EYVAH DUYGULARIM ÇALINMIŞ !..

Yayınlanma Tarihi :
EYVAH DUYGULARIM ÇALINMIŞ !..

Bekle diyorsun

Sabırla bekle

Ufkun kızıl güneşini

Umuda seslenen baharın gelişini

Cana can veren tohumun filizlenişini

Bekle

Söz diyorsun

Sana söz

Yeniden yeşerecek solan ümitlerin

Yeniden ısınacak ayaza çalan yüreğin

Yeniden gülecek o buğulu gözlerin

Sana söz

Umut çıdama muhtaçmış

Çıdam ise aşka

Ah ah sevda

Beklemek yarenidir özlemin bilirsin

Beklenir yârin sevdası için

Sadece söz deme

Sana söz

Gelecek bahara erişmek için 

13.04.2023/Karaağaç

Bir şiir yazar olarak, zaman zaman coşan duygularımı not etmeyi seviyorum ve paylaşıyorum diğer şiir yazar arkadaşlarım gibi.

Elbette beğenilmesi ve beğenenler tarafından paylaşılması da hoşumuza gidiyor. Ancak bu paylaşımların altında ismimizi ya da “Alıntıdır” yazısını görmeyince üzülüyoruz.

Birkaç gün önce bu şiirim bir takipçim tarafından isimsiz olarak paylaşılmıştı. Ondan şiirimin altına ismimi yazmasını rica ettim ve o da özür dileyerek hemen düzeltti. Duyarlılığı için kendisine teşekkür ettim.

Ne yazık ki sıklıkla karşılaştığımız bu duruma herkes aynı hassasiyeti göstermiyor. Fark edip uyarmamıza rağmen oralı olmayıp, aldıkları beğeni yorumlarına sanki şiir kendilerine aitmiş gibi cevap veriyorlar.

Şiir, duyguların sözlü ifadesidir ve yazanın duygularının dışa vurumudur.  Yani o duygulara ancak duygudaş olunabilir, sahibi olunmaz.

Ancak hırsızlığın normal hale geldiği ülkemizde ne yazık ki fikri eser de olsa çalınabiliyor. Üretmeyi unutmuş, unutturulmuş ya da emeğe saygının anlam ifade etmediği bir toplumda elbette bunlar olası davranışlar.

Üretme potansiyeli olan kişiler bu durumu çok da önemsemiyor. Zira sorun fikri eser ya da diğerleri değil, sorun “çalma, izinsiz kullanma” gibi hoş olmayan davranışlar.

Ne yazık ki eğitime-öğretime verilmeyen önem, bu ülkenin en büyük talihsizliği ve her yaşadığımız insanlık dışı olayın altında bu eksiklik yatıyor.

Umarım meselenin sadece bir şiirden ibaret olmadığını anlatabilmiş ve diğer konularda da yapılan haksızlıklar için bir farkındalık oluşturabilmişimdir.

 

YORUM YAP