DOLAR31,1282% 0.28
EURO33,8247% 0.57
STERLIN39,5352% 0.4
FRANG35,3689% 0.38
ALTIN2.029,91% -0,13
BITCOIN1.615.601-0.955

FATURASINI ALAN MEYDANA KOŞTU

Yayınlanma Tarihi :
FATURASINI ALAN MEYDANA KOŞTU

Türkiye’nin dört bir yanında elektrik ve doğalgaz başta olmak üzere zamlara tepkiler artarak sürerken, Balıkesir, Edremit, Bandırma ve Ayvalık’ta da eylem üstüne eylem yapıldı. 

Balıkesir’deki siyasi partiler, akademik meslek odaları, sendikalar ve sivil toplum kuruluşlar Alihikmetpaşa Meydanı’nda buluşup, “zamlara hayır” dedi.

Etkinliğe destek veren yaklaşık 30 kuruluş adına basın açıklamasını okuyan Kristal İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Tangüder Tatar, tüm Balıkesir halkını zamlara, yoksulluğa ve sefalete karşı mücadeleye çağırdı.

“ZAMLAR GERİ ALINMALI, KDV YÜZDE 1’E DÜŞÜRÜLMELİ”

Başkan Tatar, milyonlarca işçinin, memurun, emeklinin, esnafın ve üretici köylünün biraz olsun nefes alabilmesi için elektrik, doğalgaz ve akaryakıt zamlarının geri alınmasını, KDV oranının yüzde 1’e düşürülmesini, maddi imkansızlık nedeni ile faturalarını ödeyemeyenlerin elektrik, gaz ve suyunun kesilmemesini, kamu kaynaklarından sağlanacak desteklerle, halkın karanlıkta, soğukta ve susuz kalmalarının önlenmesini istedi.

“LAFI UZATMAYA GEREK YOK GEÇİNEMİYORUZ”

Balıkesir’deki basın açıklamasında “Lafı uzatmaya gerek yok geçinemiyoruz”, “Bu ekmek kuyruğu değil, film seti !!!”, “Zamlaya zamlaya kriz olur” yazılı pankartlar dikkat çekti.

“AMPULLE GELDİLER ELEKTRİK FATURASI İLE GİDECEKLER”,

CHP Edremit İlçe Başkanlığı Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirdiği kitlesel basın açıklaması ile zamları protesto etti.  Bir mitinge dönüşen eylemde İl Başkanı Serkan Sarı, yönetim kurulu üyeleri, Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı Hürmüz Avcı, İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Pınar Yahşi,  Edremit İlçe Başkanı Deniz Onur Özcan, Edremit Belediye Başkan Vekili Ahmet Elman, belediye meclis üyeleri ve muhtarların da katıldığı eylemde elektrik zamlarının geri alınması istendi.

Edremit’teki basın açıklamasında “AKP = ZAM”, “Ampulle geldiler elektrik faturası ile gidecekler”, “Elektrik çarptı, kapalıyız” yazılı pankartlar açıldı.

FATURALARI YAKTILAR

CHP Bandırma İlçe Örgütü, cumartesi günü Cumhuriyet Meydanında, enerjiye gelen fahiş zamları protesto etmek için; “Faturanı Al Gel” sloganıyla basın açıklaması yaptı,  meydanda zamlı faturaları yaktı.

Bandırma Belediye Başkan Vekili Mesut Özdemir, Belediye Meclis Üyeleri, İYİ Parti İlçe Teşkilatı, muhtarlar, STK başkan ve temsilcilerinin yanı sıra vatandaşlar da ellerinde faturalar ile enerjiye gelen yüksek zamları protesto ederek basın açıklamasına katıldı.

“SADECE ZAMMI PROTESTO ETMİYORUZ, İŞSİZLİĞİN YOKSULLUĞUN OLMADIĞI BİR TÜRKİYE ÖZLEMİ İÇİN DE BURADAYIZ”

CHP Bandırma İlçe Başkanı Selim Panç ve İYİ Parti İlçe Başkanı Necmi Sert’in yaptığı açıklamaların ardından Belediye Başkan Vekili Mesut Özdemir konuştu. Özdemir, “Bugün ülkemizin içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik durum AKP iktidarının 20 yıllık yanlış politikalarının ürünüdür. Tarımdaki yanlış uygulamalar, hazine garantili ödemeler ile yapılan özelleştirmeler ülke tarihinde hiç görülmemiş bir yoksulluğa neden olmuştur. Son yapılan zamlarla birlikte vatandaşın evine, esnafın dükkanına, üretimin olduğu iş sahasına yüzde yüzün üzerinde zamlı elektrik faturaları gelmiştir. İktidar, vatandaşın haklı isyanına kulak tıkamış görünüyor. Bugün burada yalnızca elektrik faturalarını, zamları, hayat pahalılığını protesto etmiyoruz. İşsizliğin, yoksulluğun olmadığı, özgür ve bağımsız Türkiye özlemi için de buradayız” dedi.

ZAMLARA DÜDÜK VE KIRMIZI KARTLARLA TEPKİ

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Ayvalık Şubesi’nin ardı ardına yapılan zamlara “dur” demek için Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlediği basın açıklaması pazar günü gerçekleştirildi. Vatandaşlar düdük ve kırmızı kartlarla zamlara tepkisini gösterdi.

Basın açıklamasına Belediye Başkanı Mesut Ergin de katıldı. Başkan Ergin, “Emeklilerimiz, emekçilerimiz, esnafımız ve çiftçimiz hep birlikte bir kez daha yapılan zamlara karşı tepkimizi koyduk. Halkımız zor günler geçiriyor. Fiyat artışları kabul edilebilecek bir düzeyde değil, inanıyorum ki sağduyu kazanacak ve en kısa sürede sandık gelecek. Geldiği zaman da bu sağduyulu halk gerekeni yapacak.” mesajını paylaştı. (balikesir24saat.com)

 

YORUM YAP

DÖVİZ KURLARI

 • DolarDOLAR
  ALIŞSATIŞFARK
  31,121531,1282% 0.28
 • EuroEURO
  ALIŞSATIŞFARK
  33,801933,8247% 0.57
 • SterlinİNG. STERLİNİ
  ALIŞSATIŞFARK
  39,516439,5352% 0.4
 • FrangİSV. FRANGI
  ALIŞSATIŞFARK
  35,349335,3689% 0.38
 • Kanada DolarıKAN. DOLARI
  ALIŞSATIŞFARK
  23,027423,0374% 0.21
 • Çeyrek AltınÇEYREK ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
  3.247,333.318,90% -0,13
 • Gram AltınGRAM ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
  2.029,582.029,91% -0,13
 • BitcoinBITCOIN
  FİYATDEĞİŞİM
  1.615.601-0.955

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış