Yayınlanma Tarihi :

FETÖ’YE DEV OPERASYON

FETÖ’YE DEV OPERASYON
Balıkesir’de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet yapılanmasına yönelik operasyonda 57 kişi gözaltına alındı.Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda çok sayıda dijital materyal, örgütsel doküman ve notlar, sahte kimlikler, 9 adet tarihi sikke, 40.000 TL, 35.000 Dolar, 3.000 Euro, 38 çeyrek altın, 1 Ata lira, 3 Cumhuriyet altını, 2 tam altın ele geçirildi. 
Valilik’ten verilen bilgiye göre, geçmiş tarihlerde tutuklanıp daha sonra tahliye edilen veya halen firarda olan örgüt üyelerinin  Balıkesir ve ilçelerinde  tekrar bir yapılanmaya girerek örgüt adına faaliyet yürütmeye çalıştıkları belirlendi. Şüpheliler hakkında planlı operasyon başlatılarak,  fiziki ve teknik takip çalışmaları yapıldı. İl Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü görevlilerince yapılan çalışmalar operasyona dönüştürülerek 26 Şubat 2019 günü  aktif yapılanma  içerisinde oldukları belirlenen 42 şüpheli yakalandı.
Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda çok sayıda dijital materyal, örgütsel doküman ve notlar, sahte kimlikler, 9 adet tarihi sikke, 40.000 TL, 35.000 Dolar, 3.000 Euro, 38 çeyrek altın, 1 Ata lira, 3 Cumhuriyet altını, 2 tam altın ele geçirildi.
Örgüt mensuplarının evlerinden ele geçirilen notların incelemesinde aktif yapılanma içerisinde sorumlu düzeyde faaliyet yürüten örgüt mensubunun kendi el yazısıyla oluşturduğu isim listelerinin olduğu görüldü. Liste üzerinde yapılan çalışmalarda; listede isimleri yazılı olan  şüphelilerin bazı ilçelere göre sınıflandırıldığı, himmet listesi ve sohbet grupları listesi olduğu değerlendirilen 2 ayrı listenin bulunduğu, isimleri yazılı olan şüphelilerin  tamamına yakınının FETÖ soruşturmalarından kaydının bulunduğu ve birçoğunun esnaf olduğu anlaşıldı.
Yapılan tespit ve araştırmalar sonucunda bahse konu listelerin örgütün himmet ve sohbet grupları listesi olduğu değerlendirilerek, listelerde isimleri bulunan 63 şüpheli hakkında gözaltı kararı alındı. 05 Mart 2019 günü yapılan operasyonda 57 şüpheli yakalandı.  Firari 6 şüphelinin yakalanmasına yönelik çalışmaların devam ettiği bildirildi. (balikesir24saat) 
Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP