DOLAR31,1265% 0.27
EURO33,8056% 0.5
STERLIN39,4669% 0.23
FRANG35,3436% 0.3
ALTIN2.028,80% -0,19
BITCOIN1.673.4943.151

FAZİLET VE ADALET

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
FAZİLET VE ADALET

“Fazilet, başkalarını en az kendi kadar düşünebilmektir.” Hasan Ali Yücel. Anadolu aydınlanma savaşının neferi, güzel insanı böyle tanımlıyor , fazilet sözcüğünü.

Davranış bilimleri uzmanları” EMPATİ” olarak ifade ederler. Kendini, karşısındakinin yerine koyabilme yeteneğine.

“Yeri ve zamanı uygun görmedikçe; bildiğini de dilediğini de söyleme. Her ikisi de boşa gider. Üstelik kendi değerin azalır.” diyor kendini bilen, kendinin ne olduğunu kavrayan bilge insanlar.

“Bir zerre bile değilsin evrende, onu yaratanı düşün böbürlenme. Yaşa dolu dolu ömrünce.

Başaramazsan bir işi kederlenme, kinlenme, dost bildiğin aldatıyorsa seni, kendini bil ne olduğunu…

Sinirlenip üzülme, tüketme nefesini, seyret güneşin doğuşunu, dinle bülbül sesini…

Düşünme derin derin yaşamın ötesini, ömür biçilmez sana güzel yaşa hepsini…

Bir zerre bile değilsin ya evrende, belki tekrar yaşarsın bir başka gezegende.”

1998-KAMRAN YILMAZ

Geçen hafta başında yaşanan birilerini zenginleştirme ve birilerini yükünü birilerine yükleme, uygunsuz uygulama projesini; gözlemleyip, izlerken insanın bakıp , yeniden yeniden, düşünmesi gerekir. Kimi yandım anam, kimileri davul zurnası eksik zil takıp oynayanları, kimini kıs, kıs gülenler,saman altından su salanlar, iki gözü iki çeşme ağlayanlar  yerine mi? Gülenin yerine mi kendimizi koyalım?

Ben emeklilerin yanında ve safında yerimi buldum. Kendi yerinin neresi olduğunu bulamayan tuzu kurulara Allah selamet versin.

Yeryüzünde adaleti arayanlar, adaleti ancak ebedi alemde; et kemikten ayrıldıktan, akıl ve düşünce toprağa karıştıktan sonra kavuşabilirler.

Yeryüzünde iki güç var,bu iki güçyeryüzündeki bütün  haksızlıkları ve dünyevi maddi kazançları temizler.

BİRİNCİSİ ATEŞ;İKİNCİ GÜÇ TOPRAKTIR.

Bu güçler kendi adaletlerini gerçekleştirir.

Birinci güç ,tüm pislikleri yakararak, kül eder, ikinci gücün; tüm dünya varlıklarını bedeninde çürüterek yok etme gücü vardır.

Anadolu coğrafyasının güzel insanlarının özlü sözleridir: “HARMANDA EKİNİM VAR DEME, AMBARA GİRMEYİNCE.”,” ÇAY, NEHİR KIYISINDA TARLAM VAR DEME, SEL AFETİ GÖRMEYİNCE…”, KIZIM , OĞLUM VAR DEME; YAR(EL) KOYNUNA GİRMEYİNCE….”

Yaşadığı  sağlık , ekonomik, sosyal kültürel, insani ahlaki…  boyutlardaki soygunlar, bozgunlar yaratılan yoksulluklar, çürüyen insani değerler karşısında; yaratılmış insan modellerini, yeniden tanımlamaya dilim varmıyor.

Anadolu, aslanların barındığı bir coğrafyadır. Şimdi çakallar imparatorluğu hüküm sürüyorsa, sincaplara, maymunlara kertenkelelere, kuşlara, baykuşlara yer yoktur.

Daha 30- 35 yıl önce, Anadolu kaplanları ortalıklarda boy gösteriyorlardı. Şimdi onları hatırlayanlar kaldı mı? Bu olumsuzlukları yaşamak toplumumuzun hakkı mı?  Anadolu insanının canını dişine takarak, yarattığı yer üstü ve yer altı kaynaklarının çok uluslu, para babalarına peşkeş çekilmesinin, özelleştirmeler, güzelleştirmelerle başladığının farkın mısınız?

1960’lı yıllarda;  “Her köşede bir milyoner yaratacağız…”, 1980’lerde;-“Benin vatandaşım işini bilir…”,  2000’ler de; “Biz üç Y ile vatandaşımızı kucaklayacağız.

YOKSULLUK, YOLSUZLUK, YALANCILIK…” sloganları daha 20 yıllık. İnsanlarımıza pembe hayaller kurma fırsatları verildi. Bu pembe hayallerin altından; beton havuzlar, yaldızlı sözler, “Demokrasi bizim için hedef değil araçtır…”  beyin arkası düşünceler ortalığa saçıldı.

Vatandaşa yapılanlar; tarlasını ekmeyene dönüm başı 12,5Tl ödenmedi mi? “Ekmeyin, üretmeyin, herkesi emekli yapacağız !..”

2000’li yıllar öncesinde 10 çalışan bir emekliyi, şimdi 2-3 çalışan bir emekliyi zor beslerken , çalışma yaşamındaki gençlerin  işsizlik oranı %39..  TÜİK’in,İŞKUR’un yalancısıyım.

Gelir adaletsizliğinin bulunduğu  bir yaşam alanında; gökdelenlerin gölgesinde bir yanda gecekondusal yaşam, Bir yanda vahşi sömürü düzeninden nemalananlar…

TV ekranlarında insanların beyinleri, reklam bombardımanıyla, 24 saat bombalanıyor. Vatandaş ne yapacağını? Ne alacağını şaşırsın?… Şaşkın ördeği yakalamak kolay olur. Şaşkın ördek suya dalıp çıkarken, ya çakallara, ya servet avcılarına yem olur.

Birileri de ortaya çıkar; “Ne oluyoruz? Ortalık güllük, gülistanlık, oturun oturduğunuz yerde. ” der. Bu ülkenin başları var, küçük başlar, herkes yuvasına, ağılına, ahırına, inine girsin. Nasıl olsa ceylan derilerinde oturan boğalarımız var.

Vatana, vatandaşlara hayırlı olsun  ? * İ D U R A K İ ?

FAZİLET, ADALET, SAĞLIK, ESENLİK, NEŞE İÇİNDE, MUTLU, HUZURLU YENİ YILLAR.

YORUM YAP