DOLAR31,2179% 0.04
EURO33,9462% 0.24
STERLIN39,5862% 0.07
FRANG35,5370% 0.04
ALTIN2.042,61% 0,10
BITCOIN1.947.4988.98

“FERMAN MADENCİNİNSE DAĞLAR BİZİMDİR”

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
“FERMAN MADENCİNİNSE DAĞLAR BİZİMDİR”

Burhaniye Çevre Platformu üyeleri, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle bir basın açıklaması yaparken, Gezi Direnişini andı, Madra dağında altın arayan TÜMAD’ı bir kez daha protesto etti. Basın açıklamasında Madra Dağındaki altın arayışına da dikkat çekilirken, “ferman madencininse dağlar bizimdir” mesajı verildi. 

Ören mahallesi meydanında tarihi meşe ağaçlarının altında yapılan çevre günü kutlamasında maskeler takılırken, sosyal mesafeye de dikkat edildi. Burhaniye Çevre Platformu sözcüsü Avukat Filiz Sonsuz ve üyelerin katıldığı kutlamada basın açıklamasını Dönem Eşsözcüsü Nafi Maraş okudu.
“Bu yıl, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü, ekolojik yıkımın en acı ve en yakıcı etkilerini hissettiğimiz günlerde, Kovid-19 pandemisi döneminde kutluyoruz” diyen Maraş, ekolojik kaygılarla yola çıkıldığını söylediği Gezi Direnişi’ni ve bu eylemlerde hayatını kaybeden gençleri de andı.

“SALGINDA JES, HES, RES PROJELERİNE YENİLERİ EKLENDİ”

Burhaniye Çevre Platformu açıklaması şöyle:
“5 Haziran Dünya Çevre Günü bir kutlama günü gibi görünse de yazık ki biz öyle göremiyoruz. Bu günü, çevre duyarlığını artırmak amacıyla bir fırsat olarak değerlendiriyoruz, zira ülke çapında ve dünya genelinde yaşadığımız ekolojik yıkım projelerine baktığımızda ortada kutlanacak bir şey göremiyoruz.

Dünya can çekişiyor. Yıllardır bilim insanlarının var güçleriyle duyurmaya, uyarmaya çalıştıkları fakat yönetenler ve sermaye tarafından aynı güçle reddedilen küresel ekolojik krizin tam da içinden geçiyoruz. Deyim yerindeyse, fırtınanın gözündeyiz. İnsanlık, yıkımı durdurma konusunda derhal gereğini yapmazsa, telafisi imkansız bir küresel yıkımın mimarı olarak tarihteki yerini alacak.

Yönetenler aksini söylese de Türkiye, Yale Üniversitesi Çevresel Performans Endeksi 2018 verilerine göre 180 ülke arasında ne yazık ki 108. Sırada yer aldı. Bu sonucu tahmin etmek için endekse bakmaya gerek var mı? Ülkemizde yaşanan ekolojik tahribat projelerini tek tek saymaya ne zamanımız ne de gücümüz yeter. Her yeni güne yeni bir felaket haberi ile uyanır olduk. Küresel ekolojik yıkımın sebep olduğu pandemi günlerinde bile, bizler can korkusuyla evlerimizden çıkamazken, maden, JES, HES, RES projelerine yenileri eklendi. Bizi tehdit eden virüs , talancıyı, rantçıyı belli ki pas geçti.”

“DAĞLARIMIZ; OVALARIMIZ SERMAYENİN DEĞİL HALKIN MALIDIR”

“Etki-tepki ilkesi, Newton fiziğinin temel ilkelerinden birisidir. Her kuvvet, aksi yönde başka bir kuvvet yaratır. Her ekolojik saldırganın, karşısında saldırıyı püskürtmeye çalışan yaşam savunucularını bulması, muhtemelen bu ilkenin görünür şeklidir. Bundandır, ülkenin her yerinde mantar gibi çevre platformlarının, yaşam savunucularının türemesi. Dünyamızın ve ülkemizin her yerinde hızla gelişen çevre bilincine bağlı ortaya çıkan çevre aktiviteleri birilerini rahatsız etse de korkunun ecele faydası yok, halk kazanacak.

Unutulmasın ki Gezi eylemi, eyleme adını veren Gezi Parkı’nın talana açılmasına isyan olarak başladı. Eylemler sırasında onlarca canımızı aldılar, yüzlercemizi yaraladilar; ne var ki Gezi Parkı’nı talana açamadılar. Bu halk gerektiğinde talancıların korkulu rüyası olmayı sürdürmektedir

Yaşam alanlarımızı, yaşamlarımızı, canlı cansız, yeryüzündeki tüm varlıkların var olma hakkını savunmak Anayasal yükümlülüğümüz ve hakkımızdır. Anayasa’dan aldığımız bu hak ve görev bilinciyle bundan sonra da ;

• Ekolojik dengenin merkezi insan değil, doğadır. Tüm yasal düzenlemelerin bu bilinçle, yeniden oluşturulması için yılmadan ısrar edeceğiz.

• Akarsularımız, denizlerimiz, rüzgarımız, madenlerimiz, jeotermallerimiz, kaynaklarımız değil, varlıklarımızdır. .Bizler onları hiç bir şeye feda etmeyiz. Bizden çalmanıza göz yummayacağız!

• Dağlarımız, ovalarımız, meralarımız sermayenin tezgahı değil, halkın malıdır. Delik deşik etmenize sesiz kalmayacağız!

• Antik kentlerimiz, arkeolojik varlıklarımız toplumsal hafızamızdır, hafızamızı silemeyeceksiniz. Yok ettiklerinizi affetmeyeceğiz!

• Dağlarımızda cirit atan madencilere dönecek ve daha gür bir sesle diyeceğiz ki; ferman madencininse dağlar bizimdir! TÜMAD, Madra’dan defol!.. Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com)

YORUM YAP