DOLAR 32,2363 % 0.16
EURO 34,9606 % -0.03
STERLIN 41,1241 % -0.11
FRANG 35,7350 % 0.27
ALTIN 2.412,19 % -0,52
BITCOIN 67.692,98 -0.132
Yayınlanma Tarihi :

EYBEK’TE YANGIN VAR!

EYBEK’TE YANGIN VAR!

Edremit Körfezi’nde yaşayan doğaseverler önce Hanlar, ardından Rüzgar Enerji Santrali (RES) kurulması planlanan Eybek Dağı’nda bir araya geldi. Edremit’te basın açıklaması yaptı. Zirvede pankart açan doğaseverler, “Eybekte Yangın Varrrrr” diye kulaktan kulağa bağırdı. “Polat Enerji, Eybek’i Terket” diye slogan attı.

“Kazdağlarında Rüzgar Enerji Santrali’ne Hayır Dayanışması” Polat Enerji’nin Eybek’teki RES projesine karşı eylemlerine bir yenisini ekledi. Edremit Körfezi’nde Ayvalık’tan Küçükkuyu’ya kadar sivil toplum örgütleri temsilcileri, kadın grupları ve yürüyüş grupları Hanlar’da buluştu. Hanlar’dan yürüyüşe geçen 300’e yakın doğasever 3,5 kilometre yürüyerek
 Edremit ile Yenice ilçesi arasında bulunan  Eybek Orman Gözetleme Kulesine ulaştı.

Burada insan zinciri oluşturan grup, “Havama Suyuma Toprağıma Dokunma”, “Eybek’e RES İstemiyoruz” diye slogan attı. Daha sonra Eybek Dağı’nın zirvesine doğru tırmanışa geçen ve yaklaşık iki kilometre daha tırmanan grup, ormanların ve daha sonra da kayalıkların arasından geçerek 1292 metre rakımlı zirveye ulaştı.
Zirvede pankartlarını açan doğaseverler “Polat Enerji, Eybek’i Terket!”, “Doğaya, İnsana, Bilime Özgürlük”, “Birleşe Birleşe Kazanacağız”, “Kadınlar Her Yerde, Mücadelede”, “Havama, Suyuma, Dağlarıma Dokunma” sloganları attı.

Oldukça rüzgarlı olan hava nedeniyle zirvede fazla kalamayan doğaseverler yalnızca bu bölgeye özgü Kazdağı Köknarı ormanının içinden geçerek, yeniden Orman Kulesi hizasına indi ve aşağıda bekleyen doğa severlerle buluştu. Hep birlikte Hanlar bölgesine yürüyen grup daha sonra araçlarla Edremit’e geçti. Edremit Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüyen doğaseverler, meydanda basın açıklaması yaptı.
“Kazdağlarında RES’e Hayır Dayanışması” adına Ömür İlgör ve Hıdır Bal’ın okuduğu basın açıklamasına Edremit halkı da katıldı ve destek verdi. Basın açıklamasında projenin bugüne kadarki ÇED süreci ve gelinen nokta hakkında bilgi verildi. Proje iptal edilene kadar mücadeleye devam edileceği ve “ÇED Olumlu” kararı verilmesi halinde kararın dava edileceği vurgulandı.
Karaburun’da ve Çeşme’de RES’lerin bölgenin ekosistemine açtığı zararların ve bölge halkının haklı şikayetlerine maruz kalan RES’lerin kuşlar, arılar, yarasalar ve insanlar üzerindeki etkilerinin bilindiğinin vurgulandığı açıklamada, Eybek Dağı’na yapılmak istenen RES’lerin Eybek ekosistemine olası etkileri anlatıldı.
“Enerji açığımız var” söyleminin gerçeği yansıtmadığı belirtilen açıklamada, Türkiye’nin 80 bin Megawat’ın üzerinde kurulu gücünün olduğu, 2018’de bunun yalnızca 47 bininin kullanıldığı, önce kayıp kaçakların önlenmesi ve enerji tasarrufu ve verimliliği gibi önlemlerin alınması gerektiği belirtildi.

“RES’LER DOĞRU YERLERE KOOPERATİFLER ARACILIĞI İLE YAPILMALI”
Açıklamada, yenilenebilir olmasına rağmen yanlış yere, yanlış ölçekte yapılan RES’lerin sorgulanması gerektiği ve ayrıca doğru yerde, doğru ölçekte yapılacak yenilenebilir enerji tesislerinin de yerel yönetimler ve halkın ortak olacağı kooperatifler eliyle yapılması ve enerjinin demokratikleştirilmesi gerektiği vurgulandı.
“Yüzde 90’ı Kanadalı ve Fransız sermayeye, yüzde 10’u da Polat ailesine ait olan Polat Enerji A.Ş., itirazlar sonrasında projeyi 75 türbün’den 40 türbüne düşürdü ve yerlerini değiştirerek kayalıklara çekti ancak bu durum bizi ikna edemez, Eybek Dağı ormanı ve kayalık alanları vekültürel değerleri ile bir bütündür, eşsiz bir ekosisteme sahiptir. Eybek’te RES istemiyoruz.ö denilen basın açıklamasından sonra doğaseverler Eybek’e çığlık olarak “Eybekte Yangın Varrrrr” diye kulaktan kulağa bağırdı. “Polat Enerji, Eybek’i Terket” diye slogan atan doğaseverler, mücadeleye daha büyük kararlılıkla devam edeceklerini belirterek dağıldı.
İTİRAZLAR BAKANLIĞA DA İLETİLDİ
Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından kamuoyunun gündemine getirilen proje için Körfez’de “Kazdağlarında Rüzgar Enerji Santrali’ne Hayır Dayanışması” oluşturuldu. Bölgedeki sivil toplum örgütleri, siyasi partiler ve yürüyüş gruplarından oluşan Dayanışma, geçtiğimiz yıl köylerde bilgilendirme toplantıları, imza kampanyaları ve basın açıklamaları düzenlemiş ve 25 Ekim 2018’de Edremit’te yapılacağı duyurulan “Halkın Katılımı Toplantısı”nı yaptırmamış ve “RES’lerin zararlarını biliyoruz, Eybek’te RES istemiyoruz, o nedenle de bilgilenmek istemiyoruz” demişti.
Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği üyeleri, Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda 17 Haziran 2019 tarihinde gerçekleştirilen İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu toplantısına katılarak proje ile ilgili bilimsel itirazlarını yazılı ve sözlü olarak dile getirdi. Civar köylülerin ve Edremit Körfezi halkının itiraz dilekçelerini de komisyona teslim etti. Projenin ÇED nihai aşamasına gelindiğinin 2 Eylül 2019 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca ilan edilmesinden ve 10 gün süre verilmesinden sonra proje alanı yakınlarındaki Yaşyer, Çamcı, Dereli gibi köylerde yaşayan köylüler ıslak imzalı dilekçelerle projeye itiraz etti. Vatandaşlar da Cimer üzerinden itirazlarını sürdürdü. (balikesir24saat) 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP