YUVA İSTİYORUZ”

Mağdur vatandaşlar adına hazırlanan basın açıklamasını okuyan Halil Aslan, “Bizler elimize tutuşturduğunuz parayı değil başımızı sokacak bir yuva istiyoruz? Biz bu memleketin evladı değil miyiz? Bir çok göçmene tanınan hakların yanında bizlerin kazanmış olduğu haklar neden teslim edilmiyor” diye sordu.

“OY MOY YOK”

Aslan sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ak Partili Cumhurbaşkanımız 81 ilde müracaat eden dar gelirlilere, alt yapısı yapılmış, projeleri hazırlanmış 10 yıl taksitle arsa verecekmiş. Ak Partili Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ise elimizdeki arsaları alıyor. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu. Rayiç bedelle arsanın metrekaresine göre ödeme yapmıyor, bizlere yer göstermiyor. Sadece içerideki 8 bin liranızı alın diyor. Zamanında zor şartlarda ödediğimiz arsalara çözüm getirmiyor. Aynı partide iki farklı uygulamanın olması düşündürücüdür. Yılmaz Belediye Meclisinde çoğunluğu olduğu halde çözüm getirmek istemiyor”

Önümüzdeki seçimlere de dikkat çeken Aslan, ” BALTOK mağdurlarından AKP’ye oy moy yok” dedi.

SİYASİ PARTİLERDEN DESTEK

CHP, İYİ Parti ve Vatan Partisi il başkanları da yönetim kurulu üyeleri ile mağdur vatandaşların basın açıklamasına katılıp,  destek verdi. Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com) 

 

YORUM YAP