FESTİVALLER DE BİZİM KONSERLER DE …

Yayınlanma Tarihi :
FESTİVALLER DE BİZİM KONSERLER DE …

Kendilerini “Balıkesir Sivil Toplum Platformu” olarak lanse eden bir grubun festivallerin yasaklanmasını gündeme getirmesine tepkiler artarak sürüyor. Bu isteğe bir tepki de Bandırma Emekçi Kadın Platformu Bileşenleri’nden geldi. Platformdan yapılan açıklamada, ” Müzik yasak, yürümek yasak, konuşmak yasak, toplanmak yasak, sarılmak yasak.. Ülkemizde satışı yasak olmayan, devletin tekeli ile üretilip satılan ve vergisini tıkır tıkır ödeyerek aldığımız alkol yasak ! Bizler içmesini bildiği kadar medeniyeti de bilen insanlarız. İçene değil içmeyene bakın! Ayran da bizim şalgam da, rakı da bizim, kebap da, festivaller de bizim konserler de.” denildi. 

Bandırma Emekçi Kadın Platformu Bileşenleri arasında yer alan toplam 21 sivil toplum örgütü ve siyasi parti kendilerini “Balıkesir Sivil Toplum Platformu” olarak lanse eden ve festivallerin iptal edilmesini isteyen gruba sert çıktı.

CHP Kadın Kolları, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Tüketicileri Koruma Derneği (TÜKDER) , Genel Sağlık İş, Bandırma Kent Konseyi Kadın Meclisi, Türkiye İşçi Partisi (TİP), Emekliler Sendikası, Panderma Kültür Sanat, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Sol Parti, Eğitim-İş, Kız Çocuklarını Koruma Derneği, Atölye Gölge, Eğitim-Sen, ÇYDD, DİSK, HDP, Yeşil Sol Parti, Alevi Kültür Derneği, DİSK- Gıda İş Sendikası ve EMEP’in imza  verdiği açıklamada şu görüşler dile getirildi:

“Geçtiğimiz günlerde Balıkesir Sivil Toplum Platformu olarak festivaller ile ilgili bir açıklamaya imza atan STK’lara cevabımızdır…

Ülke yangın yeriyken sevinçler yaratmak için, hayatı renklere boyamaya, şarkılarla, şiirlerle bezemeye neden yasak koymaya çalışıyorsunuz?

Müzik yasak, yürümek yasak, konuşmak yasak, toplanmak yasak, sarılmak yasak…

Ülkemizde satışı yasak olmayan, devletin tekeli ile üretilip satılan ve vergisini tıkır tıkır ödeyerek aldığımız alkol yasak !

Bizler içmesini bildiği kadar medeniyeti de bilen insanlarız. İçene değil içmeyene bakın! Ayran da bizim şalgam da, rakı da bizim, kebap da, festivaller de bizim konserler de.

“Yapılan etkinliklerde kız-erkek bölümünün ayrılması’’nı talep eden karanlık, örümcek kaplı zihninize ihtiyacımız yok. Kimin, nasıl eğleneceğinin üzerinde kurulmak istenen tahakküm hevesinizi kursağınızda bırakacağız.

Özgürlüklerimizden taviz vermeyeceğiz! Karanlık zihniyetinizin karşısında, özgürlüklerimiz için mücadeleden bir adım bile geri atmayacağız!

Aklıyla ve vicdanıyla hareket eden gençlerin yasakçı zihniyete biat etmeyeceğini biliyoruz.

Biz sizin ne sevip sevmediğinizi, neyi yasaklayıp neye izin vereceğinizi düşünmekten, buna göre gardımızı almaya çalışmaktan çok sıkıldık, uğraştırmayın bizi.” (balikesir24saat.com)

YORUM YAP